×
×

انتقاد رهبری از معاونت هنری ارشاد به‌دلیل لغو کنسرتش در ایران؛

 • کد نوشته: 5394
 • موسیقی ایرانیان
 • یکشنبه, ۷ام آذر ۱۳۸۹
 • ۰
 • علی رهبری، رهبر بین‌المللی ایرانی نسبت به لغو بدون دلیل کنسرتی که قرار بود به همراه ارکستر زهی پارسیان در تهران انجام شود، انتقاد کرد. علی رهبری، یکی از بزرگ‌ترین رهبران ارکستر در جهان است که در دوره قبل جشنواره موسیقی فجرکه اسفند ماه سال گذشته برگزار شد، توسط دفتر موسیقی به تهران دعوت شد. […]

 • علی رهبری، رهبر بین‌المللی ایرانی نسبت به لغو بدون دلیل کنسرتی که قرار بود به همراه ارکستر زهی پارسیان در تهران انجام شود، انتقاد کرد.
  علی رهبری، یکی از بزرگ‌ترین رهبران ارکستر در جهان است که در دوره قبل جشنواره موسیقی فجرکه اسفند ماه سال گذشته برگزار شد، توسط دفتر موسیقی به تهران دعوت شد. رهبری؛ پس از رفتن منوچهر صهبایی، رییس انجمن موسیقی ایران، از وی به عنوان یکی از گزینه های احتمالی برای هدایت ارکستر سمفونیک تهران نام برده بود.
  علی رهبری که هم اکنون در کشور اتریش اقامت دارد در گفت‌وگو با ایلنا در این زمینه گفت: قرار بود، اسفند ماه امسال در تهران به همراه ارکستر زهی پارسیان یک کنسرت اجرا داشته باشیم. آقای رضایی، رییس انجمن موسیقی هم نسبت به برگزاری این برنامه ابراز علاقه کرده‌بودند. به همین دلیل بعداز گفت‌وگوهای تلفنی پیش‌نویس قرارداد در تاریخ ۱۶ اکتبر(۲۴ مهر ماه) برای من ارسال شد. اما یکی دوهفته قبل توسط یکی از دوستان و نه خود انجمن؛ به من اطلاع داده شد که به تصمیم معاون هنری وزیر ارشاد این کنسرت لغو شده است.
  وی ادامه‌داد: در همه‌ی دنیا رسم است که وقتی، زمان یک رهبر ارکستر را برای تاریخ مشخصی در چند ماه آینده رزرو می‌کنند، یعنی قرارداد شفاهی منعقد شده است. برای من که ۳۵ سال است در دنیا ارکسترهای مختلف را رهبری کرده‌ام، لغو این کنسرت و آن هم به این شکل، بسیار غیرحرفه‌ای است.
  این رهبر ارکستر ادامه داد: این روش بیشتر به یک قایم‌باشک‌بازی شبیه است و نمی‌دانم در معاونت هنری ارشاد و دفتر موسیقی چه‌خبر است؟ هرکس تقصیر را گردن نفر دیگری می‌اندازد. من اصلا این سبک را نمی‌پسندم و امیدوارم مسئولان دیگری که کارشان به‌طور مستقیم با زندگی روزمره مرتبط است، به این شکل رفتار نکنند.
  این رهبر بزرگ موسیقی اظهار داشت: پارسال هم از معاونت هنری ارشاد چندین نفر با من تماس گرفتند و از من خواستند که من با هر ارکستری که دلم بخواهد، برای اجرا در جشنواره موسیقی فجر به ایران بیایم. اما من نتوانستم برنامه‌هایم را در اروپا لغو کنم. به دوستان هم گفتم که در هیچ جای دنیا به این شکل نیست که شما یکی دوهفته قبل از یک رهبر بخواهید که یک کنسرت برای جایی داشته باشد. زیرا نه ارکستر؛ آزاد است و نه من وقت آزاد دارم.
  وی افزود: حتی از من خواستند که برای تعطیلات آخر هفته خودم یعنی شنبه و یک‌شنبه برنامه‌ریزی کنم که به ایران سفر کنم، اما بازهم نشد. حال که امسال که این دعوت را قبول کردم و برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ام، معاونت هنری  یک‌طرفه برنامه را لغو کرده‌است.
  علی رهبری با ابراز ناراحتی نسبت به لغو کنسرتش باگروه حرفه‌ای پارسیان ادامه داد: من در بیش از ۱۸۰ شهر بزرگ دنیا رهبری ارکسترها را برعهده داشته‌ام و بالاترین مقام‌های اداری کشورهای دیگر از من برای برگزاری کنسرت در شهرشان دعوت کرده‌اند، اما فقط معاون هنری وزیر کشور خودم، جلوی برگزاری کنسرتم را می‌گیرد و می‌خواهند که اسم مملکت مادری و پدری‌ام را از فهرست کنسرت‌هایم حذف کنم. دوست دارم بدانم دلیل مخالفت‌شان چه بوده است.
  رهبری ادامه داد: دوست دارم مردم ایران بدانند که من در ۳۳ سال گذشته، فقط یک بار آن هم بعداز ۳۰ سال وبعداز اینکه بارها برای رهبری کنسرت به شهرهای دیگر دنیا رفتم، به ایران آمدم، آن هم نه از طرف معاونت هنری وزیر یا یک مقام دولتی، بلکه از طرف مرحوم فریدون ناصری. دومین بار هم دعوت گروه را قبول کردم؛ یک ارکستر جوان که نوازندگانش اغلب بعداز انقلاب متولد شده‌اند.
  این رهبر موسیقی با بیان اینکه نمی‌خواهم کسی در ایران فکر کند، علاقه‌ای به برگزاری کنسرت در کشورم ندارم، ادامه داد: من چه قبل و چه بعداز انقلاب نه سیاسی بوده‌ام ونه به دستمزد و عنوان رهبری ارکستر سمفونیک تهران علاقه‌ای داشته‌ام. من به دنبال یک یا صد کنسرت دیگر نیستم، فقط می‌خواهم اگر قرار باشد که برای اجرای برنامه‌ای دیگر به کشورم نیایم، دلیلش برای دوستاران موسیقی مشخص باشد.
  علی رهبری به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین و پرمشغله‌ترین رهبران ارکستر در تمام دنیا شناخته می‌شود؛ هرچندکه با نام «الکساندر رهبری» شناخته شود. برای علی رهبری؛ دستیاری هربرت فون کارایان آن‌هم در سن ۳۰ سالگی، دریافت مدال طلای جهانی برای رهبری ارکستر در ایام جوانی، رهبری ۱۲۰ ارکستر معتبر دنیا و دریافت بالاترین نشان‌های هنری کشورهایی مثل اسپانیا، بلژیک و چک تنها افتخاراتش نیست، بلکه نام یک ایرانی است که هرهفته‌ای که در گوشه‌ای از دنیا و در یکی از سالن‌های بزرگ اجرای ارکستر شنیده می‌شود، برایش یک افتخار محسوب می‌شود. او هرچند به قول خود شاید به‌طور مستقیم کاری برای ایران نکرده باشد اما بیش از ۲۰۰ آلبوم دارد که در کوچه و پس کوچه‌های شهرهای مختلف دنیا و در هر صفحه فروشی می‌توان از آنها سراغ گرفت.

  https://musiceiranian.ir/?p=5394
     
  برچسب ها

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *