0

گفت وگو با مدیر اجرایی خانه موسیقی

  • کد خبر : 20824
  • ۲۲ تیر ۱۳۹۱ - ۱۴:۳۳

معاون اجرایی خانه موسیقی می گوید کنسرت هایی که اخیرا لغو شده اند همگی مجوز داشته اما به صورت مبهمی در آخرین لحظات اجرای آن متوقف شده است.

معاون اجرایی خانه موسیقی می گوید کنسرت هایی که اخیرا لغو شده اند همگی مجوز داشته اما به صورت مبهمی در آخرین لحظات اجرای آن متوقف شده است.

معاون اجرایی خانه موسیقی در خصوص لغو کنسرت گروه شهنازی و ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهراد روحانی به خبرنگار موسیقی آریا،گفت: با وجود اینکه با تمام نهاد های دولتی همچون نیروی انتظامی، وزارت ارشاد و اماکن هماهنگی کردیم ولی دانشگاه باهنر کرمان به صورت یک طرفه این کنسرت را لغو کرد.

حمید رضا عاطفی در ادامه افزود: ابتدا کارگزار ما با دانشگاه آزاد اسلامی کرمان وارد مذاکره شد اما  به دلیل نامناسب بودن مکان برگزاری از جرای کنسرت صرف نظر کرد. در این زمینه هیچگونه  قراردادی بین ما و دانشگاه آزاد امضا نشد.

وی درادامه گفت: در مرحله دوم با دانشگاه باهنر کرمان به توافق رسیدیم و با وجود اینکه  از وزارت ارشاد ، اماکن و نیروی انتظامی  مجوز دریافت کرده بودیم ،اما  متاسفانه دانشگاه باهنر کرمان  به دلایل نامعلومی این کنسرت را در دقیقه ۹۰ لغو کرد.

 عاطفی اظهار داشت: اگر دانشگاه باهنر از ابتدا هیچگونه توافقی با ما نداشت  و در این زمینه اطلاع رسانی انجام نمی شد مشکلی پیش نمی آمد.

وی افزود : وزارت ارشاد با کنسرت ها مشکلی ندارد و  استانداری  ، نیروی انتظامی  و دستگاه های زیربط استان کرمان در خصوص لغو این کنسرت ها باید پاسخگو باشند.
معاون اجرایی خانه موسیقی در پایان خواستار رفع ابهام در خصوص لغو کنسرت ها شد.

*نامه اعتراضی  داریوش پیرنیاکان به لغو کنسرت ها در کرمان؛
داریوش پیرنیاکان گفت: من به عنوان سرپرست گروه شهنازی شدیدا به لغو کنسرت گروه شهنازی در کرمان اعتراض دارم و به عنوان سخنگوی خانه موسیقی هم به لغو دیگر کنسرت ها از جمله لغو کنسرت آقای شهرداد روحانی که قرار بود هفته گذشته در کرمان برنامه اجرا کند اعتراض می کنم و وزارت ارشاد و دیگر دستگاه های مرتبط باید پاسخگو باشند.

سخنگوی خانه موسیقی در ادامه گفت: در میان ارگان های فرهنگی دولت متاسفانه هیچ هماهنگی و هیچ توانایی نظارتی وجود ندارد و این مساله موجب وهن کلیه فعالیت های فرهنگی و وارد شدن لطمات فراوانی به جامعه فرهنگی و هنری کشور شده است.

وی افزود: وقتی وزارت ارشاد به عنوان متولی فرهنگی به یک اجرا مجوز می دهد دیگر نهادهای دولتی باید به این مجوز احترام بگذارند و نهایت تلاش خودشان را برای اجرای برنامه به بهترین شکل انجام دهند چرا که در نهایت اینگونه برنامه ها آبروی نظام و حکومت است و سودش برای همه مترتب است ولی متاسفانه در حال حاضر شاهد هستیم که اینگونه نیست و برخوردی هم با این مسائل نمی شود.

سرپرست گروه شهنازی با اشاره به لغو برنامه اخیر در کرمان گفت: میگویند سالن متعلق به دانشگاه بود اما ما بر اساس مجوز مکانی که تعیین شده بود از ارشاد مجوز گرفتیم زیرا اگر مکان اجرا مشخص نباشد وزارت ارشاد اساسا مجوز نمی دهد. کارگزار ما به دانشگاه مراجعه کرده و به ایشان گفتند که سالن را در اختیار شما قرار می دهیم  و ارشاد هم بر این اساس مجوز داده است واینجا دو مسئولیت برای دانشگاه و ارشاد وجود دارد. وزارت ارشاد وظیفه دارد از من به عنوان یک هنرمند حمایت کند و باید عوامل لغو را بازخواست کند که ما بر اساس اینکه شما سالن را در اختیار این گروه گذاشتید ما مجوز صادر کردیم چرا درست ظهر روز قبل از اجرا مجوز سالن را پس گرفتید.

این نوازنده تاربا اشاره به اینکه برای این کنسرت هزینه های فراوانی صورت گرفته بود افزود: مسئولین دانشگاه حتی صدابردار گروه را که با یک کامیون تجهیزات از تهران به آنجا عزیمت کرده بودند دیدند و با آنها و نماینده گروه هم جلسه گذاشتند و قول دادند تا ساعت ۱۳ روز قبل اجرا موافقت کنند وگفتند هیچ مشکلی برای اجرای برنامه نیست اما ساعت دوازده و ده دقیقه تماس گرفتند و گفتند که سالن را نمیدهیم.

پیرنیاکان تاکید کرد: من بخاطر این ضررهای مالی و معنوی که در این ماجرا متحمل شدم از دانشگاه شهید باهنر شکایت حقوقی خواهم کرد. ازطرفی آقایان مسئول می دانستند که این کنسرت به نفع افراد سرطانی است و موسسه یاس این برنامه را برگزار کرده است. اینها نه تنها به ما هنرمندان بلکه به موسسات خیریه و افراد بیمار هم رحم نمی کنند.

او گفت: شخص وزیر ارشاد باید درخصوص این اتفاقات پاسخگو باشد. چرا این همه کنسرت در این کشور لغو می شود؟ اصلا مسئولیت وزیر ارشاد چیست؟ چرا معاونت هنری ارشاد جوابگوی این اتفاقات نا خوشایند نیست؟ آنها باید از اداره ارشاد کرمان بخواهند که به این موضوع رسیدگی کند. مگر آقای ابوعامری رئیس انجمن موسیقی کرمان بخاطر لغو کنسرت آقای شهرداد روحانی استعفا نداد؟ چرا وزارت ارشاد تهران و معاونت فرهنگی هنری هیچ بازخواستی نمی کنند. این اتفاقات اولین و دومین بار نیست که رخ می دهد.

پیرنیاکان در انتقاد به عملکرد مسئولین فرهنگی گفت: من احساس می کنم در وزارت ارشاد، معاونت هنری و در کل سیاست های کلان فرهنگی توانایی نظارت وجود ندارد. وزیر ارشاد باید بازخواست کند که در فرهنگ مملکت چه می گذرد. اگر آقای وزیر این توانایی اجرایی را ندارند باید به نمایندگان مردم پاسخ دهد و بگوید من توانایی اداره مجموعه خودم را ندارم. متاسفانه هر استانی برای خودش قانون خودش را دارد و هر مسئولی هم با سلیقه  خاص خودش عمل می کند. کار مسئولین تنها جلسه گذاشتن و حرف زدن شده است.

سرپرست گروه شهنازی در پایان  گفت: معنای مجوز این است که پشت سر این مجوز مسئولیت و قدرت وزارت ارشاد وجود داردو همانطور که اگر اتفاقی در کنسرت بیافتد می آیند و بازخواست می کنند، همانطور هم باید با اتکا به مجوز از ما پشتیبانی کنند. ما پشتیبانی مادی که نخواستیم ؛ آیا اصلا می آیند از ما بپرسند آیا کنسرت های شما سود مالی هم دارد؟ که ما به آنها نشان دهیم از جیب هم خرج می کنیم.

*دلایل استعفای رئیس انجمن موسیقی کرمان؛

 رئیس انجمن موسیقی کرمان در پی لغو کنسرت شهرداد روحانی که قرار بود ۱۵ و ۱۶ تیر ماه در این استان برگزار شود،‌ از سمت خود استعفا کرد.

چندی پیش ابوعامری در خصوص لغو کنسرت شهرداد روحانی گفت:یکی از دلایل استعفای بنده، بی‌برنامگی دوستان در بخش‌های مختلف و یکی دیگر لغو شدن همین اجرا است.

وی یادآور شد: بنده ۲۰ روز پیش برای تهران، نامه‌ای نوشتم تا مجوز اجرای شهرداد روحانی را دریافت کنم و آن زمان در رابطه لغو این کنسرت چیزی به من نگفتند این در حالی است که سه روز قبل از اجرا درخواست لغو اجرا را از من داشته‌اند.

ابوعامری درباره دلیل لغو اجرای شهرداد روحانی نیز گفت:‌ دلیل لغو این کنسرت عدم هماهنگی بین سیستم‌های نظارتی بود که برگزاری این کنسرت از نظر تهران بلامانع و از نظر مسئولان کرمان نامناسب بود.

مدیر انجمن موسیقی کرمان با اظهار تاسف از این موضوع افزود: این امر برای من خیلی ناراحت کننده است و دیگر از خدمت کردن در این سمت بریده‌ام، هیچ چیز بدتر بی قانونی نیست. در حالیکه قانون هم باید برای همه یکسان باشد اینکه بعضی از هنرمندان ظرف ۲۴ ساعت مجوز اجرا می‌گیرند برایم قابل تحمل نیست.

منبع: خبرگزاری آریا
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=20824

برچسب ها

مطالب مرتبط با این خبر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.