×
×

خوانندگی حجت اشرف‌زاده در این کنسرت
برگزاری کنسرت آنلاین «نغمه‌های تهران» در برج میلاد

 • کد نوشته: 431025
 • حمیده موسوی
 • یکشنبه, ۳ام مرداد ۱۴۰۰
 • ۰
 • علیرضا امینی از برگزاری یک کنسرت آنلاین در برج میلاد تهران با اجرای آثاری از مجید وفادار و محمد سریر به خوانندگی حجت اشرف‌زاده و دو هنرمند دیگر خبر داد.
  برگزاری کنسرت آنلاین «نغمه‌های تهران» در برج میلاد
 • یکی از پژوهشگران و منتقدان حوزه موسیقی از برگزاری یک کنسرت آنلاین در برج میلاد تهران با اجرای آثاری از مجید وفادار و محمد سریر به خوانندگی حجت اشرف‌زاده و دو هنرمند دیگر خبر داد.

  به نقل از مهر، علیرضا امینی از پژوهشگران و منتقدان حوزه موسیقی که طی سال‌های اخیر فعالیت‌های متعددی در عرصه پژوهش موسیقی و آثار پیشگامان موسیقی ایرانی داشته از برگزاری یک کنسرت آنلاین در برج میلاد تهران با همکاری خانه موسیقی ایران خبر داد و گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته ساعت ۲۱ روز پنجشنبه هفتم مرداد ماه کنسرت آنلاینی با عنوان «نغمه‌های تهران» با اجرای آثاری از مرحوم مجید وفادار و محمد سریر از محل برج میلاد تهران پیش روی مخاطبان قرار داده خواهد شد. در این کنسرت که توسط ارکستر «نیایش» به سرپرستی بنده اجرا می‌شود، وحید وفایی رهبر ارکستر، ایمان ملکی (تنظیم قطعات برای ارکستر)، مهدی محمدی و محمد رضازاده خوانندگان و حجت اشرف‌زاده خواننده مهمان گروه اجرایی را تشکیل می‌دهند.

  سرپرست ارکستر «نیایش» با اشاره به اینکه کنسرت یاد شده با حمایت خانه موسیقی اجرا می‌شود، ادامه داد: در این کنسرت ۱۳ اثر شامل هفت اثر از مرحوم مجید وفادار، یک اثر از جناب محمد سریر، دو اثر از من و دیگر آثار نوستالژیک در ساختار یک ارکستر ملی پیش روی مخاطبان قرار گذاشته خواهد شد. نکته دیگر اینکه با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته محصول تصویری تمرین‌ها و اجراهای این پروژه در قالب یک بسته تصویری – موسیقایی به انضمام یک کتاب نفیس و چند مقاله پژوهشی به نویسندگی حمیدرضا نوربخش، علیرضا میرعلی نقی و بنده تقدیم مخاطبان خواهد شد.

  وی درباره انگیزه‌های انتخاب آثار مجید وفادار برای این کنسرت آنلاین توضیح داد: نزدیک به یک دهه است که بنده در حوزه بازسازی و احیای آثار مجید وفادار از آهنگسازان شاخص موسیقی ایرانی مشغول به فعالیت هستم. به هر ترتیب این هنرمند از جمله استادان شاخص موسیقی کشورمان در عرصه آهنگسازی و انتقال فن آهنگسازی از دوران ضبط صفحه به دوران رادیو و سازنده بزرگترین و مشهورترین آثار موسیقی ایران است که نقش غیرقابل انکاری در حوزه‌های مختلف آهنگسازی داشته است. او با تولید بیش از ۳۰۰ قطعه تصنیف با کلام از پرکارترین آهنگسازان ایرانی محسوب می‌شود که برای بیشترین خواننده‌های ما آهنگ ساخته است. جالب اینکه تعداد زیادی از این خوانندگان اولین کارهای خود را روی آثار مرحوم مجید وفادار تولید کردند. البته در دوره گل‌ها نیز بسیاری از هنرمندان فعال حوزه موسیقی همکاری‌های زیادی با مجید وفادار داشتند، حتی خوانندگانی که با آثار مجید وفادار به فراگیری هنر خوانندگی پرداخته بودند، به درد سایر آهنگسازان خوردند و برای آنها نیز اثر تولید کردند.

  امینی با اشاره به تسلط مجید وفادار در حوزه‌های خوانندگی و خلق ملودی طی سال‌های فعالیتش در عرصه موسیقی بیان کرد: طی ۳۰ سالی که مجید وفادار در عرصه موسیقی فعالیت زیادی داشته حدود ۳۰۰ تصنیف خلق می‌شود که این برای یک هنرمند افتخار بزرگی است که از او می‌توانیم به عنوان یکی معجزه‌های موسیقی ایران یاد کنیم. او در عرصه‌های مختلف موسیقی به قدری ملودی‌های پرقدرتی ساخته که مردم ما همچنان بسیاری از آثارش را در کوچه و خیابان زمزمه می‌کنند. کما اینکه از نظر من زنده یاد جواد بدیع زاده و مجید وفادار دو پدیده بزرگ موسیقی کشورمان هستند که آثارشان زیر بنای موسیقی ایرانی است. بنابراین هدف من از بازخوانی و احیای این آثار ارزشمند، یک خروجی مهم به نام کتاب تئوری آهنگسازی ایرانی داشته باشد.

  این آهنگساز و پژوهشگر در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نقش برخی از آهنگسازان در توسعه موسیقی شهری و ارتباط آن با برگزاری کنسرت «نغمه‌های تهران» گفت: از زمانی که به واسطه حمایت خانواده مرحوم وفادار مشغول بازخوانی و احیای آثار این هنرمند هستم، کنسرت‌ها و پروژه‌های مختلفی را به سرانجام رساندیم که از آن جمله می‌توانم به کنسرت محمد معتمدی در برج میلاد و انتشار آلبوم «بگو کجایی» و کتاب «خنیاگر آسمانی» و چند اثر دیگر اشاره کنم. کنسرت پیش رو هم در ادامه همین پروژه‌ای است که طی سال‌های گذشته آغاز کردم و قرار است آن را در تاریخ یاد شده پیش روی مخاطبان قرار دهم. البته جناب محمد سریر هم اثری را با موضوع شهر تهران ساخته‌اند که مرحوم محمد نوری آن را به عالی‌ترین شکل ممکن اجرا کرده بود و قرار است در این کنسرت در کنار دیگر قطعات برای دوستداران موسیقی ایرانی اجرا شود.

  وی افزود: علاوه بر برگزاری این کنسرت که یک اجرای آن در روز هفتم مرداد ماه و اجرای دیگرش همزمان با روز تهران انجام می‌شود، برنامه‌ریزی‌هایی هم برای تولید یک آلبوم به نام «نغمه‌های تهران ۱۴۰۰» صورت گرفته که این پروژه نیز در حال تکمیل است. البته این امیدواری وجود دارد که در صورت عادی شدن شرایط کرونا از وضعیت قرمز به وضعیت‌های کم‌خطرتر شرایطی برای برگزاری کنسرت زنده در نوبت دوم اجرا با حضور مردم داشته باشیم.

  منبع: مهر
  https://musiceiranian.ir/?p=431025
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *