محمد معتمدی:

 • کد خبر : 45291
 • ۱۰ آذر ۱۳۹۲ - ۸:۳۶

«محمد معتمدی بخشی از وجود من است؛» این حرفی ‌است که «حسین علیزاده» درباره معتمدی جوان گفته است. کسی که این روزها خبر کنسرت‌های خارجی‌اش همه‌جا پر شده. معتمدی خواندن را از سال ۷۶ شروع کرد. در ابتدا نزد «حمیدرضا نوربخش» رفت و شیوه آوازی «سیدحسین طاهرزاده» را آموزش دید. همچنین به سبب علاقه‌ای که […]

«محمد معتمدی بخشی از وجود من است؛» این حرفی ‌است که «حسین علیزاده» درباره معتمدی جوان گفته است. کسی که این روزها خبر کنسرت‌های خارجی‌اش همه‌جا پر شده. معتمدی خواندن را از سال ۷۶ شروع کرد. در ابتدا نزد «حمیدرضا نوربخش» رفت و شیوه آوازی «سیدحسین طاهرزاده» را آموزش دید. همچنین به سبب علاقه‌ای که به مکتب آواز اصفهان داشت، همزمان به تمرین و الگوبرداری از آواز اساتیدی چون تاج اصفهانی و ادیب خوانساری پرداخت و در این مسیر از راهنمایی کسانی چون مرحوم دکتر «حسین عمومی» و «علی‌اصغر شاه‌زیدی» استفاده کرد. نکته جالب درباره این خواننده جوان این است که با اینکه اولین آلبومش در سال ۸۵ منتشر شد و تقریبا از زمان ورود حرفه‌ای‌اش به خواندن ۸سال می‌گذرد اما توانسته با بزرگانی چون «محمدرضا لطفی»، «فرهاد فخرالدینی» و «حسین علیزاده» همکاری داشته باشد. او هم‌اکنون با گروهی که خودش به راه انداخته فعالیت می‌کند معتمدی در سال ۲۰۱۳ از سوی رادیو دولتی فرانسه به عنوان موزیسین برگزیده سال انتخاب شد و جایزه فرانس موزیک ۲۰۱۳ را دریافت کرد. گفتگوی این هنرمند با روزنامه «تهران امروز» را در ادامه می خوانید:

آسانی دریافت مجوز در کشورهای دیگر، امثال من را سوق می‌دهد به سمت اجراهای خارجی

کنسرت‌های خارج از کشور شما خیلی بیشتر از کنسرت‌های داخلی است. این به معنای اهمیت ویژه اجرای خارجی برای شماست؟

من شخصا دوست دارم در داخل هم اجرا زیاد داشته باشم ولی مشکلات سر راه زیاد است. برای گرفتن سالن و مجوز وقت و انرژی زیادی لازم است. از طرفی با پیشنهادهای زیادی از جشنواره‌های خارجی و کشورهای دیگر مواجه هستیم که با ایمیل یا تلفن مشخص می‌شوند. یعنی ما از ایران می‌دانیم که تاریخ دقیق کنسرت چه زمانی است و فقط کافی است چمدان ببندیم و برویم! هیچ دردسر دیگری هم نداریم. این آسانی؛ امثال من را سوق می‌دهد به سمت اجراهای خارجی. البته اجرای موسیقی ایرانی در کشورهای دیگر شیرینی خاصی دارد. برای همین تمرکز بیشتر کارهایم روی کنسرت‌های خارجی است.

کسانی که در  جشنواره‌ها در کنسرت ما شرکت می‌کنند تصویر درستی از کشور ما ندارند

بر این باورید که در اجراهای خارجی، شما سفیر فرهنگی ایران برای معرفی موسیقی کلاسیک ایرانی هستید؟

صددرصد. به هرحال خواسته و ناخواسته چنین اتفاقی می‌افتد و تمام کسانی که در خارج از کشور کنسرت اجرا می‌کنند نماینده ایران هستند. وقتی ما قبول می‌کنیم در خارج از ایران برای غیرایرانی‌ها کنسرت برگزار کنیم، هم خیلی سخت است چون ما نماینده یک ملت و فرهنگ هستیم و هم شیرین است چون کسانی که در کنسرت ما در جشنواره‌ها شرکت می‌کنند تصویر درستی از کشور ما ندارند. به واسطه تبلیغات رسانه‌ای که صورت گرفته در دنیا، آنها حتی از اینکه ما دارای ادبیات و موسیقی باشیم ابراز تعجب می‌کنند!

برای ابتدایی‌ترین حقوق‌مان در رسانه ملی کشور خودمان مشکل داریم

 گفتید برای اجراهای خارجی مسیرهای ساده‌تری را طی می‌کنید و به نظر می‌رسد آن سادگی‌ای که شما اشاره کردید ارجحیت داشته باشد به هماهنگ کردن سالن برای اجرای کنسرت در ایران، گرفتن مجوز و طی کردن مسیری پر دردسر در ایران. ولی شما نباید برای معرفی خودتان در ایران برای برگزاری کنسرت تلاش بیشتری کنید؟

من به اندازه خودم مسئولیتی دارم و معاونت‌های ارشاد و نهادهای دولتی هم مسئولیتی. من نمی‌توانم خارج از مسئولیتم کاری انجام دهم، چون نه در توانم است و نه در تعریف کارم. اما برای معرفی کار خودم هر کاری که از دستم برآمده انجام داده‌ام. معرفی هم بیشتر از طریق رسانه صورت می‌گیرد. به تازگی از رادیو فرانسه به ایران آمده‌اند تا صدای من را ضبط و به عنوان آلبوم منتشر کنند اما این در حالی است که ما برای ابتدایی‌ترین حقوق‌مان در رسانه ملی کشور خودمان مشکل داریم!

موسیقی‌ای که با شعر حافظ خوانده می‌شود چطور می‌شود منشا انحراف داشته باشد؟

به‌نظر می‌رسد این ماجرا درباره موسیقی سنتی تراژیک‌تر هم می‌شود!

به هرحال در اینجا معرفی هنرمند و عرضه کارهایش چه از طریق ارگان‌های دیگر و چه از رسانه‌ها و صداوسیما، هیچ ضابطه خاصی ندارد. آن اقبالی که در جامعه برای موسیقی سنتی وجود دارد، جوششی است که خود مردم انجام داده‌اند. اما دستگاه‌های اجرایی نه تنها نقش حمایتی نداشتند بلکه همیشه نقش ممیزی داشتند. من معتقدم موسیقی را نمی‌شود از هیچ جامعه‌ای حذف کرد. ما تنها می‌توانیم آن را هدایت کنیم. هر جامعه‌ای باید موسیقی‌ای را دنبال کند که برآمده از اصالت و فرهنگ خودش باشد. موسیقی سنتی ما هم برآمده از فرهنگ و اعتقادات و باورهای اجدادی‌ ماست. هر موسیقی‌ای را در وهله اول، از ادبیاتی که تغذیه می‌کند تحلیل می‌کنند. اشعار بیشتر آثار موسیقایی سنتی ما از حافظ، سعدی، ابوسعید، مولانا، باباطاهر و … است. وقتی دیوان شعر اینها را باز می‌کنیم با حمد و ستایش خدا شروع و بعد از آن در باب پیامبر (ص) و بعد وارد اشعار دیگر شده‌اند. در واقع ادبیات ما منشا عرفانی دارد پس ما نمی‌توانیم این موسیقی را متهم به ترویج بی‌بند و باری کنیم. اکثر علما هم موسیقی‌ای را حرام کرده‌اند که منشا شیطانی داشته باشد. موسیقی‌ای که با شعر حافظ خوانده می‌شود چطور می‌شود منشا انحراف داشته باشد؟ اینها بیشتر زاییده تفکرات ماست که چطور به دنیا نگاه کنیم. اگر اینطور باشد که ابن ملجم و شمر هم حافظ قرآن بودند! ولی قطعا نمی‌شود قرآن را متهم کرد که نعوذبالله کتاب گمراه‌کننده‌ای بوده. به اعتقاد من مسئولان فرهنگی جامعه باید بار دیگر جامعه را مطالعه کنند و مقتضیات آن را ببینند. قانونی که ما در سی سال پیش داشتیم الان دیگر جوابگو نیست. چون جامعه الان خیلی عوض شده. مناسبات انسان‌ها عوض شده است. پس ما باید دوباره بر اساس باورهای جامعه و ارزش‌های جامعه تعریف جدیدی از مدیریت فرهنگی جامعه داشته باشیم. ما الان وارد دهه چهارم بعد از پیروزی انقلاب شده‌ایم اما هیچ بازنگری‌ای در مدیریت فرهنگی‌مان نداشته‌ایم. مخاطب امروز باید از لحاظ فرهنگی تغذیه شود و اگر ما این کار را نکنیم از جاهای دیگر تغذیه می‌شود که خلاف میل ماست. 

هنرمندی که ابزار ارتباطی در اختیار ندارد نمی‌تواند در جامعه خودش در سطح گسترده و وسیع کار انجام دهد

چقدر بار این تغییر نگاه به فرهنگ بر دوش هنرمندان نسل حاضر و گذشته است؟

هنرمندان فی‌نفسه در حال انجام وظیفه هستند. یعنی هنرمندی که هنرش را در زمینه درستی انجام می‌دهد و حامل پیام فرهنگی درست است به اندازه کافی وظیفه‌اش را انجام داده. من شعر حافظ یا مولانا را حامل پیام درست معنا می‌کنم. ولی هنرمند ابزار ارتباطی می‌خواهد که در اختیارش نیست چون مدیریت فرهنگی جامعه تریبون را در اختیار هنرمند قرار نداده است. تا زمانی که نظری از هنرمند خواسته نشود و تقاضا نشود که در این پروسه شرکت کند، اتفاقی نمی‌افتد. هنرمندی که ابزار ارتباطی در اختیار ندارد نمی‌تواند در جامعه خودش در سطح گسترده و وسیع کار انجام دهد. نهایت کاری که در این صورت می‌تواند انجام دهد در سطح یک سالن کنسرت یا مخاطبان یک وب‌سایت و از این قبیل است. نشر هنر به عهده متولی فرهنگی و رسانه‌ای است.

همان تاری که هنرمند به کشورهای دیگر می‌برد در داخل کشور و در رسانه ملی قابلیت نمایش دادن ندارد

ثبت شدن تار به نام کشور آذربایجان چقدرش تقصیر هنرمندان و چقدر تقصیر مسئولان است؟

سوال این است که استطاعت هنرمند تا کجاست؟ هنرمند می‌تواند سازش را به کشورهای دیگر ببرد و سازش را نشان دهد و بگوید فرهنگ کشورش است. همان تاری که هنرمند به کشورهای دیگر می‌برد در داخل کشور و در رسانه ملی قابلیت نمایش دادن ندارد. در صورتی که همین مخاطبی که پای تلویزیون ملی نشسته، از شبکه‌های ماهواره‌ای تصویر انواع سازهای غربی را می‌بیند. تنها اتفاقی که در این میان افتاده این است که متاسفانه مردم کشورمان را به راحتی به سمت موسیقی غربی هدایت کرده‌ایم! شما مطمئن باشید هر کسی هر نوع موسیقی‌ای که گوش کند در نهایت سبک زندگی‌اش شبیه همان موسیقی می‌شود! مثلا کسی که آهنگ‌های مایکل جکسون را گوش می‌دهد دوست دارد شبیه او فکر کند و لباس بپوشد.

اما هنرمند هم خیلی تاثیرگذار است. راوی شانکار با نوازندگی در گروه بیتل‌ها و جورج هریسون باعث به وجود آمدن شهرتی جهانی برای سیتار شد. درواقع کاری که شانکار کرد باعث شد در اذهان جهانیان سیتار به عنوان یک ساز هندی شناخته شود. ولی مسئله اینجاست که بعضی از نوازنده‌های ایرانی برای سازهایشان قداستی قائلند که اگر با سازهای غربی درآمیخته شود از آن قداست کم می‌شود!

مهم‌ترین المان‌های فرهنگی هر جامعه‌ای موسیقی و ادبیات آن جامعه هستند

گاهی وقت‌ها این قداست‌ سازی‌های بی‌مورد به حوزه فعالیت شما ضربه می‌زند. به نظر من همه سازهای موسیقی دنیا برای خودشان ارزش‌های هنری دارند و اینکه ما بگوییم فلان ساز نباید کنار بهمان ساز بنشیند درست نیست. من خودم هم البته همینطور بودم. برای اولین‌بار که می‌خواستم با یک گروه فلامنکو یک کار تلفیقی انجام دهم احساس می‌کردم در حال انجام گناه کبیره هستم! وقتی موزیسینی که می‌خواهیم با او همکاری داشته باشیم، آدم مناسبی باشد و موسیقی‌ای هم که می‌خواهیم ارائه دهیم، هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ این اشتباه است که در وهله اول بدون در نظر گرفتن پارامترهای دیگر از موسیقی تلفیقی بد بگوییم. البته من اسمش را گفت‌وگوی موسیقیایی بین دو فرهنگ می‌دانم. به نظر من مهم‌ترین المان‌های فرهنگی هر جامعه‌ای موسیقی و ادبیات آن جامعه هستند. البته بعضی هنرمندان خوبمان هم این تلفیق‌ها را کرده‌اند؛ مثلا کیهان کلهر یا حسین علیزاده. ولی ما باید از پتانسیل‌های داخلی همیشه استفاده کنیم. در کشورهای دیگر هنرمندان از حمایت‌هایی برخوردارند که می‌توانند اثرشان را نشر دهند و در دنیا معرفی کنند ولی ما اینطور نیستیم. اکثر هنرمندانی هم که حتی در خارج از کشور فعالیت می‌کنند از بودجه «ان.جی.او» ‌های خارجی استفاده می‌کنند نه از بودجه‌ای که متولی فرهنگی ایرانی برای حفظ و اشاعه موسیقی ایرانی در دنیا اختصاص داده است. اگر ما معتقدیم که باید فرهنگ‌مان به کشورهای دیگر فرستاده شود و به خوبی به دنیا نشان داده شود پس باید کاری کنیم. هنرمندی که در حال فعالیت در این زمینه است، به اندازه کافی به وظیفه‌اش عمل کرده است. پس متولی فرهنگی باید وارد میدان شود. هنرمندان هم نباید کوتاهی کنند و ساز ملی را به دنیا معرفی کنند. وظیفه بزرگی به دوش آنهاست.

موسیقیدانان گذشته خیلی به هم نزدیک‌تر بودند. خیلی در رفت‌وآمد بودند. به یکسری از مسا‌ئل بیشتر پایبندی داشتند. ولی به نظر می‌رسد این اتفاق در نسل بعد و بعدتر کمتر رخ می‌دهد. بعضی اوقات درگیری‌هایی بین‌شان به وجود می‌آید که رسانه‌ای می‌شود. آن چیزهایی که در گذشته ارزش محسوب می‌شد امروز دیگر وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد آنقدر کمرنگ است که به چشم نمی‌آید. اینها بر موسیقی چقدر تاثیر دارد؟

مقتضیات زندگی در دوران صبا و بنان و دیگران فرق می‌کرده. در گذشته وقتی دو هنرمند می‌خواستند با هم اثری تولید کنند، پشتوانه‌اش دوستی طولانی‌مدت، نشست و برخاست زیاد با هم بوده. اما مقتضیات زندگی امروز، هنرمندان را از هم جدا کرده. تا زمانی که بین دو هنرمندی که می‌خواهند کار هنری انجام دهند پیوند عاطفی وجود نداشته باشد، آن اثر هنری چندان تاثیرگذار نخواهد بود. به نظر من آن اتفاقاتی که در آن برهه از تاریخ رخ داده خیلی‌هایش مربوط به خاصیت آن دوران تاریخی است. این مختص به هنرمندان هم فقط نمی‌شود، این تغییرات برای همه انسان‌ها افتاده، روابط سرد شده. مقتضیات زندگی امروز؛ انسان‌ها را ماشینی کرده و از هم دور. من فکر می‌کنم این شرایط در نسل حاضر بهتر شده است.

ارتباط من با سالار عقیلی و علیرضا قربانی در حد یک سلام و علیک است

یعنی الان رابطه شما با سالار عقیلی و علیرضا قربانی و غیره خیلی خوب است؟!

نه! اصلا ارتباطی نداریم. شاید اگر همدیگر را ببینیم در حد سلام‌علیک باشد.

خب پس یعنی همین‌که عقیلی و امثالهم را می‌شناسید به دلیل همکار بودنشان با شماست!

بله متاسفانه!

اینکه از نسل قبل بدتر است!

(می‌خندد) شاید عواطف‌مان بیشتر باشد. البته شاید کمتر دیده باشید که هم نسلان من پشت سر هم صحبت کنند. من برای همه کسانی که وارد این رشته شده‌اند همیشه احترام قائل بودم و آرزوی موفقیت کرده‌ام. همه این افراد زحمت‌های زیادی کشیده‌اند.

تا زمانی که نتوانم این شرکت فرهنگی ثبت کنم هیچ آلبومی منتشر نخواهم کرد

شنیده‌ام برای تولید و توزیع آلبوم هم پروسه سختی را باید طی کنید. واقعا همین‌طور است و نیاز به کفش آهنی است یا این شایعات اشتباه است؟!

بحث مجوز گرفتن بحث جدایی است که مشکلات خاص خودش را دارد ولی هنرمندان می‌دانند چطور آن را طی کنند. کمی صبر و حوصله لازم دارد. امید هم ایجاد شده که زمان دستیابی به مجوز را کوتاه‌تر کند. مشکل اصلی این است که شما به عنوان هنرمند اثری را با سرمایه شخصی تولید می‌کنید ولی جایی نیست که بتوانید اثر را ارائه کنید برای توزیع در جامعه و در عین حال صاحب امتیاز و صاحب حقوق مادی و معنوی‌اش خودتان باشید. هنرمند حتما در قالب یک موسسه یا شرکت باید برای تولید آلبوم درخواست مجوز بدهد. در این‌صورت دیگر هنرمند صاحب اثر نیست و اثر به شرکت تعلق می‌گیرد. در غالب موارد شرکت حق هنرمند را نمی‌دهد! سه آلبوم من همین بلا سرش آمد. وقتی می‌خواستم آلبوم صوفی را منتشر کنم، همه کارهایش را با سینا جهان‌آبادی و با هزینه شخصی انجام دادیم و در نهایت سی‌دی مستر شده را با هزینه بسیار ناچیزی به شرکتی سپردیم ولی گفتیم اگر خواستیم این اثر را در جشنواره‌ای خارجی شرکت دهیم به قیمت تمام شده به ما بدهد. الان من صاحب آن اثر نیستم و حتی اگر بخواهم آلبوم خودم را هم بخرم باید قیمت بیشتری برایش بدهم! این اتفاق کم و بیش برای دو کار دیگرم هم افتاد. من الان درخواست یک شرکت فرهنگی کرده‌ام و تا زمانی که نتوانم این شرکت را ثبت کنم دیگر هیچ آلبومی در این کشور منتشر نخواهم کرد. ترجیح می‌دهم کارم را در اینترنت و به صورت رایگان منتشر کنم ولی به این صورت منتشر نکنم. الان اکثر هنرمندان با این وضعیت روبه‌رو هستند. این اتفاق درباره کسانی که تازه اول راه هستند و برای تولید اولین آلبوم‌شان نیاز به حمایت دارند بدتر است. یعنی صاحبان شرکت‌ها از هنرمند می‌خواهند که اثرش را آماده شده به آنها بدهد و حتی بدون دریافت حق‌الزحمه‌ای تمام مالکیت آن اثر را به آن شرکت واگذار کند. این در بهترین شرایط ممکن است!

جای خالی یک شرکت صوری در وزارت ارشاد خالی است

چه کاری می‌شود کرد که از وضعیت خارج شد؟!

به نظر من جای خالی یک شرکت صوری در جایی مثل وزارت ارشاد خالی است. در این صورت هر هنرمندی که می‌خواهد اثری منتشر کند ولی شرکتی ندارد می‌تواند به این شرکت مراجعه کند. در آن‌صورت وزارت ارشاد می‌تواند این آلبوم را به هنرمند بدهد تا او به هر شکلی که می‌خواهد اثر را منتشر کند. به نظرم این مهم‌ترین کاری است که می‌شود انجام داد. به نظر من بزرگ‌ترین مشکل برای هنرمندان نشر و پخش است که گره بزرگی در تولیدات آثار هنری است.

منبع: تهران امروز
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=45291

  برچسب ها

  مطالب مرتبط با این خبر

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.