×
×

پخش مستند «با ما بودی» در گرامیداشت «غلامحسین بنان»

 • کد نوشته: 436425
 • موسیقی ایرانیان
 • یکشنبه, ۱۲ام تیر ۱۴۰۱
 • ۰
 • مستند «با ما بودی» در گرامیداشت «غلامحسین بنان» استاد آواز ایرانی و بنیانگذار انجمن موسیقی ایران به کارگردانی «محسن زارع» یکشنبه دوازدهم تیرماه ساعت 21:00 از قاب شبکه مستند سیما پخش می‌شود.
  پخش مستند «با ما بودی» در گرامیداشت «غلامحسین بنان»
 • مستند «با ما بودی» در گرامیداشت «غلامحسین بنان» از قاب شبکه مستند سیما پخش می‌شود. این مستند هشتمین فیلم از مجموعه «چونان سرو» است که به سفارش شبکه مستند سیما و با تهیه‌کنندگی مصطفی رزاق کریمی از این شبکه تلویزیونی نمایش داده می ‌شود.

  محسن زارع درباره این اهمیت این مستند گفت: درباره غلامحسین بنان استاد بی‌ همتای آواز ایرانی چند فیلم مستند ساخته شده است که هرکدام به زندگی شخصی او پرداخته‌اند، اما مستند «با ما بودی» در پی پاسخ به این پرسش مهم است که چرا «غلامحسین بنان» آوازخوان خاصی است؟! درحقیقت این پرسش در مواجه اول من با یکی از تصنیف‌های او بوجود آمد.

  او اضافه کرد: برای نسل جوان که با سلیقه و سبک‌های مختلف موسیقی ایرانی و بین المللی روبه‌رو اند شنیدن صدای «غلامحسین بنان» و درک زیبایی آن نیاز به شناخت بیشتری دارد. برای همین تصمیم گرفتیم از پژوهشگران و متخصصان جوان در حوزه موسیقی کمک بگیریم که در این مسیر سیاوش حیدری نوازنده و آهنگساز، سیاوش عبدی رهبر ارکستر کوبه‌ای، نوید نوروزی پژوهشگر و خواننده و رامتین نظری جو پژوهشگر و نوازنده ما را همراهی کردند.

  کارگردان مستند «با ما بودی» درباره نحوه روایت در فیلم نیز توضیح داد و گفت: تلاش کردیم در این مستند از فضای تعریف، تمجید و بیان خاطرات فاصله بگیریم تا مخاطب مواجه عمیق‌ تر و ژرف تری با موسیقی و آواز «استاد غلامحسین بنان» پیدا کند.

  او تصریح کرد: در طی این مسیر با تصنیف «می‌ناب» مواجه شدم. این تصنیف حاصل آخرین همکاری «بنان» با «روح الله خالقی»، همچنین آخرین همکاری این دو بزرگوار با رادیو به حساب می‌آید. بعد از آفرینش «می ناب» آقای پیرنیا مدیر برنامه «گل‌های رادیو» این اثر را سنگین توصیف کرد و از پخش آن خودداری نمود.استاد خالقی نیز چند ماه بعد از آن، چشم از جهان فروبست و «بنان» نیز تمایلی از خود به همکاری با رادیو و بعدها به ادامه خوانندگی نشان نداد.

  زارع افزود: «بنان» تصمیم گرفت به هرکس که بتواند «می ناب» را بازخوانی کند ده هزارتومان (در سال ۱۳۴۵شمسی) جایزه بدهد و شش ماه هم فرصت تمرین داد.اما هیچ کس حتی تا امروز موفق به بازخوانی این تصنیف نشده است.در حقیقت این ماجرا نقطه شروع مستند «با ما بودی» شد و با این پرسش که آیا نسل جدید می‌تواند برنده ده هزارتومان بنان باشد یا نه کار ادامه پیدا کرد.

  کارگردان مستند «با ما بودی» در پایان تأکید کرد: بر خود واجب می‌دانم از حمایت و هدایت جناب مصطفی رزاق کریمی تهیه‌کننده مجموعه «چونان سرو» تشکر و قدردانی کنم که با اعتماد و اعتقادی که به جوانان در عرصه هنر و فیلمسازی دارند فرصت ساخت این مستند را برای من و سایر آثار را برای کارگردانان جوان این مجموعه فراهم کردند.

  تکرار مستند «با ما بودی» دوشنبه سیزدهم تیرماه ساعت ۱۰:۰۰، چهارشنبه پانزدهم تیرماه ساعت ۱۹:۳۰ و جمعه هفدهم تیرماه ساعت ۱۲:۰۰ از آنتن شبکه مستند سیما پخش خواهد شد.

  مجری طرح مجموعه«چونان سرو» سعید وزیری و مشاور رسانه‌ای آن نیز صدرا صدوقی است.

  منبع: سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir»
  https://musiceiranian.ir/?p=436425
     
  برچسب ها غلامحسین بنان

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *