×
×

در ادامه بی‌توجهی‌های میراث فرهنگی کرمان

 • کد نوشته: 6186
 • موسیقی ایرانیان
 • سه شنبه, ۷ام دی ۱۳۸۹
 • ۱ دیدگاه
 • فواد توحیدی گفت: اگر بی‌توجهی میراث فرهنگی کرمان در رابطه با موزه ساز کرمان ادامه یابد، سازهای این موزه را به موزه موسیقی تهران منتقل می‌کنم. «فواد توحیدی» کارشناس و مسئول بخش سازهای نواحی موزه ساز کرمان که از زمان افتتاح این موزه سازهای بسیاری را اهدا کرده در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی فارس گفت: […]

 • فواد توحیدی گفت: اگر بی‌توجهی میراث فرهنگی کرمان در رابطه با موزه ساز کرمان ادامه یابد، سازهای این موزه را به موزه موسیقی تهران منتقل می‌کنم.

  «فواد توحیدی» کارشناس و مسئول بخش سازهای نواحی موزه ساز کرمان که از زمان افتتاح این موزه سازهای بسیاری را اهدا کرده در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی فارس گفت: اگر میراث فرهنگی کرمان در رفتارش با موزه ساز کرمان تجدید نظر نکند و دست از این بی‌توجهی‌اش بر ندارد من همه سازهایم را به موزه ساز تهران منتقل می‌کنم.
  وی ادامه داد: از سال ۸۰ این موزه افتتاح شده ولی از همان سال تا به امروز حتی یک غرفه هم به این موزه اضافه نشده و با ورود سازهای جدید همه در انبار روی هم چیده شده‌اند.
  توحیدی با اشاره به وضعیت نامطلوب سازها در انبار موزه ساز کرمان گفت: بواسطه روی هم قرار گرفتن سازها در انبار، سازهایی با قدمت زیاد در یک وضع بسیار نامطلوب به سر می‌برند به طوری که پوست برخی از آنها پاره و حتی بعضی از سازها خراب شده‌اند و حتی با این شرایط مسئولان نیز هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده‌اند.
  این پژوهشگر موسیقی ادامه داد: متاسفانه این بی‌توجهی شامل همه وسایل موجود در موزه است و تنها مختص سازها نیست به گونه‌ای که برادرم عماد توحیدی با زحمت بسیار عکس‌هایی از موسیقی‌دانهای زمان قاجار به دست آورده که با نامه نگاری ۳ ساله تنها ۴۰ عدد از آنها انتخاب و قاب شدند و تکلیف ما بقی اصلا معلوم نیست.
  توحیدی با اشاره به تعطیلی چند وقته موزه ساز کرمان به فارس گفت: هم اکنون موزه ساز و موزه مردم شناسی بسته است که مسئولان به بهانه خراب شدن دزدگیرهای موزه درب را بسته‌اند و هیچ اقدامی هم برای درست کردن این وضعیت انجام نمی‌دهند.
  کارشناس موزه موسیقی کرمان درباره رایزنی با موزه موسیقی تهران به منظور انتقال سازهای کرمان به تهران بیان داشت: من هنوز با آقای مرادخانی صحبت نکردم ولی سال گذشته برخورد مناسب ایشان با بنده و درخواتشان مبنی بر انتقال ۸ تار قدیمی ۲۰۰ ساله‌ام و نیز همکاری لازم ایشان برای تحویل این سازهای قدیمی در حدی بود که اگر هم اکنون اقدام کنیم خواهند پذیرفت چرا که بارها از بنده خواسته‌اند که سازهایم را به موزه موسیقی تهران ببرم.
  توحیدی در خاتمه خاطر نشان کرد: متاسفانه آن قدر که تهران به سازهای ما اهمیت می‌دهد خود مسئولان شهر توجهی به آنها ندارند که در صورت ادامه یافتن چنین وضعیتی باید اقدام به انتقال آنها نماییم.

  https://musiceiranian.ir/?p=6186
     
  برچسب ها

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *