0

اضافه شدن موسیقی کلاسیک غربی به دوره هشتم

  • کد خبر : 42303
  • ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ - ۸:۱۷

مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره موسیقی جوان در حالی برگزار شد که هومان اسعدی بار دیگر به عنوان دبیر دوره هشتم این جشنواره حکم خود را دریافت کرد. به گزارش خبرنگار مهر، در ابتدای این مراسم که شامگاه چهارشنبه ۲۷ شهریور ماه با حضور هنرمندان و تعدادی از مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار […]

مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره موسیقی جوان در حالی برگزار شد که هومان اسعدی بار دیگر به عنوان دبیر دوره هشتم این جشنواره حکم خود را دریافت کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ابتدای این مراسم که شامگاه چهارشنبه ۲۷ شهریور ماه با حضور هنرمندان و تعدادی از مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت برگزار شد هومان اسعدی دبیر هفتمین جشنواره موسیقی جوان ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره خاطر نشان کرد:  به اعتقاد من جشنواره موسیقی جوان می تواند پایدارترین جشنواره موسیقی کشور باشد چرا در آن  تعدادی از استعدادهای جوان که آینده سازان موسیقی کشورمان هستند شرکت می کنند.

اضافه شدن بخش موسیقی کلاسیک غربی در جشنواره هشتم

وی خاطر نشان کرد: این جشنواره با وقفه ای ۶ ساله با محوریت موسیقی اصیل ایرانی و مبنا قرار دادن دو پایه تکنوازی و تک خوانی برگزار شد. البته با توجه به اینکه موسیقی اصیل ایرانی و آشنایی با رپرتوار موسیقی ایرانی به عنوان پیش نیاز هر گونه فعالیت خلاقانه به حساب می آید محوریت اصلی این جشنواره تعریف و مشخص شد.

اسعدی ضمن ارائه گزارش آماری جشنوار ، تصریح کرد:  امیدواریم جشنواره موسیقی جوان در سال آینده با شاخه های موسیقی کلاسیک ایرانی و موسیقی کلاسیک غربی باعث کشف و معرفی استعدادهای جوان کشورمان در زمینه موسیقی باشد. ما هم تمام تلاش خود را انجام می دهیم که رویکرد علمی و اصولی ما به این جشنواره بتواند در ارتقا موسیقی کشور ثمر بخش باشد.

خوشحالی مرادخانی از خوش یمنی عدد هفت

علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این مراسم با ابراز خرسندی از برگزاری این دوره از جشنواره بعد از توقف چند ساله ای که داشت ، گفت: چند روز قبل که در تالار رودکی شاهد اجراهای این جشنواره بودم به یاد روزهایی افتادم که هفتمین جشنواره موسیقی جوان را شروع کردیم. سال ۶۹ هم که من وارد مرکز موسیقی شدم هفتمین جشنواره موسیقی فجر را آغاز کردیم و از آنجا که عدد هفت در فرهنگ ما عدد مبارکی است من این موضوع را به فال نیک می گیرم که دوره جدید کاری من  در وزارت ارشاد مصادف با هفتمین جشنواره موسیقی جوان شده است.

 وی با ابراز خوشحالی از حضور اساتید و داوران پیشکسوت در ترکیب هیات داوران خاطر تشان کرد: خوشحالم و حس خوبی دارم که می بینم کسانی که بهترین های موسیقی هستند داوران این جشنواره شده اند و با وجود این افراد، آنچه در مورد جنبه های مختلف یک جشنواره موسیقی نیاز است در نظر گرفته می شود.  البته ای کاش شبکه ای وجود داشت بود که این امکان را می داد تا مردم به طور گسترده تری شاهد فعالیت هایی باشند که در این جشنواره اتفاق می افتد؛ ای کاش امکانی بود تا مردم ببینند ما در کشورمان با محوریت اصالت هایمان آزمونی در موسیقی داریم که غنی تر و پربارتر از آزمون هایی است که سراغ دارند.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جدایی جشنواره موسیقی جوان از کلیت جشنواره موسیقی فجر اتفاق بسیار مبارکی بود ، ادامه داد :  چنین جشنواره هایی در جایگاه خودشان امکانی شدند تا به طور تخصصی تر از منظرشان موسیقی را ببینیم. من نیز همین جا قول می دهم که برگزار شدن این جشنواره را با دقت بیشتری پیگیری کنم.

معرفی نفرات برتر:

بخش تکنوازی قانون

هیات داوران این دوره از جشنواره  در بخش تکنوازی ساز قانون در رده سنی” الف” ۱۰ تا ۱۵ سال تندیس نقره ای، لوح تقدیر و جایزه نقدی خود را به سید پارسا میراسدی از تهران به عنوان رتبه اول، تندیس نقره ای، لوح تقدیر و جایزه نقدی را به ستایش حامدی از تهران به عنوان رتبه دوم و تندیس نقره ای، لوح تقدیر و جایزه نقدی را آیناز راثی از تهران به عنوان رتبه سوم اهدا کردند.هیات داوران در بخش تکنوازی قانون در رده سنی ب ۱۶ تا ۲۱سال هیچ یک از شرکت کنندگان را حائز رتبه نخست ندانستند و تندیس نقره ای، لوح تقدیر و جایزه نقدی خود را به گلناز ادیب از تهران به عنوان رتبه دوم و یاسمن بیاتی از تهران به عنوان رتبه سوم اهدا کردند.

در رده سنی ج (۲۲ تا ۲۷سال) تکنوازی قانون داوران هفتمین جشنواره موسیقی جوان با اهدای تندیس نقره ای، لوح تقدیر و جایزه نقدی ، آفرین سادات نظری جو از تهران را به عنوان رتبه اول انتخاب کردند همچنین در این بخش هیات داوران هیچ شرکت کننده ای را حائز مقام دوم و سوم ندانستند

.

 بخش تکنوازی عود:

هیات داوران این جشنواره، تندیس نقره ای، لوح تقدیر و جایزه نقدی این جشنواره را در گروه سنی”ب ۱۶ تا ۲۱ سال ” شاخه عود نوازی به ترتیب به  یاسمین شاه حسینی از تهران، آریا لطیف پور از تهران و بهادر قدیمی از کرج اهدا کرد. همچنین در رده سنی”ج “، ۲۱ تا ۲۷ سال، شهریار جعفری از سمنان عنوان دوم و ایمان عینی خراسانی از رشت عنوان سوم شاخه عود نوازی را از آن خود کردند. این در حالی است که هیئت داوران در این بخش کسی را شایسته دریافت عنوان اول ندانست. هیات داوران در رده سنی “الف، ۱۰ تا ۱۵ سال هیچ یک از شرکت کنندگان را حائز کسب رتبه ندانست.

بخش تکنوازی سنتور

هیات داوران در بخش تکنوازی سنتور در رده سنی “الف ” ۱۰ تا ۱۵ سال با اهدای تندیس نقره ای، لوح تقدیر و جایزه نقدی، کاوان کریمی از تهران را حائز رتبه اول، امیرعلی خلیلی تهرانی از تهران را حائز رتبه دوم و سیده مهسا سیدخاوری لنگرودی از قم را حائز رتبه سوم دانستند.

در بخش تکنوازی سنتور رده سنی” ب “۱۶ تا ۲۱ سال هیات داوران تندیس نقره ای، لوح تقدیر و جایزه نقدی را به محمد صانعی مقدم از تهران به عنوان رتبه دوم اهدا و به طور مشترک تندیس نقره ای، لوح تقدیر و جایزه نقدی را به علیرضا حاجی علی شیر از تهران و پارسا فردوسی از کرج اهدا کردند. هیات داوران همچنین در این بخش شرکت کننده ای را حائز رتبه اول ندانستند.

در رده سنی” ج” ۲۲ تا ۲۷ سال تندیس نقره ای، لوح تقدیر و جایزه نقدی هیات داوران به کژوان ضیاء الدینی از تهران به عنوان رتبه اول، سید حمید فروزان ابراهیمی از تهران به عنوان رتبه دوم و وصال صالحیان از سمنان به عنوان رتبه سوم تعلق گرفت. هیات داوران در بخش تکنوازی ساز سنتور رومینا ماهر از سمنان را در رده سنی الف، به خاطر سن کم و توانمندی در نواختن ساز سنتور شایسته تقدیر دانستند.

.

