موسیقی ایرانیان
 

بداهه‌‌ای از جنس اعداد و نت‌ها

Benedikt Jahnel (بِنِدیکت یاهنل) نوازنده و آهنگساز آلمانی و آرتیست شرکت ECM، روز هفتم اردیبهشت برای دومین‌بار توسط نشر موسیقی هرمس در ایران روی صحنه می‌رود.

رامین صدیقی (مدیر نشر موسیقی هرمس) که نوزدهمین سال «بازیِ گوش»‌اش را در سال ۹۸ با اجرای کوارتت جز Woody Black آغاز کرد، حالا برای مخاطبان نشر موسیقی‌اش، سولونوازی پیانو بندیکت یاهنل را در نظر گرفته تا به این ترتیب بعد از بداهه‌نوازی این هنرمند، آماده سومین دوره فستیوال Show Of Hands در فصل شهریور شوند.

بندیکت، شهریور سال ۹۶ هم اجرایی در قالب فستیوالShow Of Hands داشت که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. فضای موسیقی این موزیسین متأثر از موسیقى کلاسیک است که البته آن را به زبان امروزى بیان مى‌کند. شور به چالش کشیدن ریتم‌ها و روحیه آهنگسازی متفکرانه اما در عین حال پر احساسش خیلی زود توسط شرکت ECM در سال ۲۰۰۹ کشف و آرتیست این کمپانی شد.

ریاضی و موسیقی؛ دو عنصری که در نگاه اول شاید بسیار دور از هم به نظر بیایند اما به گفته این هنرمند که دارای مدرک دکترای ریاضیات است، هر دو برایش نقشی انکارناپذیر در برقراری تعادل دارند. او درباره بداهه‌نوازی معتقد است: «هر چند ریاضیات و موسیقی گویی از دو دنیای مختلف می‌آیند اما هر دو برایم نقشی انکارناپذیر در برقراری تعادل دارند. جوهره هر چیز شاید در تجرید و انتزاع خفته باشد، واقعیتی که چه بسا در موسیقی نیز به کمک آید، به‌خصوص زمانی که پیش‌بینی یا انتظارات به‌درستی برآورده نشوند. هرگز در چنین مقاطعی ابایی نداشته‌ام تا موسیقی خود را، چه به کمک نت‌ها و چه به کمک اعداد، به سطحی از انتزاع برسانم تا در نهایت صدایی نو خلق شود.»

بلیت‌های کنسرت بندیکت یاهنل که هفتم اردیبهشت، ساعت ۲۱ در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود را می‌توانید از سایت تیوال تهیه کنید.


منبع: موسیقی ما

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=247619


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.