×
×

«راه بی نهایت» عنوان نخستین آلبوم موسیقی مشترک میدیا فرج نژاد و حسام الدین سراج

 • کد نوشته: 635
 • موسیقی ایرانیان
 • چهارشنبه, ۱۸ام فروردین ۱۳۸۹
 • ۰
 • وی درباره همکاری های آینده خود با خوانندگان کشور گفت: همکاری من با حسام الدین سراج تجربه بسیار خوبی بود، اما با توجه به گرایش و علاقه ای که به جوان گرایی دارم، قصد دارم در برنامه ها و آلبوهای اخیر با خوانندگان جوان همکاری کنم.

 • «راه بی نهایت» عنوان نخستین آلبوم موسیقی مشترک میدیا فرج نژاد و حسام الدین سراج است که به زودی منتشر خواهد شد. این آلبوم توسط میدیا فرج نژاد آهنگسازی و توسط حسام الدین سراج اجرا شده است.

  میدیا فرج نژاد آهنگساز در گفت وگو با فرهنگخانه گفت:آلبوم «راه بی نهایت» نخستین همکاری مشترک من با حسام الدین سراج است که در قالب آلبوم منتشر می شود، البته پیش از این نیزقطعه «راه رهایی» با آهنگسازی من و اجرای حسام الدین سراج به صورت اینترنتی منتشر شده بود.

  این آهنگساز درباره آلبوم «راه بی نهایت» گفت: این آلبوم حاصل یک تجربه همکاری خوب میان آهنگساز، خواننده و نوازندگان است.

  اردشیر کامکار پس از ۱۳ سال که در هیچ آلبومی جز آلبوم های گروه کامکار ساز نزده بود، کمانچه زده است.

  در این آلبوم اردشیر کامکار (کمانچه)، شروین مهاجر (کمانچه آلتو)، پاشا هنجنی (نی)، علی بهرامی فرد (سنتور) ، شهرام غلامی (عود)، بابک غسالی (بربط)، ذکریا یوسفی (دف)، الیاس حمیدی (طبلا)، نوید افقه (تنبک ضرب زورخانه) ، میدیا فرج نژاد (تار و سه تاربم تار)، اردشیر کامکار، امیر فتحی ،میثم مروستی ، سینا جهان آبادی و علی جعفری (ویلون آلتو) و آیدین احمدی نژاد ( ویلن سل) و فرشید حفظی فر (ابوا) نواخته اند.

  این آلبوم دربرگیرنده ۱۳ تراک است که ۳ تصنیف آن در دستگاه همایون و یک تصنیف آن در دستگاه چهارگاه است. شعرهای این آلبوم از حافظ و هوشنگ ابتهاج انتخاب شده اند.

  به گفته فرج نژاد مجوز شعرهای این آلبوم گرفته شده است و تنها در انتظار دریافت مجوز موسیقی و طرح روی جلد این آلبوم هستند.
  وی زمان انتشار این آلبوم را اوایل تابستان سال جاری عنوان می کند.
  این آهنگساز هم اکنون دو پروژه دیگر را در مرحله اجرا دارد .

  وی درباره همکاری های آینده خود با خوانندگان کشور گفت: همکاری من با حسام الدین سراج تجربه بسیار خوبی بود، اما با توجه به گرایش و علاقه ای که به جوان گرایی دارم، قصد دارم در برنامه ها و آلبوهای اخیر با خوانندگان جوان همکاری کنم.

  فرج نژاد عنوان کرد: بسیاری از منتقدان بارها در سخنان خود ابراز داشته اند که موسیقی در میان نسل جوان جایگاهی ندارد، اما من معتقدم که موسیقی اصیل ایرانی در میان نسل جوان جاریست.

  به گفته وی یکی از بهترین تجربه های اجرا و ضبط موسیقی توسط خوانندگان نسل جوان، اپرای عروسکی مولوی به کارگردانی بهروز غریب پور و آهنگسازی بهمن عبدی بود، اگر قرار بود این اپرا توسط خوانندگان نسل های پیش اجرا شود، هرگز چنین جذابیت و انعطاف پذیری نداشت.
  این آهنگساز معتقد است که یک خواننده و نوازنده باید به معنای واقعی حرفه ای  باشد  یعنی هم از نظر نمایشی و فیزیکی در جایگاه مناسبی قرار داشته باشد.
  وی درباره انتشار آثار و تحقیقاتش در قالب کتاب گفت: متاسفانه در حوزه موسیقی انتشار کتاب بسیار دشوارتر از برگزاری یک کنسرت است و هزینه ها برگشت ناپذیر است، از این رو کمتر ناشران و یا مسئولان فرهنگی به این بخش توجه می کنند و با اینکه بزرگان موسیقی ما از تجربیات بسیار خوبی برخوردار هستند اما برای آنها تاکنون چنین شرایطی فراهم نشده است که تحقیقات خود را با انتشار در قالب کتاب با دیگر علاقه مندان حوزه موسیقی سهیم کنند، از این رو برای من نیز که جز نسل جوان موسیقی دان ها ی ایرانی به شمار می روم، چنین چیزی با توجه به شرایط کنونی  محقق نیست.

  این آهنگساز عنوان کرد: البته من در حال گردآوری و تدوین آموخته ها و تجربیاتم در عرصه موسیقی هستم و امیدوارم در آینده شرایط انتشار آنها فراهم شود.
  موسیقی در ایران فرزند نامشروع است
  فرج نژاد در پایان گفته هایش از وضیعت توجه مسولان به موسیقی در کشور گفت: متاسفانه در ایران از موسیقی به عنوان فرزند نامشروع یاد می شود، که نه مسولان به یکباره قصد کشتن آن را دارند و نه از آن حمایت می کنند و تنها از سر اجبار با آن کنار آمده اند.

  میدیا فرج نژاد متولد  ۱۳۶۲ از کودکی در خانواده اش با موسیقی آشنا شده . او آموزش های مقدماتی را پیش مادرش  که از شاگردان استاد حسن کامکار بوده و پدر بزرگش که به ساخت ساز همت گماشته بود،آموخته است.

  او دانش آموخته موسیقی در دانشگاه سوره است و ازمحضر استادانی چون  کیوان یحیی زاده ،افشارنیا، عطا الله جنگوک، حمید سکوتی بهره برده است.

  او همچنین برای تکمیل دانش و فنون نوازندگی، ردیف موسیقی ایرانی، گروه نوازی و تلفیق شعر و موسیقی از محضر استاد محسن نفر استفاده نموده است.
  نخستین آلبوم او «شرح پریشانی» نام داشت که هفته آخراسفندماه سال گذشته منتشر شد.

  https://musiceiranian.ir/?p=635
     
  برچسب ها

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *