موسیقی ایرانیان
 

با قطعات اجرا شده در بینال ونیز به آهنگسازی «مهدی خیامی» و اجرای ارکستر دیورتیمنتو

آلبوم «کنسرتو کمانچه» اثری از «مهدی خیامی» و با تکنوازی کمانچه «سامان صمیمی» در دنیا منتشر شد. این اثر سال ۲۰۱۶ با حضور سامان صمیمی در شصتمین بینال ونیز و با همراهی ارکستر «دیورتیمنتو» ایتالیا روی صحنه رفت و استقبال خوب هنردوستان کشورهای مختلف را به دنبال داشت. پس از بینال ونیز هم  ضبط آلبوم کنسرتو کمانچه در شهر میلان انجام شد و به تازگی در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. طی روزهای گذشته هم این آلبوم با فروش خوبی در مراجع بین‌المللی نشر آثار موسیقی همراه شده است.

بینال ونیز پس از فستیوال «کن» مهمترین اتفاق هنری جهان است و همیشه شاهد حضور معتبرترین ارکسترها و موزیسین‌های نقاط مختلف دنیا بوده است. حضور سامان صمیمی در این رویداد هنری از یک جهت دیگر هم مورد توجه قرار گرفت ارکستر درجه یک دیورتیمنتو متشکل از نوازندگانی است که عموماً درجه پروفسورا دارند و برای اولین‌بار به همراه یک نوازنده ایرانی روی صحنه می‌رفتند و اثری را ضبط می‌کردند.

سامان صمیمی قبلاً درباره اولین حضور یک ایرانی در چنین رویدادی گفته بود:« اهمیت این اولین‌بودن به اهمیت خود فستیوال «بینال» باز می‌گردد. بینال پس از فستیوال «کن» مهمترین اتفاق هنری جهان است و اعتبار و شأن هنری آن از «گرمی» هم بیشتر است. به همین دلیل جزئیات بینال اهمیت پیدا می‌کند. می‌گویند که قبل از انقلاب یک ساختمان در بینال برای ایران خریداری شده بوده ولی موزیسین‌های کشور ما امکان حضور در این فستیوال را پیدا نکرده بودند. البته صحت و سقم این اتفاق را قطعاً نمی‌توانم تأیید کنم. اما به طور کل دلیل خاصی درباره عدم حضور موزیسین‌های ایرانی در بینال نشنیده‌ام و نمی‌دانم اما اولین حضور را به فال نیک می‌گیریم. آقای فدله که دبیر بینال هستند از حضور ایرانی‌ها استقبال کرده بودند.»

او همچنین درباره جزئیات و نحوه حضورش گفته بود:« برای این اتفاق از سه موزیسین ایرانی یعنی «مهدی خیامی»، «علیرضا فرهنگ» و «کارن کیهانی» دعوت شده تا آثارشان را اجرا کنند. علیرضا فرهنگ، کنسرتو تار و مهدی خیامی کنسرتو کمانچه و کارن کیهانی قطعه‌ای برای ارکستر و سنتور را معرفی کرده است. چندین گزینه برای نوازنده کنسرتو کمانچه داشتند و مهدی خیامی پس از بررسی با من آشنا شد و با هم به توافق رسیدیم. هیچ دوستی با ایشان نداشتم و در این پروژه برای اولین‌بار با هم آشنا شدیم. مهدی خیامی به دلیل این کنسرتو به ایران آمده و قرار است دیدارهایی با هم داشته باشیم تا نکات قطعه را بررسی کنیم.»

 


منبع: موسیقی ما

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=207082


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.