موسیقی ایرانیان
 

از سوی انتشارات «ماهور» و با گردآوری و نوازندگی «حسن حمیدی»

آلبوم «سوتَک» با متن، گردآوری و نوازنده سوتَک، لَبَک و نفیر «حسین حمیدی» توسط انتشارات ماهور منتشر شد.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، این آلبوم صوتی و نوشتاری با تصاویری از سوتَک‌ها، به صورت موازی، شناختی ساده به مخاطب خاص این ساز محدود می‌دهد؛ سازی که در معرض فراموشی و عدم به کارگیری طبیعی و موزه‌ای شدن قرار دارد.

«حمیدی» در خصوص این اثر نوشته: «تلاش من این است با به صدا درآوردن این ساز، امکان به کارگیری عملی سوتک‌ها در کنار سازهای دیگر فراهم آید؛ البته در جای مناسب قطعه‌ی موسیقی و با در نظر گرفتن وسعت محدود این ساز. سوتک ساز بادی دارای لَبَک است و لبک همان ساختار پنجره‌ای شکلی است که سوراخی برای دمیدن در سر آن قرار دارد و صدادهی سوتک از طریق دمیدن به لبک ایجاد می‌شود.»

او همچنین به این مسأله اشاره دارد که سوتک‌ها به گروه سازهای خبررسان و بدوی تعلق دارند و کاربردشان معمولاً در شکار، موسیقی اولیه، بازی کودکان، نشانه‌های صوتی در جنگ‌ها و سؤال و جواب‌های پنهانی حساب شده است. این ساز معمولاً از گِل پخته، میوه‌های کُروی شکل، چوب، استخوان، شاخه درخت و… ساخته می‌شود. سوتک‌ها اکثراً دارای مخزن هوای تَه بسته، کُروی شکل، تخم‌مرغی شکل، استوانه‌ای و مثلثی با ارتفاع ۱ تا ۲ سانتی متر هستند. این سازها در ساختار بدوی خود یک تا چهار سوراخ دارند. در ایران گونه‌هایی از سوتک های اولیه را به سختی می توان یافت.

شایان ذکر است که آلبوم موسیقی آلبوم «سوتَک» توسط «ماهور» در بازار موسیقی کشور منتشر شده و علاقمندان می توانند جهت خرید نسخه اصلی این اثر، آن را از مراکز معتبر فروش محصولات فرهنگی و هنری سراسر کشور تهیه نمایند.


منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=136641


تازه ترین مصاحبه های تصویری اختصاصی موسیقی ایرانیان

یک پاسخ بنویسید

  Subscribe  
Notify of
تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.