بخش تکنوازی تار

هیات داوران در بخش تکنوازی تار رده سنی” الف” ۱۰ تا ۱۵ سال  با اهدای تندیس نقره ای ، لوح تقدیر و جایزه نقدی ، تارا پیراینده از همدان را به عنوان رتبه اول، آرین طوفانی از مشهد و محمدعلی نکیسایی از شیراز را به طور مشترک به عنوان رتبه دوم و روژان مشیری پور از تهران و پیمان اکبری از اهواز را به طور مشترک به عنوان رتبه سوم انتخاب کردند.

هیات داوران در رده سنی “ب” ۱۶ تا ۲۱ سال تندیس نقره ای ، لوح تقدیر و جایزه نقدی خود را به رضا ابراهیمی کلاریجانی از قائم شهر به عنوان رتبه اول وامیر احدی از ابهر به عنوان رتبه دوم اهدا کردند همچنین در این بخش داوران به طور مشترک آرمان توکلی از اصفهان و علیرضا عقیقی از تهران را حائز رتبه سوم دانستند و تندیس نقره ای ، لوح تقدیر و جایزه نقدی خود را به این نوازندگان اهدا کردند.

در رده سنی” ج” ۲۲ تا ۲۷ سال نیز تندیس نقره ای ، لوح تقدیر و جایزه نقدی هیات داوران به کیارش روزبهانی از تهران به عنوان رتبه اول، محمد ذاکر حسین از شیراز به عنوان رتبه دوم و گلشن دانش مزیان از تهران به عنوان رتبه سوم تعلق گرفت.

.

بخش تکنوازی سه تار

هیات داوران در بخش تکنوازی سه تار رده سنی” الف” ، ۱۰ تا ۱۵ سال  تندیس نقره ای ، لوح تقدیر و جایزه نقدی خود را به طور مشترک به محمد امین ملایی از تهران و همایون محمدی از کرمانشاه به عنوان رتبه دوم اهدا کردند. هیات داوران همچنین تندیس نقره ای ،لوح تقدیر و جایزه نقدی خود را به طور مشترک به بهراد بنایی از تهران و وحید فیض آبادی از تهران برای کسب عنوان سوم اهدا کردند. داوران در این بخش هیچ شرکت کننده ای را حائز رتبه نخست ندانستند. البته هیات داوران در این بخش هیچ یک از شرکت کنندگان را حائز رتبه اول ندانستند.

در رده سنی” ب” ، ۱۶ تا ۲۱ سال  تندیس نقره ای، لوح تقدیر و جایزه داوران به طور مشترک به نازنین اتابکی از کرمانشاه و امیررضا پاک نژاد از تهران به عنوان رتبه دوم و رامیز اسمعیلی گوگ تپه از اردبیل به عنوان رتبه سوم تعلق گرفت.همچنین هیات داوران در این بخش هیچ شرکت کننده ای را حائز رتبه نخست ندانستند.

در رده سنی “ج” ، ۲۲ تا ۲۷ سال هیات داوران میثم جهانی اسد از اسد آباد را حائز کسب رتبه اول، بهرنگ حکیمی پور از کرج و رامین روشندل از تهران را مشترکا حائز کسب رتبه دوم و کیارش خداشناس از کرج و روناک محرابی نسب از تهران را مشترکا حائز کسب رتبه سوم دانستند و تندیس نقره ای، لوح تقدیر و جایزه خود را به این نوازندگان اهدا کردند

.

بخش تکنوازی کمانچه

هیئت داوران این جشنواره، در گروه سنی “الف” ، ۱۰ تا ۱۵ سال  شاخه کمانچه نوازی به ترتیب کیهان فتحی خلف بادام از شهریار، میانا عالمی از ساری و سارا کنگرلو از تهران را به عنوان نفرات اول تا سوم معرفی کرد.

در رده سنی”ب” ۱۶ تا ۲۱ سال شاخه کمانچه نوازی نیز هیئت داوران تندیس نقره ای، لوح تقدیر و جایزه نقدی این جشنواره را به سهیل فدایی از سمنان به عنوان نفر اول، سید ابراهیم علی حسینی از کاشان برای کسب مقام دوم و عنوان سوم این بخش را مشترکا به  بنیامین ناصری دیمان و سارا هستی هر دو از تهران اهدا کرد.

