ضیافت معاون هنری وزارت ارشاد

  • کد خبر : 734
  • 23 فروردین 1389 - 11:51

معاون هنری جدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکشنبه در ضیافت شامی میزبان اهالی موسیقی، نمایش و هنرهای تجسمی شد تا در اولین دیدار خود از نزدیک مطالبات هنرمندان را بشنود. به گزارش خبرنگار مهر، در این نشست که از ساعت ۲۰ در تالار وحدت برگزار می شد چهره هایی چون هوشنگ ظریف، هوشنگ و ارسلان […]

معاون هنری جدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکشنبه در ضیافت شامی میزبان اهالی موسیقی، نمایش و هنرهای تجسمی شد تا در اولین دیدار خود از نزدیک مطالبات هنرمندان را بشنود.

به گزارش خبرنگار مهر، در این نشست که از ساعت ۲۰ در تالار وحدت برگزار می شد چهره هایی چون هوشنگ ظریف، هوشنگ و ارسلان کامکار، هادی مرزبان، ایرج راد، محمد علی رجبی، امرالله فرهادی، محمد سریر، کاظم هژیر آزاد، حمید رضا نوربخش، حسین دهلوی، بهروز بقایی، اسماعیل خلج، مصطفی کمال پورتراب و بسیاری دیگر از اهالی هنرهای نمایش، موسیقی و هنرهای تجسمی حضور داشتند.

این مراسم به طور رسمی با حدود ۴۰ دقیقه تاخیر آغاز شد و پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و تلاوت قرآن، استاد رحیم پور از نوروزخوانان گیلان برنامه نوروز خوانی را برای حاضران به طور زنده اجرا کرد. در ادامه همچنین علاء قاسمی بخش هایی از هنر پیش پرده خوانی را برای میهمانان اجرا کرد.

سریر : به موسیقی گفتم باش تا صبح دولتت بدمد

سپس مجری برنامه ضمن خیرمقدم گویی به حاضران از محمد سریر به عنوان نماینده اهالی موسیقی خواست تا پشت تریبون قرار بگیرد و برخی از خواسته های اهالی این هنر را با معاون هنری جدید وزیر ارشاد یعنی حمید شاه آبادی مطرح کند.

سریر که سخنرانی اش را به صورت گفتگویی نمادین میان خود و موسیقی تنظیم کرده بود گفت: من گاهی درد دلهایی با موسیقی می کنم و وقتی شب گذشته از او پرسیدم که حالت چطور است گفت اصلا خوب نیستم. پرسیدم چرا گفت به خاطر اینکه مدتها است که دیگر به من اهمیت نمی دهند. من که در همه جا و در بین همه اقشار و طبقات جامعه حضور دارم این روزها مورد بی‌توجهی قرار می گیرم. حتی بعضیها در خلوت خود به من علاقه بسیاری دارند اما در جمع روی خوشی به من نشان نمی دهند.

این آهنگساز در ادامه افزود: موسیقی به من گفت این روزها حتی ابزارهای من را حصر خانگی کرده اند. ذات من مادرانه و با احساس است در حالی که از من می خواهند خشن و مردانه باشم و از من خشونت طلب می کنند. من به موسیقی گفتم با این وضعیتی که تو داری خوب به هر حال حق دارند. موسیقی جواب داد من را بد نام کرده اند؛ موسیقی مجموعه ای از اصوات است که بر مبنایی خاص و با اهدافی خاص و والا تولید می شود. ضمن اینکه شعر هم وضع من را خرابتر کرده و آبروی من را برده است.

مدیر عامل خانه موسیقی همچنین تصریح کرد: موسیقی در ادامه درد دلهایش گفت اینها درد دلهایی بود که می بایست می گفتم و امیدوارم که مشکلاتم حل شود. من هم گفتم باش تا صبح دولتت بدمد.

ایرج راد : باز هم آمدیم و همچنان به رفع مشکلات تئاتر امیدواریم

در ادامه این مراسم ایرج راد به عنوان نماینده اهالی نمایش پشت تریبون قرار گرفت و گفت: ما بارها و بارها در چنین مراسمی که مسئولانی جدید مسئولیتی را برعهده می گیرند شرکت کرده ایم و مشکلاتمان را بیان کرده ایم. بسیاری هم آمده اند و تلاشهایی در این زمینه انجام داده اند اما متاسفانه نمی دانم چرا این مشکلات حل نمی شود و همچنان پا برجا می ماند و تئاتر ما با مشکالات بسیاری که دارد دست و پنجه نرم می کند.

وی همچنین تصریح کرد: ما در زمینه تئاتر با مشکلات بسیاری مواجه هستیم که من به برخی از آنها اشاره می کنم. در تئاتر با وجود تمام کمبودهایی که از نظر سالن و امکانات وجود دارد سفره ای به اندازه ۲۰۰- ۳۰۰ نفر گسترده شده است در حالی که بیش ۳- ۴ هزار نفر بر سر این سفره نشسته اند. متاسفانه همین موضوع باعث می شود تا هنرمندان ما که هیچ مشکلی با یکدیگر ندارند بپرسند چرا کس دیگری جایش روی صحنه است اما من نمی توانم روی صحنه باشم.

راد در ادامه افزود: موضوع دیگر در مورد تعریف جایگاه هنرمند است. هنوز تعریف مشخصی از هنرمند، هنرمند آماتور، دانشجو و نحوی استفاده آنها از سالنها و امکانات وجود ندارد و این مشکل بزرگی است. تعداد خروجی دانشگاههای ما در هنرهای نمایشی سالانه حدود ۷۰۰ نفر است و این عدد به غیر از کسانی است که از طریق مراکز آزاد وارد این رشته می شوند. آیا واقعا ما می توانیم برای این افراد که سالهای جوانی شان را صرف یاد گیری این رشته کرده اند ایجاد کار کنیم؟ آیا می توانیم لطماتی را که این افراد پس از سر خوردگیها و نا امید شدن برای کار پیدا می کنند جبران کنیم؟ آیا آماری در مورد میزان نیازمان برای آموزش و پروش نیرو داریم؟

نماینده اهالی تئاتر با لحن گلایه آمیز خود تاکید کرد: ما تواناییهایی بسیاری در زمینه هنرهای نمایشی داریم و این را در بازتابهایی که از اجراهای گروههای ایرانی در خارج کشور می شنویم می توانیم ببینیم. اما واقعیت این است که این استعدادها بدون هیچ برنامه ریزی درستی برای هدایتشان رو به خاموشی می روند. اما با این همه باز هم به این مراسم آمدیم و امیدواریم تا دست به دست هم بدهیم  و انتظاراتی را از مسئولی که این مسئولیت برعهده گرفته داشته باشیم تا این مشکلات را از پیش روی ما بردارد.

محمد علی رجبی : هنر نیاز به آقا بالا سر ندارد

محمد علی رجبی سومین سخنران این مراسم بود که به نمایندگی از اهالی هنرهای تجسمی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: هنرهای تجسمی دریایی است با تاریخی عظیم که پیشکسوتی آن در میان همه هنرها ایرانی آشکار بوده و هست. ما همواره هنرمندان بسیاری در این زمینه داشته ایم. اگر زمانی کمال الدین بهزاد را داشتیم امروز استاد فرشچیان را داریم که به عنوان هنرمند بزرگ بشری شناخته می شود.

وی در ادامه افزود: انجمن هنرهای تجسمی نیز با بیش از ۱۵ هزار عضو بزرگترین انجمن هنری کشور محسوب می شود و این موضوع می طلبد تا الطاف بیشتری به هنرهای تجسمی داشته باشیم. اگر امروز در دانشگاهها نیز بیشترین ظرفیت در میان رشته های هنری به هنرهای تجسمی اختصاص دارد زیاد بی ربط نیست زیرا میراث دار میراث بزرگی در این زمینه هستیم و اگر امروز بخواهیم در جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم می بایست نگاه جدی تری به هنرهای تجسمی داشته باشیم.

رجبی همچنین تصریح کرد: هنر نیاز به آقا بالا سر ندارد. چطور مردم ما هزاران سال است آثار هنری  نگه داشته اند؟ حتی از نان شبشان گذشته اند اما از هنر نگذشته اند و این به خاطر این است که هنر ما حرف دل مردم بوده است. امروز هم اگر هنر ما حرف دل مردم را بزند از آن حمایت می کنند و باید متوجه این موضوع باشیم. مسائل و مشکلاتی نیز وجود دارد که مسئولان باید توجه بیشتری به آن داشته باشند که امیدواریم با آمدن مسئول جدید گامی جدید برای حل آنها برداشته شود.

این نگارگر گفت: می بایست در اینجا از آقای شالویی نیز به عنوان مدیری موفق سپاسگذاری کنم. ما در هنرهای تجسمی به دلیل گسترگی بیشتر نسبت به سایر هنرها با مشکلات بیشتری نیز مواجه هستیم که امیدواریم با همدلی مسئولان حرکتی رو به جلو برای رفع این مشکلات داشته باشیم.

در ادامه برنامه نیز گروه آوازی تهران به رهبری میلاد عمرانلو به اجرای برنامه برای حاضران پرداخت که طی آن قطعاتی چون”ساری گلین”، “توی ماه نیسی” و “حاج زنبور عسل” را اجرا کرد.

سخنرانی معاون هنری جدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

در بخش بعدی برنامه نوبت به حمید شاه آبادی معاون هنری جدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید تا پس از شنیدن دردهای اهالی موسیقی، نمایش و هنرهای تجسمی به برخی از انتظارات و گلایه های مطرح شده سخنرانان پیش از خود پاسخ گوید.

شاه آبادی سخنان خود را با خواندن یکی از اشعار حافظ که با”منم که شهره شهرم به عشق ورزیدن” شروع می شود آغاز کرد و پس از آن ضمن تبریک سال نو و آرزوی سالی خوش برای اهالی هنر به حاضران در مراسم خیرمقدم گفت.

وی سپس گفت: نقش هنر در این دهه که به حق دهه پیشرفت و عدالت نامگذاری شده برای ملتی که میراثدار چنین فرهنگ و هنر گرانبهایی است نقش بسیار کلیدی و مهمی است. ما برای این موضوع باید چشم اندازی داشته باشیم و ببینیم نقش دولت در این میان چیست؟ آیا باید دولت را قلکی ببینیم که فقط باید پول بدهد؟

معاون هنری وزارت ارشاد در ادامه ضمن پرداختن با ویژگیهای هنر ایرانی اسلامی، نقش هنرمندان در این عرصه، برخی مشکلات پیش روی مسئولان و اهالی هنر از دیدگاه خود به شرح برنامه های خود برای فعالیت در پست معاون هنری وزیر ارشاد پرداخت که شرح مفصل تر این سخنرانی در گزارش بعدی مرتبط با این مراسم خواهد آمد.

در پایان این مراسم حاضران به صرف شام و تازه کردن دیدارها پرداختند.

منبع: مهر
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=734

برچسب ها

مطالب مرتبط با این خبر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.