×
×

گروه BTS ؛ از انحلال تا سفیری اکسپو ۲۰۳۰

 • کد نوشته: 436888
 • حمیده موسوی
 • شنبه, ۲۲ام مرداد ۱۴۰۱
 • ۰
 • مدتی پس از آنکه اعلام شد اعضای گروه موسیقی BTS برای مدتی، جدا از هم فعالیت خواهند کرد، دولت کره جنوبی آنها را به عنوان سفیر کسب میزبانی اکسپو جهانی سال ۲۰۳۰ برای این کشور انتخاب و معرفی کرد.

  گروه BTS ؛ از انحلال تا سفیری اکسپو ۲۰۳۰
 • مدتی پس از آنکه اعلام شد اعضای گروه موسیقی BTS برای مدتی، جدا از هم فعالیت خواهند کرد، دولت کره جنوبی آنها را به عنوان سفیر کسب میزبانی اکسپو جهانی سال ۲۰۳۰ برای این کشور انتخاب و معرفی کرد.

  چند هفته پیش بود که اعضای گروه موسیقی کره‌ای BTS با شهرتی جهانی، اعلام کردند به دلیل خستگی، دست‌کم برای مدتی فعالیت گروهی نخواهند داشت. این تصمیم خیلی زود به انحلال همیشگی این گروه موسیقی تعبیر شد، هرچند تکذیب‌هایی هم درباره آن صورت گرفت.

  حال اعلان اخیر، امیدواری را نزد طرفداران این گروه موسیقی کی پاپ و نامزد جایزه گرمی ایجاد کرد که اجراهای گروهی آنها با هدف تبلیغات و روابط عمومی کره جنوبی برای به دست آوردن میزبانی اکسپو سال ۲۰۳۰ در شهر بوسان، از این جدایی و انحلال جلوگیری کند.

  اکسپو جهانی یک رویداد شش ماهه است که هر پنج سال برگزار می شود و میلیون‌ها بازدیدکننده را به شهر میزبان جذب می‌کند. سال گذشته، این رویداد پس از یک سال به تعویق افتادن به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا، از اول اکتبر ۲۰۲۱ تا ۳۱ مارس ۲۰۲۲ به میزبانی دبی برگزار شد.

  میزبان اکسپو ۲۰۲۵ نیز کشور ژاپن (در شهر ناکازاکی) است و میزبان اکسپو ۲۰۳۰، در یک رای گیری رسمی بین کشورهای جهان، در سال ۲۰۲۳ در مجمع سالیانه سازمان جهانی نمایشگاه‌ها (BIE) در پاریس انتخاب خواهد شد.

  کشورهای روسیه (برای مسکو)، کره جنوبی (برای بوسان)، ایتالیا (برای رم)، اوکراین (برای اودسا) و عربستان سعودی (برای ریاض) پنج نامزد نهایی رقابت برای کسب این میزبانی بودند که کشور روسیه چندی پیش و پس از آغاز جنگ با اوکراین، انصراف خود را برای این دوره اعلام کرد. بنابراین کره‌ای‌ها برای کسب میزبانی این رویداد بزرگ جهانی، با ایتالیا و عربستان سعودی و شاید اوکراین رقابت داشته باشند. کشور اوکراین پس از درگیری با روسیه هنوز در این زمینه نظر جدیدی اعلام نکرده است اما با توجه به جو موجود جهانی، به شرط باقی ماندن در عرصه رقابت، در کسب میزبانی از شانس خوبی برخوردار است؛ هرچند باید دید که با توجه به هزینه بالای سرمایه‌گذاری برای میزبانی یک اکسپو جامع جهانی، آنها از این توان پس از جنگ برخوردار خواهند بود؟

  کره جنوبی پس از آنکه در کسب میزبانی اکسپو جامع جهانی ۲۰۱۰ که درنهایت در شهر شانگهای چین برگزار شد ناکام ماند، میزبانی اکسپو تخصصی بین‌المللی (نوع کوچکتر اکسپو با مدت زمان برگزاری ۳ ماهه و مشارکت حدود نیمی از کشورهای جهان) را در سال ۲۰۱۲ در شهر یوئسو در جنوب این کشور به دست آورد. آنها البته قبلاً در سال ۱۹۹۳ در شهر دائه جون نیز این نوع از اکسپو را میزبانی کرده بودند.

  اکنون هان دوک سو، نخست وزیر کره جنوبی، به همراه رییس اتاق بازرگانی و صنعت کره (KCCI)، چی تائه وون، که ریاست کمیته مناقصه اکسپو را بر عهده دارد، و نیز شهردار شهر بوسان، در مراسمی رسمی در شهر سئول، سفیری گروه موسیقی BTS را اعلام کرده‌اند.

  وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی اعلام کرده که این کشور برای نخستین اکسپو جامع جهانی خود، بودجه ۴.۹ تریلیون وون (۴.۱۲ میلیارد دلار) را در نظر گرفته است.

  کره‌ای‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که نمایشگاه شش ماهه جهانی ۵۰ میلیون بازدید کننده را به شهر بوسان جذب کند و به تقویت اقتصاد محلی و صنعت گردشگری کمک کند. آنها انتظار دارند که اکسپوی جهانی ۲۰۳۰ در صورت کسب میزبانی، ارزش اقتصادی به ارزش ۴۳ تریلیون وون و ۵۰۰ هزار شغل در کشور کره جنوبی ایجاد کند.

  با این حال در مراسم اعلام سفیری گروه موسیقی BTS توسط نخست وزیر کره جنوبی توسعه و شناساندن فرهنگ‌ کره‌ای‌ در جهان، برای کسب این میزبانی، هدف اصلی ذکر شده است.

  منبع: ایسنا
  https://musiceiranian.ir/?p=436888
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *