موسیقی ایرانیان
 

گزارشي كوتاه از آغاز بزرگداشت «روز ملي خليج‌فارس»

موج‌هاي خروشان خليج‌فارس امروز دهم ارديبهشت ماه نواي هميشه فارس بودن را در استان هرمزگان سر مي‌دهند.
مراسم بزرگداشت «روز ملي خليج‌فارس» در جزيره هرمز درحال برگزاري است و در اين مراسم استاد ايرج افشار سيستاني محقق و پژوهشگر، جمال شورجه كارگردان، امير احمدي مشاور ارشد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، بابك رضايي رييس انجمن موسيقي ايران، فرماندار قشم، فرماندار جزيره هرمز و … حضور دارند.
امروز در جزيره هرمز زنجيره‌ انساني بر فراز نقشه طراحي‌شده خليج‌فارس تشكيل خواهد شد و سپس در قلعه‌ي پرتغالي‌ها پرچم ايران برافراشته خواهد گشت.
هم‌چنين عصر دهم ارديبهشت ماه نيز نمايشگاه عكس، تايپ‌گرافي و نقشه‌هاي كهن خليج‌فارس در تالار شهيد آويني هرمزگان با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار خواهد شد.
قرار است در مراسم روز ملي خليج‌فارس در شهر بندرعباس دو سمفوني با موضوع خليج‌فارس با عناوين «چكامه خليج فارس» در سه اپيزود شامل شعر و ملودي‌هاي علي امير احمدي به خوانندگي وي و محمد عبدالحسيني و امير كهكشان اجرا شود كه تنظيم و اجراي آن توسط محمد محمدعلي و ميثم مروستي خواهد بود.
سمفوني ديگر نيز پوئم سمفوني خليج‌فارس اثر دكتر قره‌باغي است.
دهم ارديبهشت ماه در شهر هرمز همايش بزرگ پياده‌روي خانواده نيز برگزار شد و پرآور معاون سياسي-امنيتي استانداري هرمزگان گفت: روز ملي خليج فارس در تاريخ ايران ثبت و ضبط شده و هم‌ميهنان ما به سلطه 117 ساله پرتغالي‌ها خاتمه دادند و نشان دادند كه با دست خالي آبراه‌هايي كه را حق ما بودند و نام خليج‌فارس داشتند از سلطه‌گري بيگانگان رهايي بخشيدند.
او گفت: پرتقالي‌ها سيطره خود را بر اين آبراه گسترانيده بودند تا سلطه خود را در اين منطقه نشان دهند اما نقشه‌هاي تاريخي مانند نقشه استخري نشانگر نام خليج‌فارس بر اين درياي بزرگ است.
معاون سياسي-امنيتي استانداري هرمزگان افزود: ما مردم هرمزگان، بوشهر، خوزستان و ساحل‌نشينان خليج‌فارس در راه صيانت از كشورمان از اين منطقه دفاع خواهيم كرد و همانند دوران دفاع مقدس كه اين موضوع را ثابت كرديم از خليج‌فارس صيانت مي‌كنيم.


منبع: ايسنا

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=1035


برترین مطالب وب    
   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.