موسیقی ایرانیان
 

گفتگوی تصویری موسیقی ایرانیان با «چنگیز مهدی‌پور» یکی از معروفترین عاشیقهای معاصر ایران

عاشیق چنگیز مهدی‌پور
عاشیق چنگیز مهدی‌پور

«چنگیز مهدی‌پور» یکی از معروفترین عاشیقهای معاصر ایران، اولین کسی ست که الفبای موسیقی عاشیقی را در قالب «نت» به صورت علمی و متدیک به رشته تحریر درآورده است. کتاب های تالیفی این هنرمند در دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان به عنوان ماده درسی تدریس می‌شود و به عنوان منابع علمی، استاندارد و مورد قبول محافل رسمی موسیقی، مورد استفاده هنرجویان قرار می‌گیرد.

سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» با این هنرمند موسیقی که آوازه اش از مرزها فراتر رفته و شهرت جهانی او در خطه آذربایجان، بر کسی پوشیده نیست، به گفتگوی مفصل نشسته که مهدی پور در این مصاحبه تصویری اشاره کرده، برای نت درآوردن موسیقی عاشیقی، با تمام مخالفت هایی که از سوی عاشیق های قدیمی شد، اعتقاد و ایمان داشته و بدون اینکه به اصالت ساز دست بزند، نوآوری ایجاد کرده و سعی و تلاش داشته تا به شناساندن موسیقی آذربایجان به دنیا کمکی کرده باشد، همچنین این هنرمند از تدریس موسیقی در جمهوری آذربایجان توضیح داد و از تصمیمش برای مهاجرت برای خارج از کشور گفت ولی خاطرنشان کرد هرکجای دنیا که باشد شهروند دوم محسوب می شود و اگر امروز به عنوان یکی از بنام ترین عاشیق های ایران شناخته می شود، همه تلاش و عمر هنری اش در ایران بوده و هیچ کجای دنیا مثل وطن خود آدم نیست. ناگفته نماند این هنرمند تبریزی دهه هفتاد را دهه شکوفایی موسیقی قومیت های ایران عنوان کرد و پیشرفت هنری خود را مدیون جشنواره های بزرگ و متعددی که در این دهه برگزار شده، دانست.

در ادامه می توانید این گفتگوی جذاب تصویری را آنلاین از «موسیقی ایرانیان» ببینید و در صورت تمایل با کیفیت های مختلف دانلود نمایید.


منبع: سایت خبری و تحلیلی موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=208098


تازه ترین مصاحبه های تصویری اختصاصی موسیقی ایرانیان

6
یک پاسخ بنویسید

6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
دومان آذربایجانلی

سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوار و تقدیر و تشکر از زحماتی که برای موسیقی آذربایجان کشیده و می کشند.یاشاسین آذربایجان

آراز

یاشاسن اوستاد چنگیز مهدی پور

سلام بر استاد بزرگ عاشیق چنگیز مهدی پور واقعا افتخار ملت ایران در عرصه موسیقی سنتی عاشیقی نام نیک او همیشه میماند من به عنوان نماینده عاشیقهای همدان و ایل زرگر از استاد و دکتر چنگیز مهدی پور بابت زحمات که برای موسیقی عاشیقی کشیدند تشکر و قدر دانی مینمایم و امیدوارم هر جای جهان که باشند سالم و سلامت باشند و بتوانند هر چه در توان دارند برای موسیقی عاشیق به کار گیرند که هیچوقت فراموش نخواهند شد و به یادگار خواهند ماند و از شما هم بابت این مصاحبه زیبا تشکر و قدر دانی مینمایم

ّFarhad

سلام بر آشیق چنگیز که یک بار در مراغا اجرا داشت و با سازش غوغایی به پا کرد.

pskade

واقعا عالی بود مرسی

شهروند

باسلام چراشماسعی میکنیدهمه چیز بخ اسم تبریزتمام شود؟ ازانواع غذاهای محلی وافرادمشهورسیاسی وفرهنگی وکارافرین گرفته تا مسیقیدانهای بزرگ را تبریزی معرفی میکنید.اخراین چه خودخواهی است که شما تبریزیها گرفتارش شده اید؟مگر شهرهای دیگراذربارجان اسم ندارند؟ معالجه کنیدذهن بیمارتان را.خودخواه ویکه تاز وجاه طلب نباشید.استادچنگیز فقطدرتبریززندگی میکردنداما اهل تبریزنیستند.دقت کنیددرنوشته هایتان .مردم چشم وگوش وسواددارند .

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.