چند پیام تسلیت برای درگذشت صادق تبریزی

 • کد خبر : 172493
 • ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳

اعلام خبر درگذشت «صادق تبریزی» پس از یک ماه از فوتش در سکوت کامل خبری

خبرگزاری ایسنا در خبرش نوشت:

صادق تبریزی، هنرمند نقاش و خوش‌نویس که برای درمان بیماری خود به خارج از کشور سفر کرده بود، بیش از یک ماه پیش در سکوت خبری از دنیا رفته است.

همسر این هنرمند با تایید خبر درگذشت تبریزی به ایسنا گفت: بیش از یک ماه است که همسرم در خارج از کشور فوت کرده است. فرزندان او که در آنجا حضور دارند این خبر را اعلام نکردند.

او ادامه داد: ما نزدیک به دو ماه بود از او بی‌خبر بودیم، فرزندان او نیز جواب درستی به ما نمی‌دادند. پس از پیگیری‌هایی که از وزارت خارجه و سازمان ثبت‌ احوال انجام دادیم، متوجه شدیم او فوت کرده است. البته درباره دفن او به ما چیزی نگفتند اما اگر یک ماه پیش این اتفاق افتاده باشد، احتمالا او را همانجا به خاک سپرده‌اند.

همسر صادق تبریزی درباره برگزاری مراسمی برای یادبود و ترحیم این هنرمند نیز گفت: او شخص مهمی در هنر ایران بوده و حتما باید برای برگزاری چنین مراسمی تصمیم‌گیری شود.

مهرداد فلاح ـ از اقوام تبریزی ـ نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با تایید خبر فوت و خاکسپاری این هنرمند پیشکسوت در لندن، اظهار کرد: تاریخ دقیق فوت او از طریق خانواده و فرزندان او اطلاع‌رسانی می‌شود.

صادق تبریزی سال ۱۳۱۷ در تهران متولد شد و کارشناسی ارشد خود را در رشته معماری از دانشکده هنرهای تزئینی دریافت کرد. او از منتقدان جدی جریان‌های حاکم بر حراجی‌های داخل ایران بود.

آثار این نقاش پیشگام ایرانی که در حوزه خوش‌نویسی نیز فعالیت داشته است، در موزه‌های مهم دنیا مانند مجموعه گری دانشگاه نیویورک، موزه هان چین و موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شود.

او اوایل دهه ۱۳۴۰ نزد استاد علی اکبر کاوه خوش‌نویسی را فراگرفت و پس از آن همزمان با رواج مکتب سقاخانه در میان شماری از هنرمندان، به سبک نقاشی- خط روی آورد. او در کنار پرویز تناولی، حسین زنده‌رودی، فرامرز پیلارام، مسعود عربشاهی و منصور قندریز مکتب سقاخانه را گسترش داد؛ مکتبی که ریشه در مکتب‌های قدیمی و میراث فرهنگی ایران داشت و قرار بود پلی میان سنت و دنیای نو بنا کند.

آخرین نمایشگاه خارجی این هنرمند شهیر ایرانی در سال ۱۳۹۱ همزمان با «هفته هنری جهان اسلام» در لندن در یکی از گالری‌های این شهر برپا شد که بازتاب‌های متفاوتی در جهان داشته است. روزنامه ایرلندی «ایریش تایمز» او را «خنیاگر رنگ‌ها» دانست که با نقاشی‌هایش، موجب نزدیکی فرهنگ‌ها به هم می‌شود.

تونی کوریگر (نمایشگاه گردان هنری) درباره آثار تبریزی و رویکرد او گفته است: «پرهیز از تاریکی و تیرگی و سوق دادن نگاه‌ها به روشنی هدف اصلی هنر امروز جهان است. جهان این روزها با بحران‌های بی‌شماری دست و پنجه نرم می‌کرد؛ از انقلاب‌های عربی گرفته تا گرسنگی در آفریقا، آوارگی ستمدیدگان. من فکر می‌کنم هنر وسیله‌ای برای شناخت و ارزیابی پدیده‌های پیچیده و پی بردن به دلایل تاریخی و جامعه‌شناختی آنهاست. اما مهم‌تر از همه این‌ها، رسیدن به مفهومی عمیق‌تر از واقعیت شرط است. آثار تبریزی در راستای رسیدن به این مفاهیم اجرا شده‌اند. او در آثارش روی روشنی، عشق و صلح دست می‌گذارد. »

در این میان به باور بسیاری از هنرمندان، صادق تبریزی همواره در کنش‌های اجتماعی همچون یک آسیابان بادی عمل می‌کند: «حقایق پنهان را عیان می‌سازد و بر جوانه‌های هنری نور می‌گستراند. »

این برای اول بار نبود که هنر این هنرمند چنین تحسین غربی‌ها را بر انگیخت. طی ۵۰سال گذشته، لااقل ۳۰ نمایشگاه مهم انفرادی و گروهی برپا کرده است. اول بار در سال ۱۳۵۱ آثارش را زیر نگاه غربی‌ها برد. از همان زمان، هنر او تحسین هنرشناسانی چون امانوئل لوتن، میشل تایپه و دیگران را برانگیخت.

روزنامه لوموند در شماره ۱۹آوریل ۱۹۷۲، او را پیشگام نوعی نقاشی غنایی دانست که آثارش نیروی فریبنده قدرتمندی دارد. تبریزی زندگی پرماجرا و پرفراز و نشیبی داشته، شبیه خطوط سرکش، سحرآمیز و کوبنده نقاشی‌هایش.

نمایشگاه خط نگاره‌هایش در بورگز (۱۳۴۹) و گالری سیروس در پاریس (۵۰) که به اهتمام «می‌شل تاپیه» هنرشناس بزرگ برپا شد، سر آغاز شکوفایی هنر او بود؛ هنری که امروز، به اوج خود رسیده است.

آن زمان تاپیه در مقدمه نمایشگاهش نوشت: «… این نقاشی‌های بسیار امروزی و بنابراین به‌ همان اندازه همیشگی که جز با صفت «هنری» صفتی دیگر بر آن‌ها اطلاق نمی‌توان کرد، نقاشی‌هایی با وفور اخلاقی- زیباشناسانه استثنایی است و به همین دلیل از مقوله‌ای بسیار والا».

نصرالله ‌افجه‌ای ـ هنرمند خوش‌نویس ـ در گفت‌وگویی اعلام کرده است صادق تبریزی نخستین کسی است که هنر نقاشیخط را به‌ شکل امروزی و معاصرش ابداع کرد و برای جامعه به‌ نمایش گذاشت و در بروز و ظهور آن نقش مهمی ایفا کرد.

چند پیام تسلیت برای درگذشت صادق تبریزی

معاون امور هنری، مدیرکل مرکز تجسمی وزارت ارشاد، مدیرعامل مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و سرپرست موزه هنرهای معاصر، با انتشار پیام‌هایی درگذشت صادق تبریزی را تسلیت گفتند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری، سید مجتبی حسینی ـ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ  در پیام خود نوشته است:

«صادق تبریزی از پیشگامان مکتب سقاخانه و هنر نوگرای ایران نقش محوری  و فراموش نشدنی در بروز و تثبیت نقاشی خط داشت و بخش مهمی از هنر ایران با نام تبریزی و دیگر هنرمندان نوگرای ایران پیوند خورده است.

ضایعه فقدان این هنرمند را به خانواده اش و اهالی فرهنگ و هنر تسلیت می گویم و شادی روح آن زنده یاد و علو درجات را برای ایشان از درگاه ایزد متعال آرزو دارم. یادش گرامی باد. »

***

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دفتر هنرهای تجسمی، مجید ملانوروزی ـ مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ نیز در پیامی نوشته است:

«صادق تبریزی از هنرمندانی است با سال ها فعالیت مستمر و موثر در هنر ایران که همراه دیگر هنرمندان شاخص در شکل گیری  و تداوم جریان هنر نوگرای ایران نقش داشت.

درگذشت این هنرمند ارجمند را به خانواده گرانقدرش، جامعه هنری و دوستداران هنر تسلیت می گویم و بهترین درجات را برای ایشان از درگاه خداوند متعال خواستارم. بی تردید نام و یاد صادق تبریزی با فعالیت حرفه ای و آثارش زنده می ماند.»

به گزارش ایسنا، صادق تبریزی نقاش پیشگام و خوش‌نویس ایرانی که چندی پیش برای درمان بیماری خود به لندن سفر کرده بود؛ همانجا درگذشت و به خاک سپرده شد.

***

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، عبدالرحیم سیاهکارزاده ـ مدیرعامل این موسسه ـ نیز در پیامی در گذشت استاد صادق تبریزی از نقاشان به نام و همزمانی این حادثه ناگوار با ایام فاطمیه را ،به جامعه هنرهای تجسمی کشور تسلیت گفت.
در متن این پیام آمده است:
«اتفاق تلخ درگذشت در صادق تبریزی را به تمام جامعه هنری به خصوص خانواده آن استاد عزیز تسلیت گفته و از خداوند متعال برای ایشان طلب صبر و آرامش داریم. بی شک فقدان این استاد گرانمایه ضربه جبران ناپذیری به عرصه تجسمی کشور است.»

***

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، علی‌محمد زارع ـ سرپرست این موزه ـ هم در پیام تسلیتی برای در گذشت صادق تبریزی نوشته است:
«بزرگی دیگر از نسل خاطره انگیز هنرمندان معاصر ایران ازبین ما رفت در حالی که خاطره ی بصری ما انباشته از لذایذی است که به دست پرتوان وهنرمند وی خلق شده اند.
نقش بی بدیل صادق تبریزی در شکل گیری و تداوم جنبش سقاخانه همواره نام وی را درزمره ی هنرمندان پرافتخار این جنبش ونقاشی مدرن ومعاصرایران محفوظ می دارد.هنرایران وعلاقمندان به آن همواره به صادق تبریزی وهنر وی به دیده ی احترام می نگرند وقدردان تلاش های او در اعتلای هنر این سرزمین پر افتخار خواهند بود.»

***

به گزارش ایسنا، مجید سرسنگی ـ معاون فرهنگی دانشگاه تهران و مدیرعامل سابق خانه هنرمندان ایران ـ نیز در پیامی درگذشت این هنرمند را تسلیت گفت.
در این پیام آمده است:
« خبر درگذشت استاد صادق تبریزی، پایه‌گذار نقاشی‌خط در ایران و از هنرمندان مکتب «سقاخانه» که نقش بسزایی در احیای هویت ایرانی و اسلامی نگارگری داشت، موجبات تاسف و تالم دوستداران ایشان و خانواده بزرگ فرهنگ و هنر کشور را فراهم آورد.
استاد صادق تبریزی در فرهنگ این سرزمین و خصوصا حوزه هنرهای تجسمی نقشی بی بدیل و ممتاز داشت و از دست دادن وی رخدادی تلخ برای تمامی کسانی است که دل در گرو فرهنگ و هنر این کشور بزرگ داشته و دارند. استاد تبریزی نه فقط نقاشی بزرگ، نه فقط هنرمندی شهیر و نه فقط روشنفکری متعهد، که انسانی فرزانه و شخصیتی محبوب و قابل تحسین بود؛ شخصیتی که یقینا می‌تواند تا سال‌های بسیار الگوی نسل جوان ما باشد و چون ستاره‌ای در آسمان فرهنگ و هنر ایران بدرخشد.
صمیمانه و متاثرانه درگذشت این انسان شریف و هنرمند بزرگ را به خانواده، وابستگان و اهالی فرهنگ و هنر کشور، خصوصا هنرمندان محترم حوزه تجسمی، تسلیت گفته و برای آن مرحوم علو درجات را مسئلت می‌کنم.»

منبع: ایسنا
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=172493

  برچسب ها

  مطالب مرتبط با این خبر

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.