×
×

نشست «موسیقی سنتی در آرای حکمی و عرفانی سهروردی» برگزار می‌شود

 • کد نوشته: 437716
 • حمیده موسوی
 • دوشنبه, ۱۰ام بهمن ۱۴۰۱
 • ۰
 • نشست «موسیقی سنتی در آرای حکمی و عرفانی سهروردی» ۱۲ بهمن ماه جاری در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

  نشست «موسیقی سنتی در آرای حکمی و عرفانی سهروردی» برگزار می‌شود
 • نشست «موسیقی سنتی در آرای حکمی و عرفانی سهروردی» ۱۲ بهمن ماه جاری در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

  سی‌وهشتمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ سهروردی به این موضوع اختصاص دارد که با حضور محمدرضا عزیزی؛ پژوهشگر هنر و نویسنده‌ی کتاب تحلیل زیبایی‌شناسی موسیقی دستگاهی ایران، روز چهارشنبه ۱۲بهمن ساعت ۱۵ برگزار می‌شود.

  در خبر برگزاری این نشست آمده است: در پاسخ به پرسش «موسیقی چیست» نباید تعریفی منطقی مشابه آنچه فارابی ارائه داده است را از سهروردی انتظار داشته باشیم؛ زیرا او اصولاَ با چنین تعریفی مخالف است و علم به واسطه تعریف را منتهی به یقین نمی­‌داند، بلکه او معتقد است که در نهایت، یقین از راه اشراق به دست می‌­آید؛ همان معرفتی که بی­‌واسطه و میانجی حاصل می­‌شود. با این وصف شاید اگر از سهروردی بپرسیم که موسیقی چیست؟ نشان عالم مثال و هورقلیا را دهد؛ چرا که معتقد است صوت مثالی تنها در این عالم، یعنی عالم افلاک مثالی متحقق می‌­شود.

  او برای این عالم اصوات و نغماتی مثالی قائل است که باوجودی­که شرایط اصوات این جهان را ندارند، اصل و اساسِ موسیقاییِ این عالم و عالم محسوسات محسوب می­‌شوند. سهروردی هیج نغمه‌ای خوش آهنگ‌­تر و لذت­ بخش­ تر از آن­ها در هستی­‌شناسیِ خود متصور نیست و معتقد است که تنها سالکان طریقِ حق هستند که از این اصوات آگاهی دارند. بدین ترتیب، تنها راه شناختِ حقیقت موسیقی؛ اشراق و علمِ حضوری است که با سلوک و طیِ طریقِ عرفانی حاصل می­‌شود.

  منبع: موسیقی ایرانیان
  https://musiceiranian.ir/?p=437716
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *