×
×

همیشه همراه مردم بوده ام حتی اگر مجبور شوم برای این همراهی بهای سنگینی بپردازم

 • کد نوشته: 10590
 • موسیقی ایرانیان
 • یکشنبه, ۲۵ام اردیبهشت ۱۳۹۰
 • ۱ دیدگاه
 • استاد محمد رضا شجریان به تازگی گفت وگوی مفصلی با هلیا قاضی میر سعید انجام داده که متن کامل آن در شماره روز یکشنبه روزنامه روزگار منتشر شده است . /مجوز ندادند مجبوریم کارهایمان رادرخارج توزیع کنیم/ به گزارش پارس توریسم، استاد شجریان در بخش هایی ازاین مصاحبه که در سایت روزنامه قابل دسترسی است، گفته […]

 • استاد محمد رضا شجریان به تازگی گفت وگوی مفصلی با هلیا قاضی میر سعید انجام داده که متن کامل آن در شماره روز یکشنبه روزنامه روزگار منتشر شده است .

  /مجوز ندادند مجبوریم کارهایمان رادرخارج توزیع کنیم/

  به گزارش پارس توریسم، استاد شجریان در بخش هایی ازاین مصاحبه که در سایت روزنامه قابل دسترسی است، گفته :چون به ما مجوز انتشار آلبوم ندادند مجبوریم کارها را در خارج از کشور توزیع کنیم، اما خب مشغول ساخت آهنگ و ضبط آنها هستیم و کنسرت ها هم که قرار است در خارج ادامه پیدا کند. البته امیدواریم دوباره فضا برای کار در ایران فراهم شود.

  استاد شجریان در پاسخ به این سوال هلیا قاضی میر سعید که پس مردم و علاقه مندان شما در داخل چه کار کنند؟می گوید :این را نباید از من بپرسید. مسوولان باید پاسخگو باشند. من آمادگی دارم در هرجا برنامه اجرا کنم، اما شرایط امروز هم من و هم مردم را از داشتن این ارتباط محروم کرده است. آلبوم ها را هم در سایت می گذاریم تا مردم بتوانند دانلود کنند. هرکس هم که به کشورهای دیگر سفر کرد می تواند نسخه اصلی را تهیه کرده و با خود به ایران بیاورد.

  /باید جامعه را جدی گرفت /

  استاد شجریان در پاسخ به سوالی که شما از جمله هنرمندانی هستید که مردم برای دیدن شما حاضرند هر بهایی را بپردازند و همیشه کنسرت های شما با معضل بازار سیاه مواجه بوده، این محبوبیت چطور شکل گرفته و چرا هنوز کسی نتوانسته در این عرصه با شما رقابت کند؟می گوید :بله این مشکلی است که وجود دارد و ما هم دلمان نمی خواهد که عده ای سودجو بازار سیاه راه بیندازند. اما از آنجا که گنجایش سالن و تعداد شب های اجرا محدود است، این مشکل همیشه پیش می آید. موضوع محبوبیت که شما به آن اشاره کردید مربوط به مجموعه ای از عوامل می شود و فرقی هم نمی کند که هنرمند باشید یا ورزشکار یا سیاستمدار. باید این عوامل را بشناسید و آنها را رعایت کنید. از همه مهمتر این است که باید مردم را جدی بگیرید و به آنها احترام بگذارید. نباید فکر کنید که مردم نمی فهمند چون اتفاقا آنها خیلی هم خوب می فهمند. وجدان جامعه بیدار است، ممکن است بخشی از جامعه اشتباه کند، اما خیلی زود متوجه اشتباه خود می شود. پس باید جامعه را جدی گرفت و به او دروغ نگفت. مهمترین عامل برای کسی که با جامعه در ارتباط است، این است که صداقت داشته باشد، چون نمی شود سر جامعه کلاه گذاشت. به قول امروزی ها باید شفاف بود تا جامعه بداند که شما چه می کنید، کوچکترین اشتباهی بکنید، جامعه با شما برخورد می کند، مانند فواره بلند می شوید، اما با سر زمین می خورید. اگر به این نکات توجه کنید، می تواتید موفق باشید چون جامعه بیدار است و درست قضاوت می کند. اگر صادق باشید می بینید که جامعه چقدر حق شناس است و آن وقت باید به دنبال راهی باشید که جواب این محبت ها را بدهید.

  /حرمت گذاشتن وصداقت داشتن با مردم/

  این استاد مشهور موسیقی ایرانی در پاسخ به سوالی که شما در مصاحبه ای، گفتید که تاریخ گویا هستید. چون آلبوم هایی که در دوره های مختلف منتشر کردید، اشعاری داشت که وضعیت زمانه را به نوعی مطرح می کرد. می خواستم بدانم این دغدغه در کجا ریشه دارد؟عنوان می کند:ما با مردم زندگی می کنیم و باید به سلیقه، خواست و فرهنگ جامعه توجه داشته باشیم. رعایت کردن این نکات باعث می‌شود تا هر کاری که انجام می دهید به آینده جامعه و جوانان فکر کنید و با جامعه همراه باشید، با قدرت نمی توان این کار را کرد چون قدرت جایگاهی دارد که می خواهد مردم از آن بترسند در حالیکه نباید این طور باشد و کسانی که در جایگاه قدرت قرار می گیرند این اشتباه را می کنند و انتظار دارند که مردم از آنها بترسند. قدرت باید کاری کند که مردم او را دوست داشته و پشتیبان او باشند. راه آن هم صداقت داشتن با مردم و حرمت گذاشتن به آنهاست. مردم در هر جایگاه و پایگاه، با هر دین و مذهبی که داشته باشند، ارزش خود را دارند و ما باید این ارزشها را نگهداری کنیم. در این بین من همیشه به دنبال این بودم که ببینم مردم چه می‌خواهند و از سلیقه آنها استفاده کردم به همین دلیل اگر شما اشعاری را که من انتخاب کردم، مرور کنید متوجه می شوید که من آنرا در چه سالی و برمبنای چه اتفاقی انتخاب کردم. چون من خودم را جزو مردم می دانم حرف دل من هم حرف مردمی است که با آنها زندگی می کنم. در نتیجه به دنبال اشعاری می گردم که این حرفها را بزند و از این بابت است که می گویم کارهای من تاریخ گویا هستند و این بخاطر توجهی بوده که من به مردم داشتم و همیشه با مردم بودم حتی اگر مجبور شدم که برای این همراهی بهای سنگینی بپردازم، سعی می کنم جایگاهی که بین مردم دارم را از دست ندهم.

  /می خواهیم مردم لذت ببرند/

  استاد شجریان در پاسخ به سوالی که  آیا ساخت ساز جدید هم در امتداد همین دغدغه هاست؟عنوان می کند :بله. ما می خواهیم مردم کاری را که انجام می دهیم بپذیرند و از آن لذت ببرند. به همین دلیل بخشی از کارم را به ساخت سازهایی اختصاص دادم که صدای جدیدی داشته باشند تا بتوانیم سلیقه های بیشتری را راضی نگه داریم. با این کار موسیقی هم قوی میشود و در چنین شرایطی آهنگسازان و رهبران ارکستر ما می توانند با این تعداد ساز جدید که ساخته و ارائه شده، کارهای بهتری عرضه کنند به ویژه اینکه هنرمندان بسیار ماهری در موسیقی داریم که می توانند کارهای ارزشمندی را تولید کنند و با آهنگسازان غربی رقابت کنند که به نظر من این رقابت خوبی است و باعث پیشرفت می شود.

  /موسیقی سنتی افت نکرده /

  درادامه این مصاحبه از شجریان سوال شده که آیا  قبول دارید در این سالها موسیقی سنتی افت کرده است؟و او در پاسخ گفته :نه! اصلا. این را کسانی می گویند که خلاقیت ندارند و آنچه را که از ردیف و دستگاه یاد گرفته اند، می خواهند همچنان ارائه کنند. از آنجا که نسل جوان به این مسئله تعصب نشان نمی دهد، کارهای خلاقی ارائه می کند. من این مسئله را در گروه های مختلف دیده ام و درباره کار خودم نمیگویم چون من همان مسیر گذشته ام را ادامه می دهم. اما گروه های جوانی را دیده ام که بسیار خوب کار می کنند و باید توجه داشت که هر زمانه ای سنت خود را دارد و جوان معمولا درهای سنت را می شکند و وارد مسیر تازه ای می شود که آن مسیر خود، سنت تازه ای محسوب می شود. البته شکستن سنت گذشتگان به معنای توهین به آنها نیست. این روند تاریخ در هنر و فرهنگ بوده و هست. اگر موسیقی عبدالقادرخان مراغه ای را به ما بدهند با آن بیگانه خواهیم بود. تنها نکته ای که از گذشته برای ما باقی مانده، زبان و ادبیات است که از دوره فردوسی به همان شکل باقی مانده اما موسیقی دائما در حال تغییر است و گستره آن به اندازه کهکشان هاست.

  https://musiceiranian.ir/?p=10590
     
  برچسب ها محمدرضا شجریان

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *