0

از همه شخصیت ها، فعالان عرصه هنر و مخاطبان هنر دوست برای شرکت در این نظرسنجی دعوت می کنیم

  • کد خبر : 439
  • ۱۵ فروردین ۱۳۸۹ - ۱۹:۵۰

موسیقی ایرانیان – امین موسوی: هر کس خواه فیلسوف، خواه هنرمند، خوه دانشمند، خواه نوازنده و حتی خواه یک فرد عامی می تواند بوسیله عقل و احساسات و سلیقه خودش تعریفی از یک «هنرمند واقعی» داشته باشد، هنرمند در معنای واقعی و ریشه ایش با مفهوم معمول و عامی اش متفاوت است و هر کسی تعریف خاصی از آن را دارد، ما مجموعه ی سایت و مجله موسیقی ایرانیان قصد داریم نظرسنجی سال ۸۸ را در مورد سه سوال بنا دهیم

موسیقی ایرانیان – امین موسوی: هر کس خواه فیلسوف، خواه هنرمند، خوه دانشمند، خواه نوازنده و حتی خواه یک فرد عامی می تواند بوسیله عقل و احساسات و سلیقه خودش تعریفی از یک «هنرمند واقعی» داشته باشد، هنرمند در معنای واقعی و ریشه ایش با مفهوم معمول و عامی اش متفاوت است و هر کسی تعریف خاصی از آن را دارد، ما مجموعه ی سایت و مجله موسیقی ایرانیان قصد داریم نظرسنجی سال ۸۸ را در مورد سه سوال بنا دهیم که:
۱٫ تعریف شما به عنوان مخاطب موسیقی از هنرمند واقعی چیست؟
۲٫ سه نفر را به ترتیب به عنوان هنرمندترین شخصیت موسیقائی سال «خواه خواننده، آهنگساز، نوازنده و یا حتی یک ترانه سرا» انتخاب کنید، در ضمن در صورتی که نظرتان این است که ما هنرمند واقعی در شاخه موسیقی نداریم می توانید پاسخ «هیچ کس» را در قسمت نظرات وارد نمایید.
۳٫ تاثیرگذارترین قطعه هنری و موسیقائی سال را در قالب سه مورد به ترتیب نام ببرید.

تذکرات:

۱٫ قابل ذکر است که «هیچ کس» هم جزو گزینه ها است که ممکن است شخصی هیچ کسی را در بین اهالی موسیقی به عنوان هنرمند واقعی قبول نداشته باشد.

۲٫ پاسخ هایتان را در قسمت کامنت «نظر» با وارد کردن ایمیل و اسمتان وارد نمایید.

۳٫ این نظرسنجی تا ۱۵ اردیبهشت ادامه دارد.

۴٫ از همه شخصیت ها، فعالان عرصه هنر و مخاطبان هنر دوست برای شرکت در این نظرسنجی دعوت می کنیم.

۵٫ توجه شود که ما به دنبال این نیستیم که ببنیم کدام خواننده یا آهنگساز از محبوبیت بالاتری برخوردار است بلکه هدف ما این است که یک گردش، دور و بازبینی در تعریف هنر و هنرمند داشته باشیم تا با این وضعیت ببینیم هنرمندان کشور ما واقعا چقدر به تعریف اصلی «هنرمند» نزدیک هستند.

۶٫ قابل ذکر است که نظرات بدون ایمیل صحیح و درست مورد ارزیابی قرار نمی گیرد و همچنین نظرات تکراری از طرف IP های تکراری تائید نخواهد شد.

در این میان ما بچه های موسیقی ایرانیان هم تعریف خاص خودمان را از هنرمند واقعی داریم، به مخاطبان و هنردوستان  هم توصیه می کنیم برای اینکه بتوانند به نظرات و بحث خوبی برسند تعریف ما را از هنرمند مطالعه کنند:

ابتدا بهتر از کمی در مورد هنر صحبت کنیم و بعد از آن به تعریف هنرمند بپردازیم.

به زعم ما ابرازِ درک دغدغه ای گون و احساسی یک شخص از وقایع پیرامونی زندگی اش به صورت یکی از شاخه هنری را هنر گویند.

هنر منهای دغدغه، فن می شود.
هنر منهانی فن، هنری بدوی خواهد بود.
هنر منهای انسانیت، بلدِ راهِ گمراهی است.
هنر کامل، حقیقت یا همان خداست.
هنر بعلاوه ی دلسوزی برای وضعیت روحی، فکری و فرهنگی مردم، همان هنر متعهد است.
هنر بعلاوه ی دینِ فاسد و سفارشی، ابتذال می شود.
هنر به همراه دینِ واقعی، شبیه همان سخنان، موعظه ها، مناجات و اعمال پیامبران و صالحان است.
هنر اگر سفارشی شود، و یا وسیله ی سرگرمی شود ماهیتش را از دست می دهد و تبدیل به یک کالا می شود، حال این کالا می تواند سالم و یا مبتذل باشد ولی هر چه باشد دیگر هنر نیست.
هنرخیلی خیلی خیلی بیشتر از آنکه عامل و وسیله باشد، معلول است، معلول شرایط! نه علت شرایط

حال می توان گفت در صورتی هنر، هنر باقی می ماند که حواس ما را از پدیده های عادی و دنیوی زندگی پرت کند و دغدغه های ما را به سمت خود، زندگی، انسانیت و در بهترین و کمیاب ترین حالتش به سمت «حقیقت یا همان خدا» نزدیک کند.

بعد از این جملات در مورد هنر بهتر است تعریفی از هنرمند داشته باشیم، هنرمند یعنی کسی که دارنده ی هنر باشد، تعریف هنر را هم که در سطور قبل بیان کردیم، حال به جز این تعریف مختصر، باید مشخصه ها و ویژگی های یک هنرمند واقعی را هم تبیین کنیم و بشناسیم که به زعم ما هنرمند واقعی کسی است که حتما دارای فاکتورها و ویژگی های زیر باشد:

۱٫ هنرمند باید بمیرد اگر جلوی خلق اثرش را از او بگیری بمیرد، هنرمند واقعی باید آنقدر درد و زجر روحی و ذهنی بکشد که مجبور شود برای ارضا و التیام بخشیدن خودش، حرف ها و دردهایش را در قالب هنر فریاد بزند که اگر نتواند فریادش را در قطعاتش بیان کند ناگزیر جان دهد، همانگونه که اگر جلوی شعر نوشتن و شعر گفتن را از مولانا و حافظ  و خیام می گرفتند مطمئنا هم آنها دق می کردند. در اصل هنرمند باید با ارائه اثرش احساس آرامش کند و تمام حرف ها و هر چه در نظر دارد را در اثرش بیان کند.

۲٫ مثل پیامبران باشد، همانگونه که پیامبران دین را وسیله نکردند تا با آن امرار معاش کنند، هنرمند هم نباید از هنر خود نردبانی برای پیشرفت اجتماعی و مالی بسازد و ابزاری برای ارضای احساسات نفسانی خود مثل شهرت، شهوت و دیگر چیز ها کند.

۳٫ برای اثر هنریش ارزش قائل باشد، از طرف بالادستی های خود و یا مردم سفارش نپذیرد، دل و روحش برای تمام آثار و آهنگ هایی که تولید می کند لرزیده باشد، نه اینکه فقط برای رفع تکلیف اقدام به تولید یک اثر هنری کرده باشد.

۴٫ هنرمند واقعی نباید بوسیله قدرت فنی اش مفاهیمی را گسترش دهد که به آنها اعتقاد راسخ ندارد، هنرمند نباید بوسیله قدرت هنری خود از سادگی مخاطب استفاده کند و با بازیگری او را فریب دهد.

نکات:

قدرت فنی می تواند سطح اثر هنرمند را ارتقا دهد ولی باید بدانیم که قدرت فنی برای هنرمند لزوما شرط کافی و حتی شرط لازم نیست، مطمئنا آن شعر ضعیفی «از لحاظ فنی» که یک فرد عامی در تنهایی خود بوسیله احساسات خود می سراید ارزشش از آن شعری که سراینده اش استاد باشد ولی کارش سفارشی باشد بیشتر است، چون اثر هنری اولی یک اثری هنری آماتور است ولی دومی اصلا جزو هنر به حساب نمی آید که سطح هنریش بالا یا پایین باشد.

اگر یک کسی که قدرت فنی در هر کدام از شاخه های هنری را دارد و یک اثر زیبا را بدون دغدغه روحی، انسانی می سازد دیگر نامش هنرمند نیست بیشتر شبیه تکنسین با تجربه ای است که پدیده ای را بوسیله علم و تجربه اش می سازد و البته قشنگ می سازد، همانطور که مثلا کارخانه «بی ام و»، ماشین های زیبایی را تولید می کند، که دیگر مسئولین «بی ام و» هنرمند نیستند که آنها تکنسین ها و مهندسان و طراحان خوبی هستند و نه هنرمندان خوبی!

ممکن است کسی زیبا ساز باشد ولی هنرمند نباشد به این معنا که با قدرت فنی و تخصص خود اثر زیبایی مثل یک مجسمه تولید کند که زیبا باشد ولی هیچ گونه دغدغه، درد و یا حرفی پشتش نباشد، دیگر به این شخصیت، هنرمند نباید گفت بلکه باید یک مجسمه ساز، زیبا ساز یا یک تکنسین یا یک شعبده باز گوییم.


در مورد رشته موسیقی هم می توانیم بگوییم فلانی خواننده، موزیسن یا ترانه سرا است ولی الزاما نمی توانیم بگوییم او هنرمند است که تعریف هنرمند واقعی با تعریف یک خواننده، یک موسیقیدان و یا یک تنظیم کننده تفاوت دارد که این اسامی، عنوان های حرفه ای و کاری افراد است ولی تعریف هنرمند حسابش با این عنوان های شغلی متفاوت است.

البته واقعا این شرایط و این تعاریفی که ما برای هنرمند داریم در مملکتمان به ندرت دیده  می شود ولی خب وظیفه ی ما گفتن، بیان کردن و تبیین کردن است، حال اگر واقعیت با آن ایده آل ذهنی ما فرق دارد تقصیر کار ما نیستیم، این نکته هم لازم به ذکر است که این بحث هنر و هنرمند بحث بسیار عمیق و پیچیده ای است که ما سعی کردیم مخاطبانمان را تا آنجا که خسته نشوند با تعریف مختصری از این مفهوم آشنا کنیم، این مورد هم لازم به ذکر است که این تعاریف و این برداشت ها ممکن است دارای نواقصی باشد که از دوستان، مخاطبان و استادان درخواست داریم ما را در اصلاح دیدگاه هایمان یاری نمایند.

کاربران عزیز لازم به ذکر است که از این به بعد فقط آرا و نظرات و نحلیل های شما در مورد واژه هنرمند تایید می شود و مسایلی که به خود نظر سنجی مربوط نمی شود تایید نخواهد شد.

منبع: سایت موسیقی ایرانیان
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=439

برچسب ها

مطالب مرتبط با این خبر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱,۲۱۳
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.