گفتگو با سرلک پیش از شروع کنسرت‌هایش در ایران

 • کد خبر : 48990
 • ۱۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۱:۰۵

«سینا سرلک» خواننده آواز ایرانی پس از یک سال‌و‌نیم دوری از وطن به ایران بازگشت. او که برای انجام کارهای شخصی در آمریکا به سر می‌برد، حالا و در فاصله نه‌چندان زیادی از هم با گروه «رومی» و «دستان» به اجرای برنامه خواهد پرداخت. با شاگرد مکتب استاد «محمدرضا شجریان» که بیش از فعالیت در […]

photo 1«سینا سرلک» خواننده آواز ایرانی پس از یک سال‌و‌نیم دوری از وطن به ایران بازگشت. او که برای انجام کارهای شخصی در آمریکا به سر می‌برد، حالا و در فاصله نه‌چندان زیادی از هم با گروه «رومی» و «دستان» به اجرای برنامه خواهد پرداخت. با شاگرد مکتب استاد «محمدرضا شجریان» که بیش از فعالیت در زمینه کنسرت، در انتشار آلبوم فعالیت مستمری دارد، هم‌صحبت شدیم تا درباره تجربه‌های پیش رویش صحبت کنیم.

– بعد از مسافرت شما به امریکا، خبرهایی مبنی بر عدم بازگشتتان تا ۴ سال دیگر منتشر شد و شما هم در گفتوگوهایتان به این امر صحه گذاشتید. چه شد که بعد از گذشت تنها یک سالونیم دوباره شاهد حضور شما در ایران هستیم؟
یک‌سال‌و‌نیم پیش که برای تولد دخترم «ساغر» به آمریکا سفر کردم، در پی انجام پروژه کاری بودم که به موسیقی ارتباطی نداشت. دخترم به خاطر تولد در امریکا سیتیزن آن کشور شد و همسرم هم پیش از این سیتیزن آمریکا بود. برای انجام دادن کار اقامتم در آنجا احتیاج به زمان داشتم. بعد از طی شدن این مدت، گرین‌کارتم را گرفتم و برای گرفتن پاسپورت امریکا هم منتظر شدم. اما به‌هر‌حال آنجا دنیای متفاوتی بود و از سر علاقه‌ای که به مردم ایران دارم، تاب و توان ماندن را نداشتم. البته امکانات مناسبی مهیا بود، اما با خودم گفتم من که می توانم با شرایطی که دارم رفت‌وآمد داشته باشم، به خاطر عشق به وطن، مردم کشورم و موسیقی که سال‌ها با آن زندگی کرده‌ام، آنجا را جای ماندن ندیدم. از سوی دیگر در آنجا کار در عرصه موسیقی ایرانی به هیچ وجه مثل ایران نیست و دید آنها چیز دیگری است. با موسیقی ایرانی در آنجا تنها می‌توان کارهایی در حد تلفیق موسیقی اروپایی و امریکایی انجام داد. اینگونه بود که پس از گرفتن اقامت، تصمیم گرفتم به ایران بازگردم.

– شما جزو معدود خوانندههای ایرانی هستید که بر خلاف آلبومهای به نسبت زیادتان، کنسرتهای چندانی برگزار نکردهاید. چرا؟
پیش از این که از ایران بروم، اجرای صحنه‌ای چندانی نداشتم و بیشتر فعالیت‌هایم معطوف به انتشار آلبوم بود. تنها پس از اتفاق ناگوار زلزله آذربایجان و برای تسلی خاطر بازماندگان کنسرت برگزار کردم و خلاصه فضا به گونه‌ای بود که آن را برای اجراهای صحنه‌ای چندان مناسب نمی‌دیدم.

– قبل از برگزاری کنسرتِ آقای «ساکت»، نام شما در میان خوانندگان گروه قرار داشت. اما به ناگاه متوجه عدم حضور شما شدیم.
آقای «ساکت» همیشه به من لطف داشته‌اند و من هم از همکاری‌هایی که با ایشان داشتم، بسیار خوشحالم. در ابتدا باید بگویم کار کردن در مجموعه‌ای که چند خواننده داشته باشد را نمی‌پسندم. صحبتی که آقای «ساکت» با من داشتند، این بود که اگر بیایی خوانندگان گروه، شما و «مجتبی عسگری» هستید. وقتی آمدم ایران، دیدم تعداد خواننده‌ها زیاد شده. این در حالی است که چنین برنامه‌ای را به لحاظ بحث فنی و دید شخصی خودم نمی‌پسندم. بنابراین با ایشان تماس گرفتم و برای عدم حضورم در اجرا از ایشان عذرخواهی کردم.

