دسته: مقاله

اخبار
از استعداد خود هنرجو تا شیوه آموزش استاد موسیقی!

hot-topic-logoامیرحسین اسلامی میرآبادی (عضو هیئت علمی دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران): در دنیای امروز که متخصصان در هر رشته، فن و هنری با بررسی و تجزیه و تحلیل فرایندی آموزشی امکان تصحیح و رشد کیفیت آموزشی را دارند، بدیهی است آموزش موسیقی نیز می تواند جزو یکی از اولویت های این گونه تحقیقات باشد. در این نوشته سعی بر آن است تا براساس تجربیات آموزشی نگارنده، عوامل موثر در آموزش درست موسیقی به طور کلی و به طور اخص در ایران بررسی شود.
+رسیدن به استانداردی آموزشی، مستلزم تجربه فراوان، صرف وقت کافی و گذر زمان، تحقیق، تجزیه و تحلیل فرایند آموزش و در نهایت تصحیح و رسیدن به به یک شیوه کم نقص است

دستگاهی ایران، مقامی و کلاسیک
«از نوجوانی عاشق مولانا شدم»

hot-topic-logoاو را بزرگترین مولاناخوان ایران و جهان می‌دانند. دوستداران شاعر بلندآوازه ایران، هر‌ سال برای بزرگداشت مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، از شهرام ناظری دعوت می‌کنند تا به قونیه برود و برای دوستداران مولانا، آواز بخواند. مضاف بر این، ناظری در تمام سال‌های فعالیتش، شرایط جامعه را برای ارایه کارهای هنری در نظر گرفته است.
+وضع امروز باب‌طبع آدم‌های دلال‌صفت و پا انداز است

+جامعه و مسئولان به وضع بیمارانی که به جذام مبتلا هستند توجه چندانی نداشته‌اند

اخبار
برای بزرگنمایی تصویر کلیک کنید
مُقام‌های خراسانی و مَقام‌های تهرانی

موسیقی نواحی که شالوده موسیقی ایران زمین را تشکیل می‌دهد، طی سالیان اخیر با شتاب بیشتری به حاشیه رفته و سهم این نوع موسیقی از کل رویدادهای موسیقی در کشور، اعم از انتشار آلبوم یا کتاب، اجرای کنسرت، پروژه‌های پژوهشی، حضور در رادیو تلویزیون و شرکت در جشنواره‌ها، آنقدر ناچیز است که شاید به کاربردن اصطلاح «مرگ خاموش» برای این میراث کهن فرهنگی چندان بی‌تناسب نباشد.

اخبار
حمید متبسم
به قلم دکتر «پویا سرایی»

یکی از مصنفینِ پیشرو در موسیقی دستگاهی، حمید متبسم است. پیشرو بودنِ آثار متبسم، حداقل در دوره‌ی زمانیِ خاص، امری قابل تحلیل و پی‌گیری است. دراین مجال، به پاره ای از مصادیقی که بر مبنای آن ذهنیتِ پیشروی متبسم قابل دفاع و عرضه است، پرداخته خواهد شد. این مصادیق در سه بستر ملودی پردازی، ریتم گزینی و ژانرِ آثار نشان داده خواهند شد.
+ملودی پردازی حمید متبسم، در بسیاری از آثار او ویژه و انحصاری است

اخبار
زنده یاد استاد پرویز یاحقی
«یاحقی با رفتنش ويولونش را با خود به خاك سپرد چون هيچ كس ديگری نتوانست آن را مثل خود پرويز بنوازد»

استاد پرويز ياحقی، نوازنده ويولون و آهنگساز، ۱۳ بهمن ۱۳۸۵ در آپارتمانش واقع در تهران، خيابان آفريقا، كوچه نيلوفر، آخرين وداع را با زندگي به انجام رساند. هنگام مرگ در خانه، تنها بود. سي ساعت بعد از واپسين نفس، دو تن از دوستانش كه از غيبت او نگران شده بودند، به خانه او آمدند.
+در ادامه آلبوم «مهتاب» از زنده یاد استاد پرویز یاحقی را دانلود کنید

اخبار
کتابخانه مرکز موسیقی سازمان صدا و سیما، پارتیتورهای ارزشمندی از استادان بزرگ موسیقی کشورمان را ساماندهی کرده است

پله‌های قدیمی ساختمان مرکز حفظ و اشاعه موسیقی مرکز موسیقی سازمان صدا و سیما را که بالا برویم به محیطی آرام می‌رسیم؛ محیطی که قفسه‌های کتاب کنار هم چیده شده‌اند و کتابخانه‌ای منحصربه‌فرد را ایجاد کرده‌اند؛ کتابخانه‌ای که در نگاه اول جذاب است و اگر بعدتر متوجه شویم که خانه پارتیتورهای ماندگار موسیقی کشورمان هم شده و بخشی از تاریخ موسیقی کشورمان را در خود جای داده، برایمان جذاب‌تر هم خواهد شد.

اخبار
یادداشت از آمن خادمی

این روزها شاهد لغو کنسرت های بی شماری به ویژه در شهرستان های هستیم؛به گونه ای که بسیاری از تهیه کنندگان رغبتی برای برگزاری کنسرت در این شهرها را ندارند و ترجیح می دهند در تهران کنسرت خود را بدون دردسر برگزار کنند.

اخبار
پویا سرایی
به قلم پویا سرایی

تحلیل صورت گرایانه از انواع تحلیلهای رایج در هنر و ملهم از مشرب فرمالیسمِ روسی است. مطالعه صورت گرایانه آثار موسیقی، هرچند قائل به تقلیلِ آثار به صورتِ آنها نباشیم، پاسخگویی سوالات و نیازهایی در بررسی و تولید موسیقی است.

اخبار
«خواب‌های طلایی»

در اولین روزهای روی کارآمدن دولت جدید بود که خبر بازگشایی «خانه سینما» منتشر شد؛ مرکزی که قبل از روی کارآمدن دولت جدید، قول بازگشایی‌اش داده شده بود. در میان وعده‌های دولت جدید، تنها خبری که وجود نداشت، قول سامان‌گرفتن ارکستر سمفونیک تهران بود، چراکه هنوز نام موسیقی به‌سختی به لبان دولتمردان می‌آید، چه برسد به نامی غریب که «ارکستر سمفونیک تهران» باشد!
+یادداشتی از سجاد پورقناد

اخبار
پارتیتور یکی از قطعات «برفخوانی» هدیه ای از طرف علی قمصری به علاقه مندان

برفخوانی را می توان یکی از معدود آلبوم هایی دانست که مورد توجه سلایق مختلف موسیقی قرار می گیرد و تاکنون با صحبتهای زیادی در باره ی زوایای مختلفش همراه بوده. استفاده از موسیقی کلاسیک غربی وموسیقی ایرانی بدون اشاره کردن های سطحی به آنها، استفاده از هنر بداهه و آفرینش آهنگسازی شده، حضور اشعار نو به شکلی تازه، تلفیق در ارکان مختلف موسیقی، ساز بندی متفاوت و… خود به خود مخاطب را با توقعاتی بالا در برخورد با آن همراه کرده که این اتفاق خجسته است.

با همکاری 122 نوازنده مطرح موسیقی ایران این پژوهش به ثمر رسید

برای اولین بار مولفهٔ (اضطراب اجرایی موسیقایی) در حیطهٔ روان‌شناسی موسیقی (و بخصوص منحصرا در ارتباط با موسیقی سنتی ایرانی) توسط الهه صادقیان دانشجوی ترم آخر فوق لیسانس روان‌شناسی در ایران و با حمایت سایت موسیقی ایرانیان منتشر شد، در ادامه می توانید متن کامل این پایان نامه را دانلود کنید

در قالب نوشته‌ای از یکی فعالان موسیقی

در فرودین سال جاری آزمونی برگزار شد تحت عنوان “آزمون متقاضیان اخذ کارت صلاحیت تدریس و تاسیس آموزشگاه هنری” که با شکایت و عدم رضایت بسیاری از شرکت کنندگان روبرو بود

یکی از علل بنیادین ضعف موسیقی کلاسیک ایرانی فقدان تقریبا مطلق دغدغه‌های روحی نزد خالقان آثار است

برخی ممکن است ضعف‌های فنی او را که روز به روز کمتر می‌شود پررنگ بدانند و تنها به آن نکات منفی توجه کنند؛ ولی به هر حال او در هنرش دغدغه و حرف و پیامی دارد که بین اهالی موسیقی سنتی ایرانی به وفور یافت نمی‌شود

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.

جشنواره وب ایران
جشنواره ملی جوان ایرانی