×
×

تهمورس پورناظری گفت

 • کد نوشته: 958
 • موسیقی ایرانیان
 • یکشنبه, ۵ام اردیبهشت ۱۳۸۹
 • ۰
 • آهنگساز و نوازنده گروه شمس معتقد است با توجه اینکه موسیقی صاحب رسانه نیست فعالیت بیشتر در زمینه موسیقی ایرانی و هموار ساختن راه آن برای آیندگان می‌تواند نقش مهمی در پیشرفت موسیقی کشور ایفا کند. تهمورس پورناظری نوازنده و آهنگساز در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی موسیقی ایران درباره وضعیت آهنگسازی در ایران گفت: آهنگسازی […]

 • آهنگساز و نوازنده گروه شمس معتقد است با توجه اینکه موسیقی صاحب رسانه نیست فعالیت بیشتر در زمینه موسیقی ایرانی و هموار ساختن راه آن برای آیندگان می‌تواند نقش مهمی در پیشرفت موسیقی کشور ایفا کند.
  تهمورس پورناظری نوازنده و آهنگساز در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی موسیقی ایران درباره وضعیت آهنگسازی در ایران گفت: آهنگسازی در ایران موضوع جدیدی است. ما ملت با تاریخی هستیم اما گم‌کرده‌تاریخ هم هستیم. ما موسیقی پیشرفته و سطح بالایی همراه با گروه‌نوازی در گذشته داشته‌ایم و بنا به آنچه که از قبل باقی مانده، نشان می‌دهد که موسیقی ما قدر و عمیق بوده است.
  وی که در آثارش از سازهای ایرانی و غربی استفاده می‌کند با تایید این نکته که صدای سازهای ایرانی در آثارش بر صدای سازهای غربی اولویت دارد ادامه داد: امروز در بسیاری آثار ارائه شده، مشاهده می‌کنیم که آهنگسازی‌ها براساس اصول موسیقی غربی غربی انجام می‌شود و به آن شیوه به پیش می‌رود اما با تم موسیقی ایرانی که به اصطلاح موسیقی غربی ایرانیزه می‌شود.
  پورناظری افزود: در دهه‌های قبل، آهنگسازان انگشت‌شماری داشته‌ایم که در این حوزه فعالیت می‌کردند اما امروز بسیاری در این زمینه فعالیت می‌کنند که درباره عملکرد امروزی‌ها نسل‌های بعد باید قضاوت کنند. در نتیجه اکنون هنرمندان‌مان باید تلاش کنند تا راه را در این زمینه بسازند نه اینکه صرفا راه‌رو باشند.
  آهنگساز آلبوم «دیار مهر» در ادامه درباره ویژگی‌های یک آهنگساز برای خلق یک اثر گفت: شرط لازم برای آهنگسازی، ذوق است. کسی که آهنگسازی تجربی می‌کند باید به جایگاه بالایی برسد یا اینکه به تحصیل دانشگاهی در این زمینه بپردازد که در دانشگاه‌های ما آهنگسازی در موسیقی ایرانی تدریس نمی‌شود بلکه به موسیقی غربی پرداخته می‌شود. یا اینکه براساس علوم موسیقی موجود آهنگسازی انجام دهد که باز هم علوم موسیقی موجود، درباره موسیقی غربی است. اما به کسی که علم آهنگسازی را دارا است آن هم آهنگسازی غربی، نمی‌توان آهنگساز گفت. همانطور که هر صدایی یا نت‌هایی که پشت سر هم گذاشته می‌شود موسیقی نیست.
  وی همچنین اظهار کرد: به اعتقاد من بسیاری از آثاری که امروز تحت عنوان اثر موسیقایی ارائه می‌شوند، موسیقی نیستند بلکه تنها صدا هستند. این صدا می‌تواند صدای سنتور، آواز، ویلن یا هر ساز دیگری باشد. بسیاری از هنرمندان هستند که هیچ علمی از موسیقی ندارند اما آهنگساز هستند و بسیاری دیگر هستند که علم موسیقی را می‌دانند اما آهنگساز نیستند.
  تهمورس پورناظری به تازگی در کنسرت «دیار مهر» که از دوم تا چهارم اردیبهشت‌ماه در سالن همایش‌های برج میلاد به خوانندگی فرشاد جمالی برگزار شد، چند قطعه از آلبوم جدیدش؛ «سرزمین خورشید» را به همراه قطعاتی از آلبوم «دیار مهر» ارائه کرده است.

  https://musiceiranian.ir/?p=958
     
  برچسب ها

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *