جزئیات مهاجرت مقدم در گفتگو با مدیر برنامه های این خواننده

 • کد خبر : 34154
 • ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۴

چند روزی هست که در محافل موسیقی صحبت از مهاجرت مهدی مقدم از ایران به گوش می رسد. مهدی پیش از عید از به دبی سفر کرده و تا امروز به ایران بازنگشته است و همین موضوع باعث ایجاد شایعه هایی مبنی بر مهاجرت همیشگی مهدی مقدم به خارج از کشور و ادامه فعالیت هنری اش در یکی از کشورهای خارجی شده است.

مهدی مقدم

تماشا/ بازنشر از موسیقی ایرانیان

موسیقی ایرانیان – مصطفی امامی: چند روزی هست که در محافل موسیقی صحبت از مهاجرت مهدی مقدم از ایران به گوش می رسد. مهدی پیش از عید از به دبی سفر کرده و تا امروز به ایران بازنگشته است و همین موضوع باعث ایجاد شایعه هایی مبنی بر مهاجرت همیشگی مهدی مقدم به خارج از کشور و ادامه فعالیت هنری اش در یکی از کشورهای خارجی شده است.

مهدی مقدم پنج سال ممنوع الکار بود و نمی توانست آلبومی روانه بازار کند و یا روی استیج قرار بگیرد و در قالب کنسرت با مخاطبینش دیداری داشته باشد. او تا پارسال صبر کرد، تا اینکه «احتیاط» منتشر شد. انتشار آلبوم جدید مقدم انگار نشانه ای بود از رفع ممنوع الکاری او و مهدی امیدوارتر از همیشه از ماندن و کار کردن و برگزاری کنسرت صحبت می کرد. اما با وجود اینکه تاریخ های مختلفی برای اولین اجرای زنده مقدم در تهران اعلام شد، این اتفاق هیچ وقت نیفتاد تا ممنوع الکنسرت بودن خواننده «سونامی» به ۶ سال برسد.

خبرها حکایت از مهاجرت مهدی دارد و هیچ پل ارتباطی هم برای کسب اطلاع از خودش وجود ندارد. تنها منبع موثقی که در این موضوع می توانست اظهار نظر کند، پویا افشاری مدیر برنامه مهدی مقدم بود. افشاری در مورد مهاجرت مهدی می گوید:« مهدی قرار نیست به صورت قطعی مهاجرت کند. شایعات زیادی در این مورد ساخته شده اما واقعیتش این است که هنوز هیچ چیز مشخص نیست و معلوم نیست مهدی به ایران باز خواهد گشت یا همانجا ماندگار می شود.»

مدیر برنامه مهدی در مورد دلیل سفر این خواننده هم می گوید:« فضای روحی مهدی خیلی بهم ریخته بود و به همین دلیل قرار بود یک سفر ۲۰-۲۵ روزه به دبی داشته باشد اما مدت این سفر الان به دو ماه رسیده است.»

افشاری با بیان اینکه ما منتظر جواب ارشاد هستیم می گوید:« اگر ارشاد به ما اعلام کند که مهدی از حالت ممنوع الکنسرت بودن خارج شده و می تواند کنسرت داشته باشد، که طبیعتاً مهدی به ایران بازخواهد گشت و فعالیتش را همینجا ادامه خواهد داد اما اگر پاسخ ارشاد منفی باشد، این دیگر به مهدی و تصمیم شخصی خودش مربوط می شود که به ایران بازگردد یا نه!»

پویا افشاری در پاسخ به این سوال که پیشنهاد شما به مهدی در مورد برگشتن یا برنگشن به ایران چیست، می گوید:« من قطعاً به او می گویم بازگردد. اینجا مملکت مهدی است، از طرفی خیلی از خواننده ها با اینگونه ممنوعیت ها مواجه شدند اما صبر کردند و بعد از رفع ممنوع الکاری، فعالیتشان را ادامه دادند.»

افشاری اضافه می کند:« البته برخورد ارشاد با مهدی مقدم به نوعی قهری است.»

اما شاید بد نباشد بدانید که اسفند سال گذشته، در خبرها اعلام شد که مهدی مقدم با همراهی ارکستر صدا و سیما در برج میلاد و در قالب جشنواره موسیقی فجر روی استیج خواهد رفت و بعد از شش سال اولین کنسرت رسمی خود را در تهران برگزار خواهد کرد. اما انگار حضور مهدی روی استیج طلسم شده بود و این اجرا هم مثل بقیه اجراهایی که قرار بود برگزار شود، منتفی اعلام شد. مدیربرنامه های درباره کنسل شدن این اجرا هم می گوید:« این فقط یک بحثی بود بین ستاد برگزاری جشنواره و صدا و سیما، و هیچ ارتباطی به شخص مهدی نداشت. صدا و سیما برای جشنواره سال گذشته اعلام کرد که من ۴ ارکستر، شامل ۲ ارکستر سنتی و ۲ ارکستر پاپ برای جشنواره موسیقی فجر آماده کرده ام. یکی از این گروه های پاپ، گروه مهدی مقدم بود که ما حتی تمریناتمان را هم به سرپرستی عباس لطیفی انجام دادیم اما در دقایق آخر مشکلی به وجود آمد که مانع از برگزاری کنسرت مهدی شد.»

افشاری اضافه می کند:« مشکل اینجا بود که ستاد جشنواره به سازمان صدا و سیما اعلام کرد که ما فقط یک جای خالی برای اجرای ارکسترهای صدا و سیما داریم و آن یک جای خالی را هم به اجرای مهدی مقدم اختصاص می دهیم. متاسفانه صدا و سیما در این مورد یک مقدار لجاجت کرد و با اعلام اینکه یا هر چهار گروه برنامه اجرا می کنند یا هیچ کدام، باعث شد اجرای مهدی در جشنواره کنسل شود. در واقع تنها دلیل و مانعی که باعث شد مهدی در جشنواره موسیقی فجر سال گذشته اجرا نداشته باشد، لجاجت صدا و سیما و ستاد جشنواره بود. این در حالی است که اگر ما احتمال بروز چنین مشکلی را می دادیم، می توانستیم با گروه خودمان در جشنواره شرکت کنیم.»

«موافقت ارشاد با اجرای مهدی در جشنواره یعنی اینکه ارشاد با مقدم مشکلی ندارد، درسته؟» این سوالی است که از افشاری می پرسیم و در جواب اینطور می شنویم:« ببین مراحل ارشاد به این شکل است که وقتی درخواستی برای اخذ مجوز به ارشاد می آید، یکی از مراحلی که باید طی شود، بحث استعلام حراست است. مهدی همیشه وقتی به مرحله حراست می رسید، حراست می گفت منتظر باشد تا خبر بدهیم. اما برای جشنواره این اتفاق نمی افتد و خواننده های ممنوع الکار هم می توانند در جشنواره برنامه اجرا کنند. خیلی از خوانندگان مطرح مثل رضا صادقی و محسن یگانه هم در دوران ممنوع الکاری، به جشنواره آمدند و بعد از اجرای مثبت در جشنواره، مجوز برگزاری کنسرت های مستقل خود را دریافت کردند.»

افشاری همچنین ادامه می دهد:« اگر فرصت اجرای برنامه در جشنواره پارسال به مهدی داده می شد، شک نکنید که مشکل برگزاری کنسرت او حل می شد.»

ایرادی که خیلی ها به مهدی مقدم می گیرند این است که مهدی صبر ندارد و نمی تواند صبر کند تا دوران ممنوع الکاری اش تمام شود. اما مدیر برنامه مهدی نظر دیگری دارد. افشاری به می گوید:« مهدی مقدم سختی های زیادی در این سال ها کشید واگر انسان در شرایط او قرار نداشته باشد، نمی تواند در مورد رفتارش اظهار نظر درستی داشته باشد.»

او همچنین می گوید:« مهدی مقدم تنها خواننده ای است که وقتی مجوز انتشار آلبومش را دریافت کرد، در بین همکارانش خودش، افرادی مثل سیروان و زاینار خسروی، یاسر محمودی و مسعود سعیدی از راه های مختلف که چرا به مهدی مقدم مجوز داده اید. من به این دوستان پیشنهاد می کنم که این فضا را ایجاد نکنند! هرچقدر چرخه موسیقی پویاتر باشد و افراد بیشتری در این حیطه فعالیت داشته باشند، در نهایت به نفع موسیقی است و شما فکر نکنید کسی جای دیگری را می گیرد. مردم حق انتخاب دارند که تصمیم بگیرند مخاطب کدام خواننده باشند. در هر صورت متاسفانه این اعتراضات به صورت پی در پی ادامه داشت و باعث شد ارشاد به ما اعلام کند وقتی در بین همکارانتان چنین فضایی وجود دارد، چگونه از ما انتظار دارید که بی پروا یک خواننده را از ممنوع الکاری خارج کنیم.»

افشاری در گفت و گو با ما ادامه می دهد:« شاید هر کس دیگری جای مهدی بود، خیلی زودتر از این تصمیم به مهاجرت می گرفت. من از نزدیک شاهد پیشنهاداتی که از آن طرف آب به مهدی می شد بودم، اگر مهدی صبر نداشت خیلی زودتر از این ها می رفت اما مهدی ایستاد و با ممنوع الکاری مبارزه کرد. اما هر انسانی یک ظرفیتی دارد و بالاخره یک جا کم می آورد. این که انسان شش سال از هنر و تخصص مورد علاقه اش دور باشد مساله عذاب آوری است.»

پویا افشاری در پاسخ به این سوال که آیا رفتن مهدی مشکلی را حل خواهد کرد و باعث درخشش مهدی می شود یا نه،  می گوید:« به صراحت به شما می گویم که رفتن دائمی مهدی از ایران، مهدی را از عرصه خوانندگی حذف خواهد کرد. اگر شادمهر از ایران رفت و هنوز یک ته اسمی از شادمهر بودنش باقی مانده، به این دلیل است که او چندین ساز را به صورت حرفه ای می نوازد و تنظیم کننده هم بود و از این مهم تر، وقتی از ایران رفته که شرایط برای کار و پیشرفت او فراهم بوده! اما مهدی الان سی و اندی ساله است و با این وضعیت روحی و فیزیکی، فکر می کنید بین خواننده های آن طرف چه جایگاهی پیدا خواهد کرد؟»

افشاری ادامه می دهد:« مهدی با مهاجرت نابود خواهد شد و من از این بابت به شدت متاسفم، من مهدی را دوست دارم و از صمیم قلب آرزو می کنم چه در ایران باشد و چه در خارج از ایران موفق باشد. من مطمئنم اگر مهدی تصمیم به مهاجرت دائم بگیرد، دیگر مهدی را نمی توان جزو خوانندگان ایران (چه داخل ایران و چه خارج از ایران) به حساب نمی آید. فکر می کنم اگر مهدی این تصمیم را بگیرد، نه تنها بین خوانندگان درجه یک جایی نخواهد داشت، بلکه بین خوانندگان درجه ۴ هم جای نخواهد گرفت و به خواننده ای تبدیل می شود که باید در مکان های نامناسب برنامه اجرا کند و نمی توان به عنوان خواننده ای که روی استیج قرار بگیرد و مردم دوستش داشته باشند، شناخته نخواهد شد.»

پویا افشاری در ادامه درباره اینکه با توجه تصاویر مهدی مقدم همراه با محمدرضا گلزار و دیگر تصاویر منتشر شده از وی در فضای مجازی آیا پیگیری برای اخذ مجوز برای کنسرت با نتیجه همراه بود یا خیر هم می گوید:« مهدی و آقای گلزار سال هاست که با هم دوست هستند و دوستی آن ها صرفاً به این سفر ختم نمی شود. از طرفی مهدی با خانواده لباف (آرش) دوستی خانوادگی دارد و دوستی آن ها هیچ ارتباطی به مسائل موسیقی و هنری ندارد. اما با همه این تفاسیر انتشار این تصاویر در مورد مجوز کنسرت بی تاثیر نخواهد بود.»

وی در ادامه می گوید:« تقاضای من از مسولین فرهنگی است که وقتی جوالدوز را به دست می گیرند و به دیگران می زنند، یک سوزن هم به خودشان بزنند و حداقل این موضوع را درک کنند که وقتی یک خواننده به مدت شش سال ممنوع الکار می شود، از نظر روحی به هم می ریزد. شاید مسولین می توانستند با اعطای مجوز موقت به مهدی، راحت تر با این موضوع برخورد کنند. به هرحال مهدی دوره ممنوعیت خود را تحمل کرده بود و من به عنوان مدیربرنامه های او، در خلوت می دیدم که مهدی پشیمان است و به شدت علاقه دارد در همان چهارچوب تعریف شده فعالیتش را ادامه دهد. متاسفانه همکاری نکردن مسولین ذی ربط باعث شد مهدی موقتاً تصمیم به رفتن بگیرد، اگر این روند ادامه پیدا کند، این رفتن دائمی خواهد شد و در نهایت به نابود شدن مهدی منجر می شود.»

آقای افشاری در پایان هم گفت:« ما همین الان هم پیگیر مسائل مربوط به اخذ مجوز کنسرت هستیم. آخرین تماسی که مهدی با حراست مرکز موسیقی داشته، به حدود ۱۵ روز پیش بر می گردد، بعد از این موضوع که با مهدی صحبت کردم، مهدی همچنان معتقد بود که ارشاد هنوز نظر مساعدی روی اجرای کنسرت ندارد. مهدی روی تصمیم خود ایستاده و می گوید تا مجوز اجرای کنسرت داده نشود، به ایران بازنخواهم گشت.»

منبع: تماشا/ بازنشر از موسیقی ایرانیان
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=34154

  برچسب ها

  مطالب مرتبط با این خبر

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.