«نمی توانستم با افرادی که قبلا با بابک جهانبخش همکاری داشتند، ارتباط برقرار کنم!»

 • کد خبر : 33722
 • ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۰

وحید لشکری: «رضا تاجبخش» یکی از چهره های شناخته شده موسیقی است که آثار با کیفیت زیادی در حوزه نوازندگی و آهنگسازی و تنظیم دارد. در حال حاضر فعالیت اصلی تاجبخش رهبری ارکستر «بابک جهانبخش» است. گفتگوی سایت«موسیقی ما» با او در یک فضای پرانرژی انجام شد و وی درباره ارکستر بابک جهانبخش و حال […]

وحید لشکری: «رضا تاجبخش» یکی از چهره های شناخته شده موسیقی است که آثار با کیفیت زیادی در حوزه نوازندگی و آهنگسازی و تنظیم دارد. در حال حاضر فعالیت اصلی تاجبخش رهبری ارکستر «بابک جهانبخش» است. گفتگوی سایت«موسیقی ما» با او در یک فضای پرانرژی انجام شد و وی درباره ارکستر بابک جهانبخش و حال بد موسیقی ایران و چیزی سخن گفت که این روزها نود و پنج درصد موفقیت در موسیقی را تشکیل می دهد!

 • پیش از رهبری ارکستر بابک جهانبخش با چه خواننده هایی تحت این عنوان همکاری داشتید؟

اصولا کم پیش آمده است که من جایی بروم و فقط کار نوازندگی داشته باشم. یعنی هرجایی که اتفاق افتاده است بیشتر رهبر ارکستر بوده ام. به جز ارکستر «سیروان خسروی» که ما آن ارکستر را از همان اوایل با هم جمع کردیم. به عنوان سمت رهبر ارکستر بیشتر با دوستانم همکاری داشته ام. چون من معمولا با کسانی کار میکنم که خودش و اخلاقش و یا حتی خانواده اش را می شناسم و بعد شروع به کار میکنم. مثل «حمید حامی»،«نیما مسیحا»،«علی تفرشی» و «حمید خندان» و اشخاص دیگر که از قدیم این گونه کار می کردیم. بابک را هم از قبل می شناختم ولی آنقدر درگیر کارهای مختلف بودم که این اتفاق نمی افتاد. سال گذشته به پیشنهاد «یاشار خسروی» این کار را انجام دادم و بهتر است بگویم موفق ترین کار گروهی من در این چند سال است که اتفاق افتاده است. خیلی خیلی خوشحالم از اینکه این کار را انجام دادم.

 • پس این بهترین انتخاب چند سال اخیر شماست؟

بله البته «مانی رهنما» را نیز اضافه کنید که با همکاری ام با او هم بسیار خوب بود. خیلی خوشحالم که این اتفاق رخ داده است چون هم بابک را دوست دارم و هم کارهایش را و فکر میکنم برای او و من خوب بود و بچه های ارکستر هم که بهترین اند.

 • این همکاری از چه تاریخی آغاز شد؟

از قدیم با بابک و آثارش آشنا بودم ولی هیچ وقت ارتباط کاری با یکدیگر نداشتیم. تا اینکه سال ۸۸ «محمدرضا گلزار» به من پیشنهاد داد که یک ارکستر را تشکیل بدهیم و با «نیما وارسته» این کار را انجام دادیم. سه خواننده انتخاب کرد که آن زمان«مازیار فلاحی» بود که هنوز آنچنان معروف نشده بود. بابک جهانبخش و «سهراب پاکزاد» و «امیر طبری» هم بودند. که من آنجا با بابک یک همکاری کوچک داشتم.

 • و همان کنسرت معروف در سالن «اریکه ایرانیان».

بله دقیقا. ولی بعد از آن دیگر با هم ارتباط نداشتیم. تا مرداد ۹۱ که یاشار این پیشنهاد را ارائه کرد و من هم قبول کردم. اول فکر نمیکردم بتوانم این کار را انجام بدهم چون اغلب کارهای بابک الکترونیک بود. وقتی که همین طور با هم پیش رفتیم هم توانستم کمی روی ذائقه بابک تاثیر بگذارم و هم او. این وسط به یک نتیجه مشترک رسیدیم که به نظرم در کنسرتها هم برای ما که موزیسین هستیم قابل قبول است و هم برای مردم به عنوان شنونده.

 • تغییر و تحولاتی که با آمدن شما در گروه بابک رخ داد، تا چه حد به نفع شما و گروه شد؟

همکاری پدرام درخشانی تا حد زیادی به نفع ما شد چون کاملا یک فضای جدید را به وجود آورد. مبجور بودیم سنتوری که پدرام در یکی از قطعات نواخته را برای اجراها به صورت پلی بک اجرا کنیم. ولی این قسمت زنده ماجرا خیلی هیجان بازی را بیشتر کرد و برای مردم هم جالبتر شد. من در اصل از نوازنده ام چیزی را می خواهم که انجام بدهد. نیما یک طعمی داشت که مسعود ندارد و یک طعمی هم مسعود دارد که نیما نداشت. به همین جهت نمی توانم بگویم به نفعمان شد یا خیر. من با هر دوی این عزیزان بیش از پانزده سال است که ساز می زنیم و جالب این است که هر دو با سیروان هم فعالیت داشته اند. من نتیجه ام را از هر دو نفر گرفته ام.

 • چند وقتی می شود که بابک پر کار شده و تعداد کنسرتهایش زیاد است. همین تعدد اجرا به سطح کیفی برنامه ها لطمه نمی زند؟

خیر اصلا. زیرا آدم هایی که من انتخاب کرده ام تا در ارکستر باشند بر اساس یک فکر از پیش تعیین شده بود .اگر اینها افراد عادی بودند که نوازندگی هم می کردند ممکن بود افت داشته باشیم ولی چون بچه ها فقط این کار را دارند من کسی بهتر از این بچه ها را سراغ ندارم! البته شاید چند نفر خیلی خاص باشند که این کار را انجام بدهند ولی چون من خیلی با این بچه ها راحت هستم و فکر میکنم بهترین هستند، هیچ وقت از لحاظ کیفی مشکل ایجاد نخواهد شد. فکر میکنم این ارکستر تا وقتی که بابک بخواند فعال باشد.

 • انتخاب نوازنده ها فقط با نظر شما صورت گرفت؟

خیر.همه با هم بودیم و بهتر است بگویم من و بابک و یاشار. چون به عنوان مثال خیلی دوست داشتم با برادر یاشار یعنی ایلیار خسروی همکاری کنم. یا مثلا «بهنام حکیم» پیشنهاد بابک بود و من به شدت استقبال کردم. «اشکان آبرون»،«نیما رمضان» و «میلاد سعدی» پیشنهاد من بودند. چون نمی توانستم با افرادی که قبلا با بابک همکاری داشتند ارتباط برقرار کنم. البته به جز بهنام حکیم و «امیر فتحی» که یک پیانیست فوق العاده است. البته غیر از ما سه نفر «رضا خانزاده» هم همفکری خوبی داشت.

 • رهبری ارکستر بابک روی سایر فعالیتهای شما چه تاثیری دارد؟

خوبی اش این بود که من یک راه برای خودم درست کردم. در این سه چهار سال اخیر بیشتر خودم و خودم کار میکردم و خیلی این طرف و آن طرف می پریدم و کارهایم شاخه به شاخه بود. ولی الان اتفاق مثبت این است که به گونه ای پیش می روم که به این کار اصلی ام لطمه نزند.

 • گزیده کار شده اید.

بله . گزیده کار تر شده ام. فعلا اینجا هم حالم است و هم کارم.

 • مدتهاست از اشخاص گوناگون می شنویم که «موسیقی حال خوبی ندارد» و به خصوص تاکید بر روی موسیقی پاپ وجود دارد. نظر شما در مورد این حرف چیست؟

ندارد ! واقعا ندارد !

 • چرا؟

خیلی از آنهایی که باید کار کنند از جای خود عقب افتاده اند. به خاطر اینکه سلیقه مردم پایین آمده است و مردم موزیک هایی را گوش می دهند که من به شخصه اصلا نمی توانم فکرش را کنم که یک روز گوش بدهم.

 • خب بخشی از این مساله تقصیر خود هنرمندان نیست که سعی نمی کنند سطح شنیداری مردم را بالا ببرند؟

بله قطعا. سطح موسیقی آنها همین است و چیزی که تحویل مردم می دهند این است. مردم چیزی که دریافت می کنند را قبول می کنند چون انتخاب ارجح تری ندارند. ولی ما وظیفه داریم این کار را به بهترین شکل انجام بدهیم و من به شخصه سعی میکنم به بهترین شکل کارم را انجام بدهم و فکر میکنم تا الان انجام داده ام. یعنی یک سری آدم هستیم که سعی میکنیم اتفاق خوبی در موسیقی رخ بدهد. ولی فعلا زور آن آدم هایی که موزیسین نیستند خیلی بیشتر است. نه فقط در ایران بلکه در تمام دنیا الان دیگر خواننده شدن، فقط صدای خوب نیست. شما به یک چیزی نیاز دارید که اسمش همان«چیز» است! و نمی دانید چیست و همان می تواند برای تو کلی شهرت رقم بزند. همان«چیز» که گفتم نود و پنج درصد بازی است و پنج درصد الان به هنر و استعداد و پشتکار ربط دارد. آن نود و پنج درصد در همان آدم است و هیچ کسی از آن خبر ندارد و یک دفعه برایش اتفاق می افتد بدون اینکه هنرمند باشد و موسیقی بداند. ببخشید می خواهم اسم بیاورم و می خواهم که شما بنویسید. مثلا «محسن نامجو» که این اتفاق برایش رخ می دهد و معلوم نیست که چرا رخ می دهد و اشخاص دیگری نیز در این مقوله هستند.

 • همان چیزی که گفتید را می توانید یک توضیح بدهید که معلوم شود چیست؟

یک انرژی است که به همان آدم ربط دارد چون همه شبیه یکدیگر نیستند و هرکسی ممکن داشته باشد. محسن نامجو نمونه کسی است که این را دارد و من نمی دانم به چه علت معروف می شود و این اتفاق های خوب برایش می افتد. انشالله که بیفتد ولی خیلی آدم های با استعدادتر و قابل قبول تر می شناسم.

 • در بخش ملودی و تنظیم به نظر شما کمی سطح خلاقیت و نوآوری هنرمندان پایین نیامده است؟

یکی دو نفر هستند که سعی می کنند پایین نیاورند! ولی بقیه در حال پایین کشاندن آن هستند. به عنوان مثال من سیروان و «کوشان حداد» را در بخش موسیقی الکترونیک خیلی دوست دارم چون البته تنظیم آکوستیک انجام نمی دهند. یا مثلا در بخش آکوستیک هم دوست عزیزم«نیکان ابراهیمی» هست که خوب کار می کند. هستند آدم هایی که بتوانند این سطحی که شما گفتید را بالا نگه دارند ولی خیلی کلی نیست و چند نفر خاص را داریم.

 • برسیم به فعالیتهای خودتان که این روزها مشغول انجام چه کارهایی هستید؟

آلبوم «حامی» یکی از کارهایی است که در آن تنظیم شش ترک را انجام داده ام و انشالله حدود یک ماه دیگر منتشر می شود و این اتفاق خیلی خیلی خوبی است. در آلبوم بابک دو ترک را دارم.

 • آلبوم بابک امسال منتشر می شود؟

نمی دانم. کار من تقریبا تمام است و اگر بقیه دوستان هم کار خود را برسانند فکر میکنم امسال باشد. در آلبوم «مانی رهنما» دو ترک دارم که ترانه اش اثری از «بابک صحرایی» است. همکاری های زیادی هم در قالب نوازندگی پیانو با اشخاص زیادی داشته ام که اسامی آنها دقیق در خاطرم نیست.

 • و اینکه در سال جدید فقط با بابک به روی صحنه خواهید رفت؟

ببین در سال گذشته به جز کنسرت بابک با چند نفر دیگر از دوستان نظیر مانی رهنما داشتم ولی چون مانی و افراد دیگر خیلی پر برنامه ای نیستند به این بخش ماجرای من ضرر نمی زند و هماهنگ شده ام. اما اگر آدم هایی باشند که دوست داشته باشم با آنها کار کنم به صورت تک برنامه حتما همکاری خواهیم داشت.

منبع: موسیقی ما
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=33722

  برچسب ها

  مطالب مرتبط با این خبر

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.