– «پدرام درخشانی» باز هم با شما همکاری خواهد کرد و این بار در تاریخ ۱۹ اسفند با هم کنسرت خواهید داشت. لطفاً درباره نحوه آغاز همکاری با این هنرمند موسیقی تلفیقی صحبت کنید.
«پدرام درخشانی» از دوستان من است که در سال ۲۰۰۸ در سرتاسر کانادا با هم اجرا داشتیم. بعد برای گرفتن ویزای امریکا به ایران آمدیم. در طی آن سفر درباره ارائه یک کار تلفیقی مشترک گپ زدیم. قرار شد پس از بازگشت به ایران، آنها را عملی کنیم. پیش از این هم کارهای او را شنیده بودم، اما کارهایی که برای من انتخاب کرده بود، بسیار متفاوت بودند. کارهایی که انتخاب کرده بود، احتیاج به یک خواننده موسیقی ایرانی داشت که ردیف را آموخته باشد و بتواند با ارائه تکنیک‌هایی از پس کار بر بیاید. اینگونه بود که «رومی ۲» را با هم کار کردیم. اینجا لازم است بگویم اصولاً کار بر روی ایده‌های جدید را خیلی دوست دارم. البته با توجه به چارچوب‌های ذهنی خودم.

– درباره «رومی ۲» و البته سبک کاری «درخشانی» در آن آلبوم صحبت کنید.
موسیقی «پدرام» در بین جوانان طرفدار دارد و اصولاً خاصیت تلفیق همین است که وقتی دو سبک موسیقایی را با هم تلفیق می‌کنید، در جامعه مورد توجه قرار می‌گیرد. بنابراین از نوع موسیقی «درخشانی» و چیدمان و رنگ‌وبوی کارها خوشم آمد. خودم هم نوپردازی را دوست دارم و علاقه‌مندم در کارهایم تنوع ایجاد کنم. مخصوصاً که با همکاری «درخشانی» موسیقی بختیاری را هم در میان کارها گنجاندیم.

– اما نظرات متفاوت و تا حدود زیادی متعارضی در مورد تجربه «رومی ۲» وجود داشت.
در آن تجربه استقبال خوبی از طرف مخاطبان را شاهد بودیم. البته انتقادهای بی‌رحمانه‌ای هم صورت گرفت. مثلاً در برنامه «دستان»، آقای «میرعلینقی» و «فاضل جمشیدی» در غیبت من به موسیقی این آلبوم انتقاد کردند با این مضمون که کارهای «سرلک» به سمت موسیقی پاپ متمایل شده‌اند. در صورتی که آن موسیقی، کاری تلفیقی بود و در آن از ریتم‌هایی استفاده شده بود که در موسیقی ایرانی هم (البته به نحوی دیگر) وجود داشتند. البته معتقدم دیدگاه همین منتقدان بی‌رحم هم در گذر زمان تغییر خواهد کرد و کارهای جدید و کارشناسانه، مسیر خود را در میان افکار آنها پیدا می‌کنند.

– پس از آن همکاری در «منطق عشق» و «رومی ۳» هم ادامه پیدا کرد.
بله. «منطق عشق» را در دو CD و با همکاری یک ارکستر بزرگ ارائه دادیم که با دکلمه همراه بود و کار خوبی از آب در آمد. در ادامه، همکاری با «پدرام درخشانی» در آلبوم «رومی ۳» ادامه یافت. در آن کار «طالب بی‌قرار» را که در «منطق عشق» به نحو دیگری اجرا شده بود، این بار به صورت تک‌ترک و با تکنیک متفاوتی خواندم. سه دوست دیگر هم در این آلبوم به عنوان خواننده همکاری کردند. در بازگشتم به ایران «پدرام درخشانی» پیشنهاد اجرای کنسرتی با محوریت قطعاتی را داد که مردم با آنها خاطره دارند و مورد توجه عموم قرار گرفته است. من هم از این پیشنهاد استقبال کردم و انشاءالله در تاریخ ۱۹ اسفندماه امسال در تالار وحدت اجرا خواهد شد.

– با توجه به سوال بالا و تجربه آلبوم «رومی ۳» تجربه همکاری با چند خواننده را بر خلاف کنسرت آقای «ساکت» پذیرفتید. چرا؟
من ایده آلبوم را پذیرفتم، چون وقتی آلبوم به دست مخاطب رسید، کار شما به عنوان یک خواننده کاملاً مشخص است. این یک بده‌بستان هنری است. ما می‌توانیم با این تجربه یکدیگر را به مخاطبان‌مان معرفی کنیم. اما در کنسرت، فضا متفاوت است. تجربه تلخ اجرای چندصدایی را در ارکستر ملل و در همکاری با آقای «سلطانی» داشتم که «سالار عقیلی» و «رحیم شهریاری» هم با من می‌خواندند. در آنجا چیزهایی را دیدم که اصلاً نمی‌پسندم دوباره برایم تکرار شود.

– اصولاً خود را ساختارشکن میدانید؟
به ساختارشکنی در جهت درست علاقه دارم و هیچ ترسی هم از این عقیده ندارم. اول به خداوند بعد به لطف مردم سرزمینم و در آخر هم به زحمت خودم اعتقاد دارم. البته درس‌هایی که از استادم «محمدرضا شجریان» گرفته‌ام، همیشه همراهم هست و ایشان را پدر بزرگوار خودم می‌دانم. افتخار می‌کنم هنر آواز معرفت را از ایشان آموخته‌ام و با قضایای دیگر هم کاری ندارم.

– در کنسرت ۱۹ اسفند در تالار وحدت، با چه کسانی در گروه «رومی» همراهی و همکاری خواهید داشت؟
در گروه «رومی» کوروش بابایى (کمانچه)، پاشا هنجنى (نى)، میلاد درخشانى (تار)، رضا تاجبخش (پیانو)، آرش سعیدى (گیتار باس)، ایلیار خسروى (درامز)، علی رحیمى (دف و تمبک)، ارژنگ عطاءاللهى (سازهاى ضربى) و پدرام درخشانى (سنتور) کار می‌کنند که همگی نوازنده‌هایی در سطح عالی هستند. بنابراین کنسرت خوبی خواهیم داشت.

– ایده کنسرت مشترک با «دستان» چگونه و چه زمانی شکل گرفت؟
در آمریکا با آقای «متبسم» گفت‌وگویی تلفنی داشتم. بعد از آن با آقای «بهروزی‌نیا» هم صحبت کردم. در گفت‌وگویی که با آقای «متبسم» داشتم، ایشان به من لطف زیادی داشتند. وقتی پیشنهاد همکاری را دادم، ایشان خوشحال شدند و استقبال کردند. در ادامه گفتند:«به این حرکت خوشبین هستم». این دفعه که آقای «متبسم» در ایران برنامه داشتند، قرار بود با هم صحبت کنیم که به خاطر مشغله زیادشان امکان دیدار حضوری میسر نشد. در ادامه قرار است در مورد مسائل کنسرت نظیر انتخاب قطعات، تاریخ آغاز تمرین‌ها و… هماهنگ کنیم. احتمالاً برای اردیبهشت یا خرداد سال آینده با «دستان» اجرا خواهم داشت.

– پیش از این هم با گروههای باتجربه همکاری داشتهاید؟
بله.همکاری با گروه «دستان» اولین همکاری من با بزرگان نیست. پیش از این در ارکستر ملی با استاد «فرهاد فخرالدینی» برنامه خوبی داشتم. قبل‌تر با «نادر مشایخی» در ارکستر سمفونیک همکاری کردم و پیش از آن نیز با گروه اساتید «پایور» در آمل در همکاری با استاد «ثابت»، «هوشنگ ظریف»، «محمد اسماعیلی»، «آقای مقدسی»، «داوود ورزیده» و «رضا آبایی» کاری ارائه دادم که متأسفانه استاد «پایور» در آن کار حضور نداشتند. با آقای «ساکت» و دیگران هم تجربیات خوبی داشتم.

منبع: موسیقی ما
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=48990

  برچسب ها

  مطالب مرتبط با این خبر

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.