×
×

در اعتراض به برخوردهای سلیقه ای

 • کد نوشته: 7444
 • موسیقی ایرانیان
 • دوشنبه, ۲ام اسفند ۱۳۸۹
 • ۰
 • چراغ موسیقی را طی سه دهه اخیر خود موزیسین‌ها نگه داشتند و مسئولان فرهنگی غیر از برخورد منفعت‌طلبانه و مناسبتی کاری برای هنر موسیقی انجام نداده‌اند. علی‌اکبر مرادی، نوازنده مشهور تنبور و آهنگساز، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: متاسفانه برخورد مسئولان و متولیان فرهنگی کشور با هنر موسیقی کاملاً سودجویانه است‎؛ به گونه‌ای که […]

 • چراغ موسیقی را طی سه دهه اخیر خود موزیسین‌ها نگه داشتند و مسئولان فرهنگی غیر از برخورد منفعت‌طلبانه و مناسبتی کاری برای هنر موسیقی انجام نداده‌اند.
  علی‌اکبر مرادی، نوازنده مشهور تنبور و آهنگساز، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: متاسفانه برخورد مسئولان و متولیان فرهنگی کشور با هنر موسیقی کاملاً سودجویانه است‎؛ به گونه‌ای که همه مراسم‌های دولتی و غیردولتی بدون اجرای موسیقی؛ سرد و یکنواخت است اما زمان تصمیم‌گیری برای این هنر؛ همه یادشان می‌رود.
  وی روند جشنواره موسیقی فجر را، به ویژه در چند سال اخیر ضعیف دانست و افزود: در این میان نگاه مسئولان به موسیقی مقامی که ریشه موسیقی ملی است؛ بسیار حقیر است و به این موضوع به‌عنوان یک بخش کم اهمیت نگاه می‌کنند.
  این نوازنده تنبور که تا هفتمین دوره جشنواره موسیقی فجر در این جشنواره حضور فعال داشته است، گفت: اگر راه برای حضور موثر موسیقی ملی و نواحی در رسانه‌های داخلی و اجراهای زنده باز نشود، موسیقی وارداتی و بیگانه که هیچ سنخیتی با فرهنگ درونی ما ندارد، به جامعه وارد می‌شود و ذهن فرهنگی مردم را مانند موریانه می‌جود.
  علی اکبر مرادی خواستار تعیین تکلیف وضعیت موسیقی در مجلس شد و خاطرنشان کرد: وجود دانشکده موسیقی، آموزشگاه‌های بی‌شمار و هنرستان موسیقی نشان دهنده این است که اغلب مسئولان با روند پیشرفت مشکلی ندارند اما معلوم نیست چرا به‌قول آقای علیزاده؛ سیستم ملوک‌الطوایفی در کشور وجود دارد و چرا عده‌ای محدود می‌توانند، برای کل جامعه تصمیم بگیرند.
  مرادی افزود: نمایندگان مجلس باید قانونی اتخاذ کنند تا هرکس به خودش اجازه ندهد درباره مسائل فرهنگی نسل الان و آینده تصمیم بگیرید و با تنگ‌نظری‌ها منجر به پوچی فرهنگی ذهن جوانان شود.
  وی ادامه داد: ممکن است من هم با فلان نوع موسیقی مشکلی داشته باشم، اما آیا من می‌توانم با این نوع تفکر یک جامعه بزرگ را مدیریت کنم؟!
  این هنرمند در همین زمینه اظهار داشت: آیا برخورد سلیقه‌ای در این سه دهه با موسیقی کافی نیست؟ در همین راستا با یک جشنواره که یک ماه قبل برنامه‌ریزی آن شروع می‌شود، نه می‌توان کاری انجام داد و نه به آن می‌توان به آن جشنواره فرهنگی گفت.

  https://musiceiranian.ir/?p=7444
     
  برچسب ها علي اكبر مرادي

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *