طی دیدار ایمانی خوشخو با اعضای هیات مدیره خانه موسیقی مطرح شد:

 • کد خبر : 104698
 • ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۵

نخستین جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال جدید با حضور اعضای این کمیسیون و هیات مدیره خانه موسیقی برگزار شد.
+«موسیقی معیار» در دستور کار قرار گرف

۲۰۴۴۹۱۳نخستین جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال جدید در خانه موسیقی برگزار شد.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» در این جلسه که با حضور اعضای کمیسیون هنر و معماری و هیات‌ مدیره‌ی خانه موسیقی برگزار شد، محمدحسین ایمانی خوشخو، رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: خانه موسیقی با وجود نابسامانی‌ها و نبود وحدت رویه و نقدهایی که ممکن است نسبت به آن مطرح شود، در زمینه موسیقی موفقیت‌هایی داشته و با وجود همه مسائل و نابسامانی‌ها چراغ خانه روشن است و نقش خانه موسیقی پس از گذشت زمان، بیشتر مشخص خواهد شد.

ایمانی خوشخو ادامه داد: موسیقی سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت و موفقیت‌ها و حضور موثر نسل جوان موسیقی را در سال گذشته شاهد بودیم که بیانگر ظرفیت‌های توانمند این عرصه است؛ اما سال گذشته مسائل و نابسامانی‌هایی نیز در موسیقی دیده شد که با تدبیر می‌توان این مسائل و فشارها را کاهش داد. بعضی اختلاف سلیقه‌ها و دیدگاه‌ها نیز که باید با گفت‌وگو و تعامل برطرف شود، در عرصه عمومی اجتماع طرح شد و امیدواریم با تدبیر و حضور موثر هنرمندان این اختلاف نظرها نیز رفع شود و فضای امیدبخشی برای جوانان فراهم شود.

رییس کمیسیون هنر و معماری گفت: سند موسیقی که با نظر هنرمندان و کارشناسان موسیقی تهیه شده، می‌تواند یک پایه اولیه برای هنر موسیقی و کاهش نابسامانی‌ها باشد. امیدواریم با تصویب این سند در سال جاری، یک گام برای هماهنگی و تقویت موسیقی برداشته شود. همچنین حقوق مولفان و مصنفان موسیقی که خواسته هنرمندان خانه موسیقی است در سال جاری در کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری می‌شود و کمیسیون برای تامین منابع مورد نیاز به منظور تولید “موسیقی معیار” پیگیری و تلاش خواهد کرد.

ایمانی خوشخو با تأکید بر لزوم توجه به مباحث نظری در موسیقی، افزود: در حال حاضر که شورای هنر و فرهنگستان هنر به مباحث و مبانی نظری موسیقی توجه لازم را ندارند، ضرورت دارد هنرمندان و خانه موسیقی به‌طور جدی مبانی و مباحث نظری را دنبال کنند و به رابطه موسیقی با مسائل حکمی و نظری بپردازند.

او با اشاره به نقش کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: سعی داریم سه سند موسیقی، معماری و سینما را امسال در دستور کار قرار دهیم و امیدواریم با تصویب این اسناد در شورای عالی نتایجی مثبت برای توسعه هنر به دست آید.

رییس کمیسیون هنر و معماری اضافه کرد: امیدواریم امسال موسیقی در فضایی امن و آرام، فعالیت پویایی داشته باشد و خانه موسیقی به عنوان نهاد متولی موسیقیدانان و مسائل صنفی موسیقی با حضور هنرمندان شاخص و تعامل هنرمندان با تمرکز بر مسایل موسیقی و هنرمندان فعالیت موثری داشته باشد.

محمد سریر – رییس هیات‌ مدیره خانه موسیقی – نیز در ادامه این جلسه گفت: نگاه به موسیقی با دیگر هنرها در جامعه ما متفاوت است و به این دلیل چندان درباره موسیقی بحث و گفت‌وگو نمی‌شود و متولیان نیز به آن نزدیک نمی‌شوند. اگر روند حرکت موسیقی را در ۱۰ سال گذشته مرور کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که از نظر نقش موسیقی در اندیشه‌ورزی و رشد اجتماعی متأسفانه در سراشیبی حرکت کرده‌ایم و اعتبار موسیقی حفظ نشده است.

او افزود: موسیقی هم مانند سینما این ظرفیت را دارد که حضور جدی‌تری حتی در عرصه جهانی داشته باشد، اما برنامه مشخص و مدون عملی برای این حوزه از سوی بخش فرهنگی به‌عنوان متولی هنر تعریف نشده است. صداوسیما در این زمینه تأثیرگذارترین بخش است که می‌تواند افق و چشم‌انداز خود را مشخص کند، اما همیشه در ایک ابهام و ایهام و براساس سلیقه در حوزه موسیقی کار کرده است. این موارد موجب شده جامعه به یک تشتت برسد و ما برای مثال از آثاری که تأثیر اجتماعی و فرهنگی دارند به آثار گذشته مراجعه کنیم و به موسیقی‌هایی که در گذشته بوده، غبطه می‌خوریم. تولید موسیقی معیار و موسیقی‌هایی که هویت و زیربناهای اندیشه‌ورزی داشته باشند، ضرورت دارد، اما نیازمند برنامه‌ریزی از سوی متولیان فرهنگی است.

حمیدرضا نوربخش – مدیرعامل خانه موسیقی – نیز در این جلسه گفت: سال گذشته، سال پر فراز و نشیبی برای موسیقی بود و مسائل و چالش‌هایی را تجربه کردیم که در گذشته در این حجم تجربه نشده بود. در بخش صنفی، مدیریتی و جامعه هنرمندان مسائلی را شاهد بودیم که متأسفانه اتفاق‌های خوشایندی نبود و عدم قاطعیت و چندگانگی تصمیم‌گیری در مدیریت موسیقی و همچنین هنجارشکنی در عرصه اجتماع و رسانه‌ها رخ داد که خوشایند نبود.

او با اشاره به انتخابات خانه موسیقی اظهار کرد: انتخابات هیات‌ مدیره‌های کانون‌های خانه موسیقی از هفته آینده آغاز می‌شود و در خردادماه هیات‌ مدیره خانه انتخاب می‌شود و پس از آن، شورای عالی تعیین خواهد شد. درباره انتخابات خانه موسیقی نقدهایی مطرح شد که بخش‌هایی از آن، دامن جشنواره موسیقی فجر را گرفت، اما خوشبختانه جشنواره فجر در سال گذشته با راهنمایی‌های دکتر حسن ریاحی مقبول و متفاوت برگزار شد و پایه‌هایی مانند جایزه باربد گذاشته شد که امیدواریم به کار خود ادامه دهد.

وی بیان کرد: چالش‌ها و مسائلی در سال گذشته در زمینه ارکستر سمفونیک تهران ایجاد شد که پیامدهای مناسبی نداشت و خانه موسیقی از نگاه صنفی و دفاع از حقوق صنفی برای حمایت از هنرمندان و نوازندگان به این موضوع وارد شد و موضع خانه موسیقی استفاده از خرد جمعی و شورا در تصمیم‌گیری برای ارکستر سمفونیک تهران است.

مدیرعامل خانه موسیقی پیگیری حقوق مولفان و مصنفان را از ضرورت‌های جدی دانست و گفت: در این زمینه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند کمک کند. اگر این امر محقق شود ضمن رعایت حقوق، اقتصاد موسیقی نیز متحول خواهد شد و برای این منظور تعامل با رسانه ملی برای آموزش و یادآوری حقوق مولفان موثر است.

در ادامه جلسه، چند نفر از اعضای شورای خانه موسیقی از جمله داوود گنجه‌ای، زیدالله طلوعی، نصرالله ناصح‌پور و آذر هاشمی دیدگاه‌های خود را در زمینه‌های ضرورت برنامه‌ریزی در حوزه موسیقی، توجه صداوسیما به استفاده از موسیقی سنتی و آموزش موسیقی مطرح کردند. همچنین چند عضو کمیسیون هنر و معماری از جمله حسن بلخاری، اسماعیل آذر، غلامرضا اسلامی و محمدعلی خبری دیدگاه‌های خود را در حوزه موسیقی بیان کردند.

حسن بلخاری – عضو کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی – با تاکید بر لزوم تقویت تئوریک موسیقی و توجه به حکمت موسیقی، گفت: ما وقتی از موسیقی صحبت می‌کنیم در واقع از فلسفه صحبت می‌کنیم چون در تاریخ اندیشه ما، موسیقی بخشی از فلسفه است. مشخصه دیگر که می‌تواند در رفع مسائل موسیقی به ما کمک کند حکمت موسیقی است و لازم است هنرمندان و خانه موسیقی گاهی با زبان فلسفه صحبت کنند. بنابراین توجه به حکمت موسیقی نیز اهمیت دارد.

اسماعیل آذر – عضو کمیسیون هنر و معماری – نیز در این جلسه، گفت: ما تولید موسیقی معیار و آهنگسازی متفکر نداریم و ترانه‌سازی و ملودی‌سازی ما سقوط کرده است. بنابراین تولید موسیقی معیار و پخش آن در جامعه ضرورت اصلی است که به حمایت‌ها و امکانات نیاز دارد.

غلامرضا اسلامی – دیگر عضو کمیسیون هنر و معماری – پرداختن به ریشه‌ها در موسیقی و موسیقی بین‌الملل و ارتباط و توسعه آن را با کمک آموزش، پژوهش و تخصص ضروری دانست.

محمدعلی خبری – عضو کمیسیون هنر و معماری – نیز گفت: تناقض ها در زمینه موسیقی به این دلیل است که مسوولان هنری وضعیت موسیقی را به درستی نمی‌شناسند و لازم است با پژوهش‌های میدانی شناخت درستی از موسیقی و جنبه‌های گوناگون آن به دست آید.

در این جلسه، داریوش پیرنیاکان – عضو هیات‌ مدیره خانه موسیقی -، حسن ریاحی، محمدرضا جعفری‌جلوه، محمدحسین نیرومند و مجتبی آقایی از اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشتند.

منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=104698

  برچسب ها

  مطالب مرتبط با این خبر

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.