×
×

نوازنده پیشکسوت تار

 • کد نوشته: 7050
 • موسیقی ایرانیان
 • چهارشنبه, ۲۰ام بهمن ۱۳۸۹
 • ۰
 • فرهنگ شریف (نوازنده پیشکسوت تار) در افتتاحیه‌‌ی جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر(۲ اسفندماه ) به صحنه می‌رود. فرهنگ شریف نوازنده تار در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: در این برنامه که ساعت ۳۰/۱۸ در تالار وحدت برگزار می‌شود؛ قطعاتی به صورت بداهه‌نوازی و مرکب‌نوازی در دستگاههای مختلف موسیقی اجرا خواهد شد. همچنین در این برنامه سعی […]

 • فرهنگ شریف (نوازنده پیشکسوت تار) در افتتاحیه‌‌ی جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر(۲ اسفندماه ) به صحنه می‌رود.
  فرهنگ شریف نوازنده تار در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: در این برنامه که ساعت ۳۰/۱۸ در تالار وحدت برگزار می‌شود؛ قطعاتی به صورت بداهه‌نوازی و مرکب‌نوازی در دستگاههای مختلف موسیقی اجرا خواهد شد. همچنین در این برنامه سعی دارم تمام تکنیک‌هایی که در این سال‌ها روی ساز تار به دست آورده‌ام؛ به صورت مختصر تشریح کنم تا مخاطبان اهل فن که در سالن‌ حضور دارند بتوانند از این نکات در نوازندگی خود بهره‌مند شوند.
  به گفته شریف، در برنامه افتتاحیه هنرمندان دیگری چون مجید ناظم پور(نوازنده عود) و جواد بطحایی(نوازنده سنتور) نیز به اجرای برنامه می‌پردازند.
  وی در ادامه صحبت خود از اجرای کارگاه‌ آموزشی در شهر اصفهان خبر داد و خاطرنشان کرد: هنرمندان اصفهانی برنامه‌ریزی کرده‌اند که بعداز ایام جشنواره در چند شهر اصفهان، ریتم‌های مربوط به ساز تار به همراه ترکیبی از نوع نوازندگی را برای دانشجویان این مناطق در قالب یک کارگاه توضیح دهم.
  وی با تاکید بر این موضوع که موسیقی ایرانی و اصیل مانند زبان ماست که باید آن را حفظ کنیم، گفت: متاسفانه به‌دلیل حاکم بودن برنامه‌های غیرفرهنگی در جو مدیریتی کشور به فرهنگ و به خصوص حوزه موسیقی شاهدیم که روز به روز موسیقی‌هایی نبض جامعه را به دست می‌گیرند که هیچ سنخیتی با فرهنگ ما ندارد.
  وی افزود: در این حال هم هنرمندان وظیفه دارند و هم اینکه متولیان فرهنگی باید دست هنرمندان سنتی را برای اجراهای زنده باز کنند و اگر این جو ادامه‌دار شود؛ بیم آن می‌رود که موسیقی اصیل به زیرزمین‌ها برود و موسیقی زیرزمینی در جامعه شیوع پیدا کند.
  این نوازنده تار درباره وضعیت جشنواره موسیقی فجر و اینکه چند روز مانده به جشنواره از هنرمندان دعوت می‌کنند و بعداز پایان جشنواره همه آنها فراموش می‌شوند، گفت: به هر حال این شرایطی است که باید ما حضور پررنگ‌تری را به هر بهانه تجربه کنیم و نباید عقب‌نشینی کنیم.
  فرهنگ شریف در پایان؛ از انتشار کتاب خاطرات خود خبر داد و افزود: من ازجمله نوازندگانی بودم که با سه نسل از موسیقیدان‌های این کشور به روی صحنه رفتم؛ در همین راستا قرار است خاطرات موسیقایی خود را مربوط به سه نسل از موسیقیدان‌ها بنویسم و آن را به صورت آبرومندانه منتشر کنم.

  https://musiceiranian.ir/?p=7050
     
  برچسب ها فرهنگ شريف

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *