گزارش نشست خبری کنسرت محمدرضا لطفی

  • کد خبر : 1102
  • 12 اردیبهشت 1389 - 16:33

موسیقی ایرانیان: محمدرضا لطفی با بیان این که من مسئله سالن‌های پرهزینه را به عنوان یک گله دنبال خواهم کرد، گفت: من به شهردار و مطبوعات نامه‌ای می‌نویسم که فکری در برخورد با اجاره سالن‌ها داشته باشند.

در نشست خبری که صبح امروز با حضور محمدرضا لطفی و بهراد توکلی مدیربرنامه‌های این آهنگساز برگزار شد، توکلی با اشاره به چگونگی برگزاری این کنسرت گفت: در شب اول که ۳۰ اردیبهشت خواهد بود در بخش اول استاد لطفی به تکنوازی کامل خواهند پرداخت و در بخش دوم همنوازان شیدا به خوانندگی محمد معتمدی به روی صحنه می‌روند.
در شب دوم یعنی ۳۱ اردیبهشت بخش اول به تکنوازی کوتاهی از محمدرضا لطفی و اجرای گروه بازسازی شیدا به خوانندگی علی اثنی‌عشری و بخش دوم به اجرای گروه بانوان شیدا به خوانندگی محمد معتمدی اختصاص دارد

موسیقی ایرانیان: محمدرضا لطفی با بیان این که من مسئله سالن‌های پرهزینه را به عنوان یک گله دنبال خواهم کرد، گفت: من به شهردار و مطبوعات نامه‌ای می‌نویسم که فکری در برخورد با اجاره سالن‌ها داشته باشند.

در نشست خبری که صبح امروز با حضور محمدرضا لطفی و بهراد توکلی مدیربرنامه‌های این آهنگساز برگزار شد، توکلی با اشاره به چگونگی برگزاری این کنسرت گفت: در شب اول که ۳۰ اردیبهشت خواهد بود در بخش اول استاد لطفی به تکنوازی کامل خواهند پرداخت و در بخش دوم همنوازان شیدا به خوانندگی محمد معتمدی به روی صحنه می‌روند.
در شب دوم یعنی ۳۱ اردیبهشت بخش اول به تکنوازی کوتاهی از محمدرضا لطفی و اجرای گروه بازسازی شیدا به خوانندگی علی اثنی‌عشری و بخش دوم به اجرای گروه بانوان شیدا به خوانندگی محمد معتمدی اختصاص دارد.
در ادامه لطفی در توضیح چگونگی این کنسرت گفت:‌ ما سه گروه هستیم که در دو شب به روی صحنه می‌رویم در گذشته کنسرت‌هایم را بدون آنتراک برگزار می‌کردم چرا که معتقد بودم مردم وقتی موسیقی جدی گوش می‌کنند باید بنشینند و فقط موسیقی گوش کنند اما بعد از انقلاب روال کنسرت‌ها با داشتن آنتراکت معمول شد. چرا که مردم در این بخش همدیگر را می‌بینند و به نوعی امکان تبادل فرهنگی در بخش آنتراک بین مخاطبان وجود دارد.

آثار شنیده نشده لطفی اجرا می‌شود

توکلی ادامه داد: قطعات این اجرا همگی از ساخته‌های شنیده نشده استاد لطفی هستند.
لطفی نیز در این خصوص گفت: تمامی این قطعات را در ایران ساخته‌ام و به نوعی احساسات حضور ۵ ساله‌ام در ایران و تأثیرات اجتماعی و فرهنگی در طول این زمان در این مجموعه به چشم می‌خورد.قطعه اول در ضرب بلند ۱۸ تایی است که فرم جدیدی دارد .پیش‌درآمد آن با فرم شناخته نشده و نیز یک کار ابداعی جدید نیز در این مجموعه به چشم می‌خورد به گونه‌ای که در ۴ مضراب خواننده خودش را نشان می‌دهد که این مسئله در گذشته مرسوم نبوده است.
وی در خصوص ساخت قطعات جدید برای این کنسرت گفت: قطعات این مجموعه را در طی ۷ ماه گذشته ساختم و همگی به صورت آنی در ذهن من شکل گرفته است. من موزیسینی نیستم که از قبل فکر کنم و برای واقعه‌ای خاص قطعه بسازم.اما در طول سال‌ها فعالیتم، تنها یک دفعه این اتفاق افتاده و آن هم برای مرگ پدر آیت‌الله طالقانی بوده است.

آلبوم «پاسداشت شیوه طاهرزاده» رونمایی می‌شود

در ادامه این نشست بهراد توکلی مدیربرنامه محمدرضا لطفی اظهار داشت: همزمان با این کنسرت آلبوم جدید گروه بازسازی شیدا با عنوان پاسداشت شیوه طاهرزاده در دستگاه همایون رونمایی و آلبوم بانوان شیدا در آواز بیات اصفهان به نام ای عاشقان اجرا می‌شود.

اولین شب کنسرت «لطفی» به «ابتهاج» تقدیم می‌شود

لطفی در ادامه این نشست گفت:‌ کنسرت شب اول را به هوشنگ ابتهاج تقدیم کردیم به طوری که تمامی شعرها و غزلیات از این شاعر است.البته قرار بود ایشان روی یکی از تصانیف کنسرت شب اول شعری بگویند اما به خاطر کسالت و سفر به آلمان این امر محقق نشد همچنین قرار بود کل کنسرت بزرگداشتی برای این شاعر گرانقدر باشد به طوری که دوستان ایشان از جمله شفیعی کدکنی ، کافی و دیگران حضور و در خصوص شخصیت ایشان صحبت کنند اما متأسفانه به دلیل مشکل ایشان این کار عملی نشد.

بلیت‌های کنسرت لطفی از ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان

وی در خصوص قیمت بالای این کنسرت‌ بیان داشت: بلیط‌های این کنسرت از ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان است اما من هیچوقت به عنوان موسیقی‌دان به شخصه بلیطی با این مبلغ نمی‌گیرم تا کنسرتی را گوش کنم بلکه با قیمت کمتر در یک گوشه می‌نشینم و تنها موسیقی گوش می‌کنم چون هدفم تنها شنیدن موسیقی است.
سرپرست گروه بانوان شیدا ادامه داد: از تعداد بلیط‌های ما تنها ۴۰۰ بلیط به قیمت ۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و مابقی ۲۰، ۲۵ و ۳۵ تومانی است که این قیمت بسته به هزینه هر صندلی محاسبه می‌شود به طوری که اگر ما هیچ اجرایی در سالن نداشته باشیم و مخاطبان بدون شنیدن موسیقی وارد سالن شوند برای هر صندلی باید ۲۵ هزار تومان هزینه پرداخت کنند که این خود بسیار اسف‌بار است.
لطفی ادامه داد: درآمد کنسرت ما از بلیط‌های ۳۵ تا ۵۰ هزار تومانی است و تخفیفی که برای ما قائل شدند این است که فروش سی‌دی نداشته باشیم و تیم برگزاری و مراقبین را خودمان بیاوریم تا نخواهیم هزینه این دو بخش را که چیزی حدود ۴ میلیون است پرداخت کنیم.
این آهنگساز با بیان اینکه در ۲ شب کنسرت ۶۵ میلیون تومان هزینه پرداخت می‌کنیم ،اظهار داشت: اگر قرار باشد در کشور ما موسیقی جدی و هنری فعالیت داشته باشد باید شهرداری که سالن در اختیار دارد به ما تخفیف دهد و در شرایط مناسب سالنش را در اختیارمان قرار دهد و این در حالیست که همین سالن برای همایش‌های بزرگ باتخفیف ۷۰ درصدی ارائه می‌شود ولی برای مسائل هنری هیچ‌وقت چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.

لطفی گلایه‌هایش را پیش شهردار می‌برد

لطفی با بیان این که من مسئله سالن‌های پرهزینه را به عنوان یک گله دنبال خواهم کرد، گفت: من به شهردار و مطبوعات نامه‌ای می‌نویسم که فکری در برخورد با اجاره سالن‌ها داشته باشند و این مسئله را پیگیری نمایند.

مخالف اجرای کنسرت در چندین شب هستم

وی در خصوص برگزاری کنسرت در تالار وحدت گفت: در این تالار از آنجایی که کاملاً دولتی است نمی‌توان قیمت بالایی برای بلیط تعیین کرد همچنین گنجایش سالن کم است و حداقل باید ۱۰ شب برای مخاطبان کنسرت برگزار کرد که من اساساً با برگزاری کنسرت در شب‌های طولانی مخالفم چرا که در این صورت حس و حال نوازنده در روزهای پایانی کمتر می‌شود. من معتقدم کنسرت‌ها نباید به صورت حادثه‌ای رخ دهد بلکه باید با برنامه‌ریزی در طول سال برگزار شوند.

گروه‌های شیدا در هر فصل به روی صحنه می‌روند

این آهنگساز در ادامه تصریح کرد: طی مذاکره و صحبت تصمیمی گرفتیم که در هر فصل یک کنسرت در تالار وحدت و رودکی داشته باشیم همچنین با دانشگاه هنر و سالن فارابی مذاکراتی انجام دادیم که هر ماه یک کنسرت کوچک شامل تک‌نوازی، ساز و آواز و نیز گروه‌نوازی داشته باشیم که امیدوارم با این برنامه‌ریزی‌ها آوای شیدا یک برنامه مدون شده در ایران داشته باشد و این مسئله سنتی شود که دیگران آن را ادامه دهند.
لطفی در خصوص انتخاب محمد معتمدی به عنوان خواننده دو گروه گفت:‌ من در مؤسسه آوای شیدا کلاس‌های آواز دارم که افرادی که در حدود ۱۰ سال در این زمینه کار کردند از تجربیات من نیز بهره می‌برند من از این افراد چندین نفر را که توانمند هستند انتخاب و در کنسرت‌هایم به مردم معرفی می‌کنم. معتمدی هم تابع این جریانات است و وقتی روی صحنه می‌نشیند به من این نگرانی نمی‌دهد که کار با اشکال به مخاطب ارائه شود.

کسی نمی‌تواند مدعی زحمات شجریان و مشکاتیان باشد

محمدرضا لطفی در ادامه این نشست در پاسخ به خبرنگار موسیقی فارس مبنی بر انتشار صحبت‌هایی در خصوص زندگی هنری شجریان و مشکاتیان گفت: من طی ۱۰ شماره در بولتن داخلی آوای شیدا سرگذشت چاوش و زندگی هنری خودم را منتشر کرده‌ام. اما متأسفانه در چاپ دهم یکی از سایت‌های هنری تنها بخشی از این نوشته‌ها را منتشر کرد که این خلاصه نویسی محتوای کامل متن را از بین برد و تنها جمله‌هایی که هیچ مفهوم خاصی نداشتند منتشر شدند و این در حالیست که اگر تمام مطالب چاپ می شد نگاه مخاطبان متفاوت بود.
وی افزود: من در این بولتن به صورت کلی از مشکاتیان و شجریان و کارهای هنریشان تعریف و آثارشان را تجزیه و تحلیل کردم اما متأسفانه وقتی بخشی از این نوشته انتخاب و منتشر می‌شود شنونده را دچار مشکل می‌کند.
لطفی ادامه داد: چه کسی می‌تواند مدعی زحمات شجریان به عنوان کسی که موسیقی آوازی و دستگاهی را در سختی تمام زنده نگه داشته و یا فعالیت‌های بزرگ مشکاتیان باشد. این افراد زحمت بسیار کشیده‌اند ولی تمام این نوشته‌ها به روایت من از چاووش برمی‌گردد.

با دوستان قدیمی تسویه حساب شخصی ندارم

این آهنگساز بیان داشت: من به شجریان و مشکاتیان احترام گذاشتم و با کسانی که باهم دوست و همکار بودیم نیز هیچگونه تسویه حساب شخصی ندارم. من با این دو هنرمند هیچ اختلافی ندارم و معتقدم اگر شجریان موسیقی آوازی و دستگاهی را نمی‌خواند ، معلون نبود چه اتفاقی برای موسیقی آوازی می‌افتاد.

کنسرت لطفی در برج میلاد تمدید می‌شود

کنسرت محمدرضا لطفی به همراه گروه همنوازان، بانوان و بازسازی شیدا ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت ساعت ۲۱ در برج میلاد برگزار می‌شود که به گفته توکلی به احتمال زیاد این کنسرت در شب‌های دیگر تمدید می‌شود.

عکس ها : امیر پورمند (ایسنا)

http://musiceiranian.ir/images/news-pic/2010/05/89-02-12-4.jpg

http://musiceiranian.ir/images/news-pic/2010/05/89-02-12-5.jpg

http://musiceiranian.ir/images/news-pic/2010/05/89-02-12-6.jpg

http://musiceiranian.ir/images/news-pic/2010/05/89-02-12-7.jpg

http://musiceiranian.ir/images/news-pic/2010/05/89-02-12-8.jpg

منبع: گزارش از فارس و عکس ها از ایسنا
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=1102

برچسب ها

مطالب مرتبط با این خبر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.