موسیقی ایرانیان
 

بداهه‌نوازی و گروه‌نوازی با آوازِ داود فیاضی

گروه «نوبهار» با دو اجرای بداهه­نوازی و گروه­نوازی در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر حضور خواهد داشت.

بهاره فیاضی سرپرست گروه «نوبهار» با اعلام این خبر گفت: «برنامه­ای که برای امسال تدارک دیده­ایم در دو بخش است؛ بخش اول اجرا، تکنوازی تار و سه‌تار است که به همراه تنبک‌نوازی گوهرناز مسائلی در مدت زمان ۴۰ دقیقه اجرا می‌شود.»

فیاضی که در هر دو بخش نوازنده تار خواهد بود، در توضیح بخش دوم اجرای گروه نوبهار گفت: «بخش دوم کار ما، گروه­نوازی است که ۴ نفر آن را اجرا می‌کنند. خوانندگی این بخش به عهده پدرام داوود فیاضی خواهد بود. تنبک این بخش را مجید علیزاده می‌نوازد و نوازندگی نی نیز بر عهده حسین قاسم­زاده است.»

نوازنده آلبوم «روشنا» با تأکید بر این‌که آثار در ژانر موسیقی سنتی و در آواز اصفهان و دستگاه شور اجرا می‌شود افزود: «در پایان بخش دوم یک تصنیف قدیمی‌ با نام «گو به ساقی» اثر استاد غلامرضا مین‌باشیان نیز اجرا می‌شود.»

سرپرست گروه «نوبهار» در پاسخ به این سوال که در هر بخش چند قطعه قرار است اجرا شود، با تأکید بر این‌که بخش دوم یک کار پیوسته به حساب می‌آید گفت: «بخش اول کاملاً بداهه­ خواهد بود و قرار است قطعاتی از  خودم را اجرا کنم به همین دلیل نمی‌توان گفت که چند قطعه در آن اجرا می‌شود. بخش دوم اجرا هم یک کار طولانی است که قطعات ضربی در آن اجرا می­شود و قابل تفکیک نیست.»

بهاره فیاضی همچنین درباره تم اصلی جشنواره که موضوع آن توجه ویژه به آهنگسازان ایرانی است گفت: «یکی از موضوعات مهمی که خوشبختانه جشنواره امسال به آن اهمیت داده توجه به آهنگسازان ایرانی است. ضمن این‌که انتظار می‌رود تا جشنواره یک حمایت ویژه هم از آهنگسازان جوان داشته باشد. او در این‌باره گفت: «این سال­ها بیشتر کارهای تکراری اجرا شده و بسیاری از نوازنده‌ها به اجرای آثار قدیمی‌ پرداخته­اند. در صورتی‌که اگر به نسل جوان اهمیت داده شود، می‌توان امیدوار بود که شرکت­کننده‌ها با کارهای جدید شرکت کنند. فیاضی تأکید کرد این موضوع می‌تواند در ادامه تم اصلی جشنواره امسال باشد که به خوبی در برنامه گنجانده شده است.»


منبع: موسیقی ایرانیان

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=222484


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.