در رده سنی”ج”، ۲۲ تا ۲۷ سال بخش کمانچه نوازی نیز هیئت داوران عنوان اول را به طور مشترک به المیرا مردانه و چکاد فشارکی هر دو از تهران، عنوان دوم را به سید مهبد نبوی تهرانی از آمل و عنوان سوم را مشترکا به سید احسان حسینی و مهرزاد اعظمی کیا هر دو از اصفهان اهدا کرد.

بخش تکنوازی نی

هیات داوران این جشنواره در رده سنی”الف”، ۱۰ تا ۱۵ سال و در شاخه نی نوازی ، به ترتیب رضوان پور اسماعیلیان گهرتی از آباده و لاله عباسی از ساری را شایسته کسب عنوان ها اول و دوم معرفی کرد. این در حالی بود که هیات داوران هفتمین جشنواره موسیقی جوان هیچ یک از شرکت کنندگان این بخش را شایسته دریافت عنوان سوم ندانست.

در رده سنی” ب” ۱۶ تا ۲۱ سال این شاخه نیز به ترتیب مهران قاسمی فلاورجانی از فلاورجان، حسام رایگان از قزوین و سیاوش محمدی نودهی از کرج عناوین اول تا سوم را کسب کردند. هیات داوران این جشنواره در رده سنی “ج” ۲۲ تا ۲۷ سال نیز به ترتیب سید علی حسینی آقا بابایی از قزوین، محمد نقوی از مشکین شهر و سیاوش اسدپور از شهریار را به عنوان نفرات اول تا سوم شاخه نی نوازی معرفی کرد.

.بخش آواز

در رده سنی ” الف” ۱۵ تا ۲۱  سال شاخه آواز هفتمین جشنواره موسیقی جوان به ترتیب امین جباری کلخوران از تهران و صادق روغنی از دزفول به عنوان نفرات دوم و سوم، تندیس نقره ای، لوح تقدیر و جایزه نقدی این جشنواره را دریافت کردند. این در حالی بود که هیات داوران در رده سنی«الف» شاخه آواز هیچ شرکت کننده ای را شایسته دریافت عنوان اول ندانستند.

در رده سنی “ب” ۲۲ تا ۲۷ سال شاخه آواز نیز هیات داوران به ترتیب محمود صالحی از آمل، علی رضا جعفرزاده قهدریجانی از تهران را به عنوان نفرات اول و دوم و پویان عبدی راد از آمل و بهنام محمودی چمه از کرمانشاه مشترکا عنوان سوم این بخش را کسب کردند.

معرفی ستاره هفتمین جشنواره موسیقی جوان

در مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره موسیقی جوان تارا پیراینده ضمن کسب عنوان اول شاخه تار نوازی گروه سنی ” الف ” ۱۰ تا ۱۵ سال به عنوان پدپده جشنواره نیز معرفی شد.

تارا پیراینده جایزه نقدی خود را که به مبلغ دو میلیون تومان تعیین شده بود در حرکتی انسان دوستانه به کودکان سرطانی اهدا کرد. انجمن موسیقی ایران نیز جایزه ویژه ای را به این نوازنده نوجوان اهداء کرد.

در حاشیه

در مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره موسیقی جوان که اجرای آن بر عهده سید عباس سجادی بود ، حمید شاه آبادی، علی رضا پاشایی، هومان اسعدی، علی ترابی ، حسین علیزاده، شهرام ناظری، رامبد صدیف، مجید کیانی، داریوش طلایی، کیخسرو پورناظری، صدیق تعریف، علی قمصری، سعید شریفیان، رشید وطن دوست، رازمیک اوهانیان  نیز حضور داشتند.

اجرای دو برنامه موسیقی با هنرمندی وحید تاج(خواننده)، احمد مستنبط(تنبک) و پویا سرایی(سنتور) و تکنوازی برگزیدگان دوره هفتم از دیگر بخش های مختلفی بود که در مراسم اختتامیه برگزار شد.

در ادامه مراسم اختتامیه ، سید عباس سجادی حکم هشتمین دوره جشنواره موسیقی جوان را که توسط علی مراد خانی صادر شده بود قرائت کرد و هومان اسعدی به عنوان دبیر دوره بعدی این جشنواره معرفی شد.

منبع: مهر
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=42303

برچسب ها

مطالب مرتبط با این خبر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.